Biegunka, spuchnięte nogi czy oparzenia słoneczne potrafią skutecznie zepsuć nawet najlepsze wakacje. Jak uchronić się przed przykrymi dolegliwościami i spędzić urlop w pełnym zdrowiu? Na szczęście istnieją proste sposoby na wakacyjne choroby, dzięki którym nasz wypoczynek będzie przyjemny.
Jak uchronić się przed biegunką?
Biegunka i zatrucie pokarmowe to jedne z najczęstszych dolegliwości na wakacjach. Choć w większości przypadków szkodzi nam egzotyczne i niespożywane na co dzień jedzenie, ryzyko zachorowania dotyczy nas nie tylko w przypadku podróży na inny kontynent – osoby z wrażliwym żołądkiem mogą zachorować nawet w trakcie wypoczynku w krajach europejskich. Aby uchronić się przed bakteriami, pamiętajmy o przyjmowaniu probiotyków nie tylko w trakcie, ale także przed wyjazdem. Dzięki temu wzmocnimy florę bakteryjną jelit i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia biegunki.
Jak uniknąć oparzeń słonecznych?
Odpowiednio dawkowane promienie słoneczne potrafią pięknie opalić naszą skórę i dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu postarza skórę oraz powoduje ryzyko oparzeń, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Niezbędne będą zatem kremy z wysokim filtrem, a w naszej diecie nie może zabraknąć marchwi, szpinaku i pomidorów, które zawierają beta-karoten i likopen chroniące skórę przed słońcem.
Sposoby na chorobę lokomocyjną
Ta przykra dolegliwość spotyka nie tylko małych podróżników – równie często dopada dorosłych. W wakacyjnej apteczne nie może zatem zabraknąć leków na chorobę lokomocyjną. Warto jednak wypróbować także naturalne metody, takie jak ssanie cukierków imbirowych lub miętowych, które zapewnią poczucie świeżości i zmniejszą nudności. Innym sposobem jest picie naparu z cynamonu i goździków oraz herbaty z melisy.
Jak pokonać jet lag?
Jet lag, czyli zmęczenie wywołane zmianą strefy czasowej, dotyka wiele osób podróżujących samolotami. Jeśli lot jest długi, musimy pamiętać o częstym piciu wody – dzięki temu nie tylko unikniemy odwodnienia organizmu, ale również będziemy czuć się lepiej po wylądowaniu. Jeśli mamy taką możliwość, od razu po dotarciu do celu podróży utnijmy sobie drzemkę, jednak jeśli musimy być pełni energii, zjedzmy posiłek bogaty w białko (ryby, żółty ser, produkty mleczne).
Spuchnięte nogi
Obrzęki nóg w podróży to częsty kłopot. Niezależnie od środka transportu, jakim zamierzamy podróżować przez wiele godzin, musimy pomyśleć o regularnym rozprostowaniu nóg. W przeciwnym wypadku obrzęki mogą doprowadzić do groźnej dla zdrowia zakrzepicy żylnej. Dlatego jak najczęściej wychodźmy na korytarz w pociągu lub samolocie, a w czasie jazdy autem róbmy postoje co 2-3 godziny i wybierzmy się na krótki spacer.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.