Opuchnięcia, cellulit i dodatkowe kilogramy na wadze? Ich przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie. Jak pozbyć się jej nadmiaru i cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką?
Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i objawy
Zatrzymywanie wody w organizmie może mieć wiele przyczyn, jednak najczęstszą z nich jest… niedobór wody. Choć może wydawać się to dziwne, zbyt mała ilość wypijanych płynów skutkuje ich nadmiarem w naszym organizmie. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo, jest to sygnałem dla naszego ciała, aby zacząć gromadzić wodę w tkankach. W ten sposób broni się przed odwodnieniem, powodując jednocześnie nieprzyjemne uczucie spuchnięcia czy obrzęki. Częstą przyczyną zatrzymywania wody jest także niewłaściwa dieta, a konkretnie nadmiar soli. Problem ten nie dotyczy jedynie osób, które zbyt często dosalają potrawy, ale również tych, które w nadmiarze spożywają wędzone ryby, wędliny, marynowane warzywa czy słone przekąski. Znajdująca się w nich sól wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując opuchliznę. Nadmiar wody w organizmie to także skutek siedzącego trybu życia. Brak regularnej aktywności fizycznej powoduje słabsze krążenie krwi, co przekłada się na zastój płynów w tkankach oraz prowadzi do obrzęków, szczególnie nóg. Podobne objawy powoduje zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, np. podczas jazdy samochodem, podróży samolotem czy w czasie pracy. W przypadku kobiet, zatrzymywanie wody w organizmie może również nastąpić na skutek zmian hormonalnych. W drugiej fazie cyklu podnosi się poziom estrogenów, przyczyniając się m.in. do obrzęków piersi. Objawy ustępują zwykle w pierwszych dniach miesiączki, jednak jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną, poziom estrogenów jest stale wysoki i może powodować permanentny stan zatrzymywania wody w tkankach. Inne przyczyny nadmiaru wody w organizmie to m.in.:
- Zbyt wysokie temperatury
- Niektóre leki
- Nadmiar alkoholu
- Choroby (m.in. niewydolność serca, zakrzepica, choroby nerek i tarczycy)
Skuteczne metody na nadmiar wody w organizmie
-
Pij dużo wody
To najprostsza metoda na zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli będziemy pić dużo (co najmniej 2-3 litry wody dziennie), nasz organizm otrzyma jasny sygnał, że magazynowanie wody w tkankach nie jest potrzebne i ureguluje jej ilość. Tym samym pozbędziemy się obrzęków i kilku dodatkowych kilogramów. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim nie pijmy 2 litrów wody na raz, ale popijajmy ją regularnie małym łykami w ciągu całego dnia. Dla urozmaicenia możemy dodać do niej liście mięty, plaster cytryny lub łyżeczkę miodu. Jeśli chcemy dodatkowo pobudzić nasz metabolizm i spalić kalorie, pijmy wodę z lodem.
-
Odstaw sól i słone przekąski
Najskuteczniejszym sposobem jest całkowite wyeliminowanie soli z diety i zastąpienie jej świeżymi ziołami lub przyprawami. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie zrezygnowania ze słonego smaku, kupmy specjalną sól o obniżonej zawartości sodu. Pamiętajmy jednak, że mnóstwo soli kryje się np. w chipsach, paluszkach, krakersach czy gotowych sosach do potraw. Dlatego dokładnie czytajmy składy produktów i zrezygnujmy ze słonych przekąsek, które nie tylko zatrzymują wodę w organizmie, ale powodują też np. nadciśnienie.
-
Jedz więcej warzyw i owoców
Zatrzymywanie wody w organizmie możemy zniwelować poprzez jedzenie owoców i warzyw, szczególnie tych zawierających dużo wody oraz bioflawanoidów. Te ostatnie uszczelniają tkanki i zapobiegają wyciekowi płynów, który powoduje obrzęki. Najwięcej bioflawanoidów znajdziemy w żółtych, pomarańczowych, ciemnozielonych i fioletowych warzywach i owocach. Sięgajmy również po suszoną żurawinę (działa moczopędnie) oraz bogate w krzem i siarkę ogórki (stymulują pracę nerek).
-
Postaw na aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna to najlepsza recepta na poprawienie krążenia, a tym samym na polepszenie gospodarki wodnej naszego organizmu. Powinniśmy ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Postawmy na jogging, zajęcia fitness, pływanie czy długie spacery. Jeśli nasza praca wymaga od nas wielogodzinnego siedzenia przy biurku, róbmy sobie przerwy na rozprostowanie nóg. Zrezygnujmy również przynajmniej częściowo z samochodu lub komunikacji miejskiej i jak najczęściej używajmy schodów zamiast windy.
-
Zmień dietę na bogatą w błonnik, witaminy i minerały
Zwiększona ilość błonnika w diecie pozwala na pozbycie się nadmiaru wody, która gromadzi się w naszych jelitach. Szukajmy go przede wszystkim w otrębach, bakaliach, płatkach, warzywach i nasionach chia. Pamiętajmy jednak, aby wprowadzać go stopniowo, ponieważ zbyt dużo błonnika może powodować wzdęcia. Skuteczne rozwiązanie na zatrzymywanie wody w organizmie to również przyjmowanie odpowiednich witamin i mikroelementów. Szczególnie istotne są potas, magnez i wapń oraz witamina B6. Możemy także stosować specjalne preparaty oczyszczające, takie jak Hydrominum.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.