Ból gardła potrafi być wyjątkowo dokuczliwy, utrudniając codzienne funkcjonowanie. I zapewne każdy go doświadczył, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wraz z obniżeniem się temperatury powietrza wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji. Istnieją jednak skuteczne, domowe sposoby łagodzące ból gardła, po które możesz sięgnąć jak tylko poczujesz pierwsze symptomy infekcji.
Trudności w przełykaniu, mówieniu, a nawet spaniu. To częste dolegliwości towarzyszące bólowi gardła. Podrażniona śluzówka jest bowiem opuchnięta, sucha i piecze, powodując nieprzyjemną chrypkę i uciążliwy kaszel. W pierwszej części artykułu wskazaliśmy już kilka domowych sposobów na ból gardła,zmniejszających związane z nim uczucie dyskomfortu. Teraz przedstawiamy kolejne pięć, które złagodzą odczuwane dolegliwości i pomogą w walce z infekcją.
1. Drożne kanały nosowe
Bardzo często ból gardła pojawia się przy katarze. W takim przypadku jego przyczyną jest suchość błon śluzowych powodowana spaniem z otwartymi ustami, kiedy kanały nosowe pozostają zatkane.Obowiązkowe jest wówczas stosowanie preparatów udrażniających kanały nosowe i zmniejszających dolegliwości związane z katarem. Lekarze zalecają środki rozluźniające i solanki w aerozolu. Warto również postarać się o nawilżacz powietrza, który zapobiega suchości błon śluzowych – stosunkowo często występującej w sezonie grzewczym.
2. „Parówka”
Tzw. „parówka” to jedna z najstarszych„babcinych” metod stosowanych na przeziębienie, której skuteczność potwierdziły już pokolenia. Dobrze nawilża suche i podrażnione błony śluzowe górnych dróg oddechowych, przez co zmniejsza dolegliwości związane tak z katarem, jak i bólem gardła. Jeśli odczuwasz ból gardła, załóż ręcznik na głowę i przez kilka minut trzymaj twarz nad miską z parującą, gorącą wodą. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć. Zachowaj bezpieczną odległość i pamiętaj, aby zapewnić sobie dopływ powietrza, utrzymując delikatnie rozchylony ręcznik.
3. Płukanki i okłady ziołowe
Wśród domowych sposobów nie może zabraknąć ziół, jak tymianku, szałwii, rumianku, mięty i rzepiku. Działają one przeciwzapalnie,bakteriobójczo i odkażająco, więc możesz z nich przygotować „parówkę” lub płukankę, które nawilżą podrażnioną śluzówkę. Dzięki zawartości olejków eterycznych zioła posiadają też właściwości rozkurczające i zmniejszające uczucie opuchnięcia, w związku z czym możesz z nich zrobić rozgrzewające okłady na szyję.
4. Rozpylacze
Przy wyjątkowo ostrym bólu pomocne będą środki przeciwbólowe w sprayu dostępne w aptece (AMC Vilcacora Med lub OLIVOCAP Gardło). Stosowane na podrażnioną śluzówkę przynoszą doraźną,czasową ulgę w trakcie leczenia. Wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, mogą być aplikowane nawet kilka razy na dobę, aż do ustąpienia dolegliwości.
5. Twarde cukierki
I na koniec paradoksalnie –słodycze. Choć cukier nie jest uznawany za zdrowy, w przypadku bólu gardła okazuje się doskonałym środkiem łagodzącym podrażnienie błon śluzowych. Nie tylko ogranicza uczucie pieczenia i drapania, ale też zmniejsza kaszel powodowany suchością śluzówki. Najlepiej sprawdzają się cukierki twarde do ssania. Alternatywą mogą być również pastylki na bazie ziół (np. Strepsils Immuno czy też REUTTER Cukierki szałwiowe z miodem i witaminą C).
Sprawdź też I część art. dot. sposobów na ból gardła.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.