10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości

10 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet - poradnik na intymne dolegliwości - zdjęcie

Problemy z dolegliwościami miejsc intymnych dotyczą wielu kobiet. Są to nie tylko dojrzałe kobiety, ale również młode dziewczęta, które często muszą borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych, 
  • jakie kosmetyki do higieny intymnej są najlepsze, 
  • jakie mogą być infekcje intymne u kobiet,
  • jaki wpływ mają infekcje na płodność,
  • czym myć miejsca intymne,
  • jakie są zasady podstawowej higieny intymnej u kobiet. 

Sprawdź także nasz inny artykuł: Higiena intymna u młodych dziewcząt.

Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych

Flora bakteryjna pochwy, aby mogła funkcjonować prawidłowo, musi być różnorodna i bogata w dobre bakterie, dzięki temu stanowi idealne zabezpieczenie przed rozwojem patogenów. W jej składzie powinny być obecne:

  • bakterie tlenowe jak pałeczki G(+) np. Corynebacterium spp., pałeczki G(-) np. E.coli, Klebsiella spp., ziarenkowce np. Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp.;
  • bakterie beztlenowe jak ziarenkowce G (-) np. Veionella spp., ziarenkowce G(+) np. Peptococcus spp. a także szczepy Lactobacillus spp.;
  • mykoplazmy urogenitalne – Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Jednym z najważniejszych składników mikroflory pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, które są barierą ochronną dla bakterii. Wywołują chorobowy stan i to one odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy, a także nie dopuszczają do przylegania bakterii do komórek. Działają przeciwbakteryjnie, dlatego ich odpowiedni poziom pozwala na utrzymanie flory bakteryjnej w odpowiedniej kondycji. 

Higiena intymna kobiet – jakie żele, płyny i kremy są najlepsze?

Wiele kobiet często zastanawia się, czym myć okolice intymne. W aptekach i wielu sklepach można spotkać się z różnorodnymi produktami do higieny intymnej jak żele, płyny i kremy. Są one dostępne w wielu opcjach, nie tylko oczyszczających, ale również łagodzących podrażnienia, wspomagających utrzymanie prawidłowej flory lub jej odbudowę. To nie tylko żele, płyny, ale również kremy. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać produkty bogate w naturalne substancję i składniki hipoalergiczne. Nadmiar substancji zapachowych i sztucznych może powodować podrażnienia i wywoływać alergie. Najlepiej, jeśli w składzie znajdzie się kwas mlekowy, a także substancje nawilżające jak: d-pantenol, gliceryna, alantoina. Świetnie sprawdzają się również produkty z aloesem, rumiankiem czy babką lancetowatą. To naturalne składniki, które świetnie regenerują i niwelują podrażnienia pochwy. Warto również zwrócić uwagę, aby w składzie znalazła się inulina. Substancja ta pozwala na szybki rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Ważne! Dla zdrowia miejsc intymnych koniecznie należy unikać perfumowanych produktów!

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Każda kobieta przechodząc przez różne etapy swojego życia, może borykać się z różnorodnymi infekcjami pochwy. Z problemem tym mierzą się już dziewczęta, a także kobiety młode i aktywnie seksualnie. Jeszcze z innymi problemami muszą mierzyć się kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Związane jest to nie tylko ze złymi nawykami utrzymania higieny miejsc intymnych, ale także ze zmianami hormonalnymi. Wiele problemów związanych jest często z antybiotykoterapią. Zdarza się również, że za dolegliwości te odpowiada brak przewiewnej bielizny, która może powodować szybsze wnikanie patogenów i umożliwiać ich szybki rozwój. 

Gdy swędzi i piecze – infekcje intymne i ich wpływ na płodność

Pomimo iż infekcje pochwy nie powodują bezpłodności w sposób bezpośredni, bardzo często mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciąże. Wszystko przez konieczność ochrony partnera przez przeniesieniem patogenów. W takich sytuacjach konieczne jest powstrzymanie się od współżycia lub używanie prezerwatyw. Zdarza się również, że kobiety odczuwając nieprzyjemne dolegliwości, mają bardzo niskie libido. Dodatkowo zaburzona mikroflora sprawia, że plemniki mają dużo gorsze warunki do przedostawania się do komórki jajowej. Wiele infekcji poddawanych leczeniu nie ma wpływu na płodność, jednak Chlamydia trachomatis może powodować bezpłodność lub zagrażać ciążą pozamaciczną. 

Higiena intymna kobiet po stosunku – najważniejsze kwestie

Jedną z najważniejszych czynności, jaką powinna wykonać każda kobieta, zaraz po stosunku jest oddanie moczu. Wszystko po to, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii. Kolejno należy podmyć miejsca intymne. Jak myć pochwę? Należy dobrze opłukać miejsca intymne ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej w kierunku od przodu do tyłu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można skorzystać ze specjalnych chusteczek antybakteryjnych do higieny intymnej. Pamiętajmy jednak o właściwym kierunku podmywania. Jak się podcierać po sikaniu i czy używać chusteczek antybakteryjnych? Ważne jest, aby robić to od przodu do tyłu. W ten sposób nie przenosi się bakterii z odbytu w stronę pochwy. 

Otarcia pochwy po stosunku leczenie

U wielu kobiet mogą często pojawiać się otarcia pochwy po stosunku. W razie takich problemów, warto jest zastosować globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Dzięki temu możliwe będzie nawilżenie i odbudowa naturalnej flory bakteryjnej. Otarcia warg sromowych u kobiet to bardzo częsty problem, dlatego dobrze jest mu zapobiegać poprzez używanie nawilżających żelów do stosunku. 

10 zasad podstawowej higieny intymnej kobiety

  1. Uważaj po depilacji miejsc intymnych i nie przesadzaj z nią - włosy na wargach sromowych są ochroną dla delikatnej i wrażliwej skóry. Ich całkowita i regularna depilacja może ułatwiać wnikanie bakterii do flory bakteryjnej pochwy, dlatego ważne jest, aby nie dopuszczać do całkowitej golizny, a po depilacji pielęgnować skórę kremem z klotrymazolem, który pozwoli na uniknięcie wnikania drobnoustrojów powodujących infekcję. 
  2. Zadbaj o odpowiednią higienę podczas miesiączki - warto jest podmywać się kilka razy dziennie lub stosować chusteczki antybakteryjne. Konieczna jest również częsta wymiana tamponów lub podpasek. 
  3. Uważaj na to, w czym śpisz oraz gdzie i ile się kąpiesz - koniecznie należy unikać sztucznej i nadmiernie obciskające bielizny, a postawić na bawełniane majtki. Najlepiej unikać wanny, a brać prysznic. Dobrze jest, aby nie korzystać z gorącej wody, która powoduje przekrwienie błony śluzowej okolic intymnych. 
  4. Wzmacniaj mięśnie kegla i ćwicz regularnie - pozwala to na zapobieganie nietrzymaniu moczu, ułatwia osiągnięcie orgazmu, a także zmniejsza skurcze miesiączkowe. 
  5. Unikaj zwykłego mydła, które zaburza naturalny kwaśny odczyn - okolice intymne są niezwykle delikatne, dlatego zwykłe kosmetyki mogą wysuszać miejsca intymne i zaburzać pH. 
  6. Sprawdzaj odczyn, ilość, konsystencje i kolor wydzieliny - bardzo ważna jest samokontrola. Sprawdzając śluz, można wiele dowiedzieć się o stanie mikroflory pochwy i szybko zareagować, niwelując nieprzyjemne objawy. 
  7. Podpaski i tampony wymieniaj maksymalnie co 4 godziny - zbyt długie utrzymywanie ich w okolicach intymnych powoduje namnażanie się bakterii i innych patogenów. 
  8. Zadbaj o prawidłową pozycję mikcyjną - nie powinno się pozwalać na przedostawanie się bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy, dlatego należy podcierać się od przodu do tyłu. 
  9. Badaj się regularnie i miej wyniki pod kontrolą swoje i swojego partnera - jak powinna wyglądać pochwa? Wszystko zależy od kobiety, ważne jednak, aby pozbawiona była zmian chorobowych i była lekko zaróżowiona. Nadmierne zaczerwienienie świadczy o procesie chorobowym. Wszystkie wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem i zadbać o regularność badań, nie tylko swoich, ale również swojego partnera seksualnego. 
  10. Nie bagatelizuj i odpowiednio reaguj na intymne sygnały - już niewielkie zwędzenie okolic intymnych na zewnątrz może sygnalizować, że z naszą florą dzieje się coś niedobrego. Tak samo nieprzyjemny zapach czy grudkowata wydzielina. Wiele kobiet martwi się o ciemne wargi sromowe i pachwiny. Jest to stan fizjologiczny, jednak wiele pań wyszukuje informacji o tym, jak powinny wyglądać wargi sromowe. Kolor może być różny. To nawet bardzo ciemne wargi sromowe. Samokontrola jest niezwykle ważna dla zdrowia okolic intymnych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem