Alergia w ciąży - co na alergię w ciąży?

Alergia w ciąży - co na alergię w ciąży? - zdjęcie

Alergia w ciąży - objawy

Problem uczulenia w ciąży dotyczy nie tylko kobiet z wcześniej zdiagnozowaną alergią, ale również tych, które nigdy przedtem się z nią osobiście nie zetknęły. Funkcjonowanie organizmu podczas tych 9 miesięcy ulega bardzo silnym przemianom, układ immunologiczny działa nieco inaczej, niż dotychczas, stąd mogą się pojawić zupełnie nowe przypadłości. Jak rozpoznać objawy alergii? To najczęściej:

  • katar alergiczny w ciąży - wydzielina z nosa jest rzadka, bezbarwna, sączy się przez cały dzień, a jej ilość może być mniejsza z dala od alergenu (w domu przy zamkniętych oknach, jeśli uczulają pyłki, a na zewnątrz, jeśli uczula np. kurz, zarodniki grzybów oraz pleśni),
  • swędzenie, pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie oczu,
  • drapanie w gardle, chrypka, trudności z oddychaniem, suchy kaszel, kichanie - podobnie jak w przypadku kataru, te objawy również nasilają się i słabną w zależności od ekspozycji na alergen,
  • swędząca wysypka.

Diagnostyka - uczulenie w ciąży

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie powyższe symptomy, przypuszczasz, że możesz mieć alergię, lecz nigdy nie byłaś pod jej kontem badana, do momentu porodu nie przeprowadzisz testów skórnych. Nie są one wskazane w tym stanie z uwagi na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Bezpieczne i wskazane są zaś badania krwi, które mają wykazać całkowitą ilość przeciwciał IgE oraz IgE swoistych dla określonych alergenów. Może się jednak zdarzyć, że wyniki będą negatywne pomimo wyraźnych objawów alergii i lekarz podejmie decyzję o leczeniu.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

To jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie każda przyszła mama, która zaobserwuje u siebie uczulenie w ciąży. Największe niebezpieczeństwo występuje wówczas, gdy ciężarna zmaga się z alergią i astmą jednocześnie. Taka sytuacja może prowadzić m.in. do opóźnień w rozwoju dziecka, hipotrofii, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, wad wrodzonych, powikłań w trakcie porodu. Niezwykle ważnejest więc, by przez cały okres trwania ciąży kobieta ze stwierdzoną astmą była pod opieką specjalisty i przyjmowała zalecone leki. Kontrolowana astma niesie bardzo niewielkie ryzyko powikłań w ciąży. Ewentualne skutki uboczne wynikające z zażywania leków jest znacznie niższe niż astma pozostawiona bez wsparcia farmakologicznego. A co na alergię w ciąży można przyjmować?

Jakie leki na alergię w ciąży?

Najważniejsza zasada to unikać alergenów. Jeżeli wiesz, co Cię uczula, staraj się to w miarę możliwości wyeliminować ze swojego życia. Najłatwiej jest w przypadku alergii pokarmowej. Wystarczy wykluczyć z diety produkt wywołujący objawy. Nieco trudniej mają osoby uczulone na pyłki. Jakie leki na alergie w ciąży mogą pomóc, a przy tym nie wywrzeć negatywnego wpływu na płód?

Z uwagi na to, że na kobietach ciężarnych nie testuje się leków, o żadnych nie można powiedzieć, że są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się w macicy dziecka. Najczęściej zapisywane na alergię w ciąży są leki przeciwhistaminowe. Zostały one zaliczone do kategorii B w klasyfikacji FDA. Oznacza to, że przebadano je na grupie zwierząt i nie wykazały negatywnego wpływu na płód, lecz nie potwierdzono tego na kobietach. Najmniej ryzykownym medykamentem są te, na bazie cetyryzyny (Zyrtec), klemastyny (Clemastinum), loratadyny (Claritina), a także: difenhydramina, dimentynden (Fenistil), cyproheptadyna (Peritol).

Jeśli u przyszłej mamy występuje alergia w ciąży, leki przeciwhistaminowe stosowane pod ścisłą kontrolą lekarską mogą poprawić jej jakość życia. Może się zdarzyć, że leczenie zostanie włączone dopiero po zakończeniu I trymestru ciąży, w którego trakcie płód jest wyjątkowo wrażliwy.

Wśród substancji, które w badaniach na zwierzętach wykazały uszkodzenia płodu, znajdują się: hydroksyzyna oraz feksofenadyna.

Jak wyglądają popularne zalecenia na alergię w ciąży w zależności od rodzaju uczulenia i objawów?

Katar alergiczny w ciąży

Najczęściej spowodowany jest przez pyłki drzew, krzewów, grzyby, pleśnie, sierść zwierząt domowych, kurz i roztocza. Poza lekami przeciwhistaminowymi lekarz może zalecić także dołączenie inhalacji z kortykosteroidów. Pomocne będą na pewno również nebulizacje z soli fizjologicznej, które udrażniają nos i nawilżają jego śluzówkę. Wspomagająco można wypróbować maść majerankową, stosowaną nawet u małych niemowląt.

Alergia skórna w ciąży

Krosty, rumień, wysypka, swędzące suche placki, to objawy skórne alergii kontaktowej lub pokarmowej. Wyklucz ze swojej diety produktu uczulające, zmień stosowane kosmetyki, detergenty, płyn do prania, płyn do płukania, żel pod prysznic, balsam. Sięgnij po kosmetyki emolientowe, które wykazują działanie głęboko nawilżające, natłuszczające i wspierają odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka.

Alergia pokarmowa w ciąży

Dieta eliminacyjna jest tu podstawą. Warto jednak przeprowadzać ją pod okiem lekarza prowadzącego ciążę lub dietetyka klinicznego. W razie potrzeby alergolog zadecyduje o włączeniu leków przeciwhistaminowych. W przypadku wystąpienia objawów skórnych stosuj emolienty.

Alergiczne zapalenie spojówek w ciąży

Świąd oczu, zaczerwienienie, szczypanie, światłowstręt może być objawem alergii na pyłki. Bezpieczne będzie płukanie oczu solą fizjologiczną, ale również stosowanie kropli na bazie hialuronianu sodu.

Astma w ciąży

Podstawa w leczeniu astmy u kobiet ciężarnych to glikokortykosteroidy wziewne. Są stosunkowo bezpieczne z uwagi na fakt, że trafiają bezpośrednio do układu oddechowego przyszłej mamy i w niewielkim stopniu docierają do układu krwionośnego. W cięższych przypadkach może się okazać konieczne włącznie tabletki na alergię w ciąży z glikokortykosteroidami, lecz wówczas wymagana jest stała kontrola stanu zdrowia płodu oraz matki.

Pokrzywka alergiczna w ciąży

Swędząca wysypka będąca wynikiem reakcji alergicznej może być leczona za pomocą maści z kortykosteroidem i ewentualnie zapisanych przez lekarza preparatów doustnych.

Odczulanie w ciąży

Jeżeli kobieta zaszła w ciążę w trakcie odczulania, zwykle lekarze pozwalają kontynuować immunoterapię. Jednak w sytuacji, gdy pojawiła się nagła alergia w ciąży, z odczulaniem należy poczekać do czasu porodu.

Pamiętaj, że wszelkie leki na alergie w ciąży, nawet te dostępne bez recepty, należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. To samo dotyczy również domowych sposobów, nawet ziół.

Alergia w ciąży - jak sobie radzić?

Dotknęła Cię alergia w ciąży? Jak sobie radzić, by uniknąć farmakologii lub ją wesprzeć i przyspieszyć powrót do zdrowia? Przede wszystkim zadbaj o porządek w domu. Pozbądź się kurzu, roztoczy. Odkurzaj codziennie, raz w tygodniu zmieniaj pościel, możesz także zwinąć na pewien czas dywany. Bardzo często wietrz mieszkanie. Jeśli masz alergię skórną w ciąży, nie przegrzewaj się. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać w ciągu dnia 20°C, w nocy zaś 18°C.

W przypadku kataru, chrypki, kaszlu, warto zmierzyć w domu, szczególnie w sypialni poziom wilgotności powietrza. Jeśli jest zbyt suche, zaopatrz się w nawilżacz. Do wody destylowanej możesz dodawać kilka kropli olejków eterycznych np. eukaliptusowego, sosnowego, miętowego.

Alergia w ciąży wiąże się z przykrymi dolegliwościami, lecz każde podjęte leczenie musi mieć na uwadze zarówno dobro pacjentki, jak i rozwijającego się w niej dziecka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zaproponowanego przez specjalistę leczenia, skonsultuj je z jeszcze jednym, by mieć pewność, że wdrożysz najlepsze rozwiązanie z możliwych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem