Okres wiosenno - letni może być trudny dla alergików. Oprócz dolegliwości związanych z pyleniem traw i drzew dochodzi także obawa przed reakcją alergiczną wywołaną przez ukąszenie owadów. Dlaczego owady są tak niebezpieczne dla ludzi? W naszym klimacie żyje około 100 tysięcy gatunków owadów i duża część z nich gryzie, żądli lub kąsa. Może to powodować reakcje alergiczne czasem groźne dla zdrowia a nawet życia. Dla ludzi najbardziej niebezpieczny jest jad owadów takich jak pszczoły, osy i szerszenie. Jad ten może wywołać bardzo silne reakcje alergiczne.
Dlaczego ukąszenia owadów mogą być niebezpieczne?
Jedno użądlenie u osoby uczulonej wystarczy, aby wywołać silną bądź nawet zagrażającą życiu lub zdrowiu alergię. Jad najczęściej spotykanych owadów składa się głównie z białek, peptydów i odpowiedzialnych za ból, obrzęk i zaczerwienienie substancji niskocząsteczkowych.
Kto musi uważać na ukąszenia owadów?
To czy wystąpią objawy uczulenia po zaatakowaniu przez owada zależne jest od obecności w organizmie przeciwciał dla zawartych w jadzie alergenów. W większości przypadków użądlenie nie jest groźne dla organizmu. W miejscu tym pojawia się niewielki i bolesny obrzęk oraz zaczerwienienie. Należy wtedy zastosować preparat o działaniu przeciwuczuleniowym, przeciwświądowym i przeciw obrzękowym. W niektórych przypadkach jednak reakcja alergiczna przyjmuje ogólny charakter, pojawia się gorączka, osłabienie i powiększenie węzłów chłonnych.
Jakie są objawy alergii na ugryzienia owadów?
U alergików reakcja uczuleniowa może mieć charakter dużej reakcji miejscowej:
- bolesność,
- zaczerwienienie,
- obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, trwający dłużej niż dobę.
Reakcja miejscowa przeważnie nie jest groźna dla zdrowia, jeśli dotyczy kończyn, ale może zagrażać życiu jeśli użądlenie miało miejsce w okolicy szyi, głowy czy w obrębie jamy ustnej. Alergia może też wywołać reakcję uogólnioną całego organizmu:
- skóra - rozległa pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy,
- układ pokarmowy - kolkowe bóle brzucha, nudności lub wymioty,
- układ oddechowy - obrzęk gardła lub krtani, skurcz oskrzeli,
- układ krążenia - spadek ciśnienia tętniczego, sinica, zapaść, utrata przytomności, wstrząs anafilaktyczny.
Na użądlenia jesteśmy narażeni od wiosny do późnej jesieni. Pszczoły najaktywniejsze są od połowy lipca do końca sierpnia, a osy od początku sierpnia do połowy września. Warto w tym okresie posiadać w apteczce leki łagodzące ugryzienia owadów oraz w preparaty odstraszające pszczoły osy czy komary.
Źródła:
- Jutel M., Cichocka-Jarosz E., Medycyna Praktyczna, Alergia na jad owadów, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59841,alergia-na-jad-owadow [dostęp 26.11.2024]
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.