Aparat ortodontyczny - rodzaje, koszty, kiedy zdecydować się?

Aparat ortodontyczny - rodzaje, koszty - zdjęcie

Wada zgryzu to schorzenie ortodontyczne, z którym boryka się tysiące ludzi. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe dzięki aparatowi ortodontycznemu.

 Po przeczytaniu artykułu poznasz odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:

  • jakie są rodzaje aparatów na zęby?
  • jak przyzwyczaić się do aparatu na zęby?
  • ile kosztuje aparat ortodontyczny?

oraz wiele innych. Zobacz także: Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Istota działania aparatu na zęby powinna być zrozumiała nawet dla osoby, która nie ma zaawansowanej wiedzy na temat stomatologii. Aparat naciska na uzębienie, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zmiany pozycji poszczególnych partii zębów oraz ich wyprostowania.

Wady zgryzu i korekta uzębienia za pomocą aparatu ortodontycznego

istnieje wiele rodzajów wad zgryzu, w tym m.in. tyłozgryz (jedna z najpopularniejszych niedoskonałości), przodozgryz (dolny łuk zębów mocno zachodzi na górną partię uzębienia) czy zgryz otwarty (dolna i górna partia zębów nie stykają się ze sobą). Na szczęście, większość z wad zgryzu – nawet jeśli są one poważne – może zostać usunięta z użyciem aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych i ich podział

Na rynku dostępne są liczne typy aparatów ortodontycznych – różnią się one między sobą pod kątem takich aspektów jak np. wygląd czy cel stosowania. Zasadniczo, stosuje się przede wszystkim takie rodzaje jak:

  • aparat stały do usuwania poważnych wad zgryzu. Konstrukcja ta jest przyczepiana do zębów za pomocą kleju stomatologicznego. Choć leczenie z użyciem tego rodzaju aparatów trwa dość długo to przynosi ono dobre efekty. Wśród rozwiązań stałych wyróżnia się między innymi aparaty stałe metalowe, ceramiczne, a nawet porcelanowe. Ostatnie dwa typy są droższe z uwagi na estetykę wykonania;
  • aparat ruchomy, który może zostać zdjęty samodzielnie przez pacjenta np. podczas jedzenia. Jeśli chodzi o ten typ aparatów, to można wyróżnić dodatkowo podział na tzw. urządzenia bierne oraz czynne, które są stworzone z akrylu oraz drutu. Aparat ortodontyczny ruchomy to rozwiązanie stosowane głównie do zwalczania mniej poważnych wad zgryzu.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jak najwcześniej. Zasadniczo, aparat ortodontyczny to rozwiązanie, które można stosować już u dzieci nastoletnich. Optymalny wiek na leczenie z wykorzystaniem tej metody to ok. 10-14 lat – w tym okresie struktura kostna szczęki nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, ale zęby stałe już się wyrzynają. Oczywiście, aparaty na zęby mogą być stosowane także u dorosłych.

Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Jest to pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy, kto zdecydował się na leczenie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w czasie noszenia aparatu należy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, a samo urządzenie może powodować dyskomfort podczas codziennych aktywności.

Czas leczenia jest uzależniony przede wszystkim od wieku pacjenta. W przypadku dzieci terapia jest znacznie krótsza i trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że zęby u dzieci znacznie łatwiej zmieniają swoje położenie pod wpływem nacisku wywieranego przez aparat ortodontyczny.

Inaczej wygląda sytuacja u dorosłych – należy wówczas nastawić się na to, że czas trwania terapii nie będzie krótszy niż 1 rok. Co więcej, może się on wydłużyć do półtora roku, a w skrajnych wypadkach do dwóch lat. Jest tak, ponieważ system zębowy u dorosłego człowieka jest już w pełni wykształcony; potrzeba dłuższego oddziaływania, by zęby mogły przemieścić się pod wpływem aparatu.

Na czas trwania leczenia wpływa także rodzaj aparatu. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie ze spersonalizowanego urządzenia, powinieneś uzyskać efekt w krótszym czasie. Rozwiązania standardowe, choć tańsze, wymagają długotrwałego stosowania.

Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego stałego?

Wizyta u stomatologa w celu założenia stałego aparatu na zęby jest zazwyczaj czasochłonna. W zależności od indywidualnej sytuacji może ona trwać nawet do kilku godzin. Należy przy tym pamiętać, że głównym czynnikiem wpływającym na czas trwania zabiegu jest rodzaj wady zgryzu, nie zaś typ zastosowanego aparatu na zęby.

Aparat ortodontyczny – korekcja podczas wizyt kontrolnych

Korekcja aparatu może być konieczna, jeśli okaże się, że jest on obluzowany lub powoduje zbyt silny ucisk. Oprócz tego należy odbywać regularne (zazwyczaj mające miejsce w kilkutygodniowych odstępach) wizyty kontrolne u ortodonty.

Dlaczego zakłada się gumki do aparatu ortodontycznego stałego?

Gumki (tzw. ligatury) to część aparatu na zęby. Ich wykorzystanie ma prosty cel – ustabilizowanie łuku ortodontycznego. Dzięki temu zęby będą mogły przemieścić się na właściwe miejsce. Ponieważ gumki ligatury dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem dzieci – możliwość wyboru ligatury w ulubionym kolorze z pewnością zachęci je do noszenia aparatu.

Jak szybko przystosować się do założonego aparatu ortodontycznego?

Nie ma nic dziwnego w fakcie, że organizm ma problemy z przystosowaniem się do nowo założonego aparatu na zęby. Dyskomfort, a nawet lekki ból, to sytuacja typowa wśród świeżych posiadaczy aparatów ortodontycznych. Problemy może sprawiać szczególnie spożywanie posiłków.

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że przystosowanie się do nowej sytuacji nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – należy w początkowym okresie unikać twardych potraw i wybierać zupy, koktajle, miękkie warzywa i owoce. Jeśli pojawi się ból, warto zastosować tabletki przeciwbólowe. Z kolei w sytuacji, gdy aparat ociera się o policzki lub wargi i powoduje ich podrażnienie, warto zakleić woskiem odpowiednie miejsca. Po kilku tygodniach Twój organizm powinien przyzwyczaić się do aparatu ortodontycznego.

Profilaktyka i higiena – jak czyścić aparat ortodontyczny?

Podczas noszenia aparatu na zęby należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz czyszczenia samego urządzenia. Podczas mycia zębów (należy robić to dokładnie po każdym, nawet drobnym posiłku, ponieważ w szczelinach aparatu z pewnością zostaną resztki jedzenia) nie zaleca się stosowania silnie wybielających past do zębów – mogą one uszkodzić szkliwo, które i tak jest obciążone w wyniku używania aparatu. Szczoteczka i pasta do zębów to nie wszystko – warto zaopatrzyć się także w nici ortodontyczne, płyn do płukania czy irygator.

Aparat ortodontyczny – ile kosztuje leczenie i czy można uzyskać dofinansowanie?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „ile kosztuje aparat na zęby?”, to nie znajdziesz uniwersalnej odpowiedzi. Koszt aparatu ortodontycznego jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju wybranego rozwiązania:

  • aparat na zęby standardowy (aparat ortodontyczny metalowy) – cena za aparat na zęby stały jest stosunkowo niska i wynosi ok. 1500-2000 za 1 łuk,
  • estetyczny aparat ceramiczny (cena w tym przypadku jest wyższa i wynosi co najmniej 2,5-3 tysiące złotych za 1 łuk),
  • przezroczysty aparat na zęby (cena to ok. 5000-6000 złotych).

Oczywiście, jeśli chcesz wiedzieć, ile w danym mieście kosztuje aparat na zęby – cenę oraz wszelkie informacje poznasz w ramach kontaktu z gabinetem stomatologicznym

Aparat ortodontyczny cena 2020/2021 – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dofinansowanie na aparat na zęby – koszt z tytułu aparatów ruchomych dla dzieci poniżej 12 r.ż. pokrywa NFZ. Pamiętaj, że kwestia tego, ile kosztuje założenie aparatu na zęby, to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego należy ponosić koszty wizyt kontrolnych (ok. 100-350 zł za wizytę).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem