8 zasad męskiej pielęgnacji

 - zdjęcie

Współczesny mężczyzna to nie obojętny macho, który nie przywiązuje wagi do swojego wyglądu i uparcie twierdzi, że woda i szare mydło to jedyne, czego mu trzeba.  Dbanie o siebie nie jest już postrzegane jako fanaberia ani temat tabu – staje się coraz bardziej naturalne i przyjemne. Panowie wiedzą, że właściwa pielęgnacja jest nie tylko kwestią wyglądu – ma też wpływ na zdrowie i samopoczucie. 

Rozpoznać potrzeby skóry

Choć szybki prysznic i dezodorant większości panom już nie wystarczają, nie każdy ma świadomość, jaki rodzaj pielęgnacji należy wybrać. A dobór ten jest bardzo ważny – niewłaściwe środki mogą zaszkodzić zarówno kobietom jak i mężczyznom. Męska skóra znacznie różni się od kobiecej, czego przyczyną są hormony. Przede wszystkim jest o ponad 20% grubsza, co podnosi jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei większa ilość gruczołów łojowych sprawia, że skóra jest mniej narażona na utratę wilgoci, wolniej też się starzeje. Z drugiej strony łatwiej o stany zapalne, objawiające się wypryskami. Bardzo ważne jest, by sięgać wyłącznie po kosmetyki dedykowane mężczyznom. Mają one nie tylko typowo męski zapach i opakowanie, ale też skład dopasowany do męskich potrzeb. Warto wiedzieć, że nie każdy facet ma cerę normalną, mieszaną czy tłustą. Jest sporo panów o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Większość marek ma w swojej ofercie linie męskie, z uwzględnieniem potrzeb różnych typów skóry czy włosów.

Oczyszczanie to podstawa

Właściwe oczyszczenie to najważniejsza sprawa, bez której nie ma mowy o zadbanej skórze. Zapomnijmy, by w tym celu używać zwykłego mydła, które podrażnia i ma działanie wysuszające. W przypadku męskiej cery najlepiej sprawdzi się żel do twarzy, oczywiście dobrany do typu skóry. Ten z mikrogranulkami dodatkowo delikatnie złuszczy naskórek. Po umyciu twarzy żelem warto przetrzeć ją tonikiem, który odświeża skórę i pomaga przywrócić  jej odpowiedni poziom pH. W męskiej kosmetyczce powinien znaleźć się też peeling. Warto sięgnąć po niego raz w tygodniu, by cieszyć się gładka skórą. Dodatkowo regularne ścieranie martwego naskórka zapobiega wzrastaniu włosów, co jest bardzo ważne dla panów, którzy codziennie golą twarz.

Golenie nie musi być torturą

Usuwanie zarostu z twarzy to rytuał towarzyszący każdemu mężczyźnie od okresu nastoletniego. Nie zawsze jest on jednak przyjemny ze względu na skaleczenia, podrażnienia, suchość, uczucie ściągnięcia skóry i ogólny dyskomfort. Dużo zależy od sposobu golenia. Do wyboru są brzytwy, maszynki jednorazowe oraz różnego rodzaju golarki elektryczne. Te najnowocześniejsze mogą być stosowane także na sucho. Modele z systemem głowicowym zapewniają większy komfort i skuteczność dzięki dopasowaniu do kształtu twarzy. Nie istnieje jedna najlepsza metoda golenia, która sprawdzi się w każdym przypadku. Jej wybór jest sprawą indywidualną i zazwyczaj dochodzi się do niego metodą prób i błędów. Bez względu na sposób usuwania zarostu należy pamiętać, by nie sięgać po golarkę bezpośrednio po przebudzeniu – skóra jest wówczas wyjątkowo wrażliwa i podatna na skaleczenia. Przed rozpoczęciem golenia warto zaaplikować krem, balsam lub żel do golenia – najlepiej do skóry wrażliwej. Preparaty te ułatwiają golenie i chronią skórę. Po zabiegu dobrze jest przemyć twarz zimną wodą, która obkurczy naczynia krwionośne i ukoi cerę. Krokiem, którego nie należy pomijać jest sięgnięcie po kosmetyk po goleniu, którego zadaniem jest złagodzenie podrażnień i nawilżenie. Dla cery tłustej polecane są beztłuszczowe żele, w przypadku normalnej i suchej sprawdzą się kremy i balsamy. Dużą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne wody po goleniu. Nie można odmówić im wielu zalet – działają antybakteryjnie, chłodzą, a ich subtelny zapach daje przyjemne uczucie orzeźwienia. Większość z nich zawiera jednak alkohol, który w dużym stężeniu powoduje wysuszenie i zaczerwienienia. Warto zatem przed zakupem zerknąć na skład preparatu.

Zaprzyjaźnić się z kremem

Pielęgnacja męskiej twarzy nie kończy się na zastosowaniu preparatu po goleniu. Nałożenie porcji kremu rano i wieczorem powinno być codziennym nawykiem każdego dbającego o siebie mężczyzny. Męska skóra, mimo że grubsza od kobiecej, jest także podatna na negatywne działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr czy promienie słoneczne. Bez właściwej ochrony traci wilgoć i elastyczność, robi się sucha, szara i ziemista. Dodatkowo na zaniedbanej, szorstkiej twarzy częściej pojawiają się wypryski i podrażnienia. Systematyczne stosowanie kremu wspiera funkcje obronne, zmiękcza i odświeża cerę, a także poprawia jej sprężystość i koloryt. Kremy dla mężczyzn mają lekką konsystencję i szybko się wchłaniają, nie należy się zatem obawiać nieestetycznego efektu błyszczenia. Krem aplikujemy zarówno na twarz jak i na szyję. W zależności od typu cery może to być preparat nawilżający, matujący czy odżywczy. Warto, zwłaszcza rano, sięgnąć także po lekki krem pod oczy, który pomoże zlikwidować sińce i odświeży spojrzenie.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Za sprawą testosteronu męska skóra starzeje się wolniej niż kobieca. Mężczyźni mają w skórze więcej kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za sprężystość tkanek. Nie da się też ukryć, że u panów zmarszczki wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie niż u pań. Jednak proces starzenia, choć później, odbywa się gwałtowniej. Zmarszczki są głębsze. Na pogorszenie stanu cery wpływ mają także czynniki genetyczne oraz te związane z trybem życia – klimatyzacja, promieniowanie UV, stres, palenie papierosów, niewłaściwy sposób żywienia. Kremy przeciwzmarszczkowe powinno się stosować po 30. roku życia. Zaleca się kosmetyki z substancjami, które pomagają zwalczać wolne rodniki, jak bioflawonoidy, witamina C i E.

Co dla ciała, co dla włosów?

Szampony i żele pod prysznic to produkty, które znajdują się w łazience każdego faceta. Te drugie nie mają właściwości innych niż oczyszczające, ich dobór jest więc sprawą indywidualną i zależy głównie od upodobań zapachowych – pod tym względem wybór jest obecnie bardzo bogaty.  Nie każdy facet jednak zdaje sobie sprawę, że woda powoduje wysuszenie skóry – po każdej kąpieli należałoby zatem sięgnąć po balsam do ciała, który pomoże zachować skórę gładką, miękką i nawilżoną. Mało który mężczyzna używa też żelu do higieny intymnej, co jest błędem, ponieważ u mężczyzn również może dochodzić do nieprzyjemnych  podrażnień. Również pielęgnacja włosów jest bardziej złożona niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Tutaj także należy kierować się konkretnym przeznaczeniem danego produktu. Szampony dla mężczyzn uwzględniają główne problemy męskiej czupryny, czyli łupież, przetłuszczanie i wypadanie włosów. Na ryku znajdziemy też produkty do włosów normalnych. Szampon przeciwłupieżowy warto mieć zawsze pod ręką, gdyż skłonność mężczyzn do łupieżu jest znacznie większa niż kobiet. Jeśli chodzi o problem nadmiernego wypadania włosów, szampon może okazać się niewystarczający – warto dodatkowo sięgnąć po specjalne ampułki. Oprócz produktu do oczyszczania włosów przyda się odżywka lub maska, która sprawi, że kosmyki będą zdrowe i lśniące. Dzięki niej łatwiej będzie też ułożyć fryzurę pastą czy żelem, ponieważ włosy staną się bardziej miękkie i podatne na modelowanie. Mężczyźni wydzielają znacznie więcej potu niż kobiety – od 500 do 1500 ml. Dlatego męskie żele pod prysznic mają intensywny zapach, który utrzymuje się także po spłukaniu. Już sam prysznic oczyszcza, dotlenia skórę i przeciwdziała rozwojowi bakterii, jednak zawsze po kąpieli niezbędne jest użycie dezodorantu, a latem antyperspirantu.

Stopy i dłonie też wymagają troski

Dłonie są wizytówką człowieka – wiedzą o tym zarówno kobiety jak i mężczyźni. To część ciała, która jest bardzo narażona na wysuszenie i podrażnienie, zwłaszcza zimą. Dlatego należy pamiętać o regularnym smarowaniu dłoni regenerującym, odżywczym lub natłuszczającym kremem. Nie unikajmy też noszenia rękawiczek, gdy temperatura oscyluje w okolicy 0 stopni. Krem do rąk to jeden z niewielu kosmetyków, których mężczyzna i kobieta mogą używać wspólnie. Nie mniej ważna jest pielęgnacja stóp. Jeśli chcemy bez skrępowania założyć latem sandały, wystarczy regularnie ścierać pięty specjalną tarką, a po kąpieli zastosować  tłusty krem do stóp lub wazelinę. Przed nadmiernym poceniem ochroni dezodorant do stóp lub talk kosmetyczny.

Przede wszystkim systematyczność

Wszystkie powyższe zasady łączy jedno – ich skuteczność jest możliwa tylko przy zachowaniu konsekwencji. Najważniejsza sprawa to rozpoznanie potrzeb swojej skóry – dzięki temu będziemy w stanie spośród wachlarza dostępnych kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji wybrać te najwłaściwsze. Potem należy się już tylko trzymać sprawdzonych produktów. Z czasem okaże się, że codzienne rytuały pielęgnacyjne mogą być przyjemne, staną się naturalne i oczywiste, a poczucie bycia zadbanym facetem doda pewności siebie. Nie da się zaprzeczyć, że zadbany wygląd to w dzisiejszych czasach szalenie ważna sprawa. Ułatwia życie zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Wbrew pokutującym jeszcze niekiedy stereotypom, zaopatrzenie się w przydatne specyfiki nikomu nie odejmie męskości – wręcz przeciwnie. Okazuje się też, że pielęgnacja wcale nie jest skomplikowaną sprawą – nie wymaga wiele czasu, a jedynie chęci, systematyczności i odrobiny wiedzy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem