Biegunka to powszechnie występująca dolegliwość, która stanowi zagrożenie dla zdrowia ze względu na ryzyko odwodnienia, co szczególnie dotyczy dzieci. U najmłodszych najczęstszą przyczyną ostrej biegunki są zakażenia wirusowe, zwłaszcza wywołane przez rotawirusy i ma ona samoograniczający się charakter1. Z biegunką często skutecznie można radzić sobie domowymi sposobami, bez konieczności odbywania konsultacji lekarskiej. Poznaj 3 sprawdzone metody leczenia biegunki!
Dbanie o nawodnienie organizmu
Podstawową metodą objawowego leczenia biegunki jest nawadnianie organizmu, aby zapobiec odwodnieniu. W tym celu należy przyjmować doustnie płyny w większych ilościach niż zwykle. Jeśli chodzi o dzieci, to podaż płynów po oddaniu każdego wolnego stolca orientacyjnie powinna wynieść1:
• 50–100 ml płynów u dzieci poniżej 2. roku życia,
• 100–200 ml płynów u dzieci w wieku od 2 do 10 lat.
Do picia oczywiście można podawać zwykłe napoje jak woda, herbata, kompot czy zupa, jednak najlepiej do nawadniania najlepiej nadają się tzw. doustne płyny nawadniające o specjalnym składzie. Kupić je można w aptece bez recepty w formie gotowego do spożycia płynu lub proszku, który przed przyjęciem trzeba odpowiednio przygotować.
Co ważne, przy biegunce nie powinno się pić gotowych soków owocowych ani słodzonych napojów gazowanych, ponieważ ze względu na wysoką zawartość cukrów mogą nasilić biegunkę1.
Łagodzenie objawów biegunki
Tasectan przywraca naturalne funkcjonowanie śluzówki jelit, dzięki czemu kontroluje i łagodzi objawy biegunki, w tym napięcie powłok brzusznych i częste wypróżnianie. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania Tasectanu zostało potwierdzone badaniami klinicznymi2.
Odżywianie organizmu
Przy biegunce powinno się stosować taką samą dietę jak na co dzień. Nie ma konieczności eliminowania z jadłospisu żadnych pokarmów, jeśli nie ma pewności, że za biegunką stoi spożycie wybranych środków spożywczych. Przekonanie, że na początku powinno się ograniczyć spożywanie pokarmów lub całkowicie zrezygnować z jedzenia, jest błędne. W żadnym wypadku nie powinno się głodzić dzieci w przebiegu biegunki ani stosować długich przerw w jedzeniu1.
Bibliografia:
1. Szajewska H., Biegunka ostra, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra (dostęp: 2022.12.16.)).
2. Witryna internetowa: https://tasectan.pl/ (dostęp: 2022.12.16.).
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.