Apteczka dla dziecka powinna znajdować się w każdym domu. Najlepiej, aby była dostępna również w wersji podręcznej, którą łatwo zabrać ze sobą w podróż. Co powinna zawierać? O czym nie można zapomnieć? Które leki będą odpowiednie dla niemowlaka, a które dla starszego dziecka? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje.
Apteczka dziecka – tego wyposażenia nie może zabraknąć
Wielu rodziców i opiekunów zastanawia się, jak powinna wyglądać prawidłowo wyposażona apteczka dla dzieci. Będzie niezbędna podczas nagłej choroby, urazy, czy wypadku. Nie może w niej również zabraknąć środków, które dziecko przyjmuje na stałe z przepisu lekarza. Podzielmy to jednak na kategorie, aby ułatwić zadanie. Wbrew pozorom apteczka dla dzieci nie jest wcale aż tak wielkim wyzwaniem i można ją bardzo szybko uzupełnić o brakujące produkty.
Co powinno znaleźć się w apteczce dla dzieci?
Oto lista, na której wszystkie punkty są obowiązkowe. Warto zawsze mieć je pod ręką.
Apteczka dla noworodka lista:
- Leki dla niemowlaka, które pomogą w walce z gorączką i bólem, a więc paracetamol i ibuprofen. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe powinny mieć formę syropu lub czopków, aby ułatwić aplikację
- Preparaty łagodzące objawy infekcji: leki na katar i kaszel, najlepiej w formie aerozolu
- Apteczka dla niemowlaka powinna być wyposażona w preparaty na problemy żołądkowo-jelitowe, a także doustne płyny nawadniające
- Probiotyki, niezbędne podczas podawania innych leków, a zwłaszcza antybiotyków
- Preparaty na urazy - apteczka dla noworodka musi zawierać coś do dezynfekcji ran, a także podstawowe środki opatrunkowe: plastry, bandaże, gazy itp.
- Krem ochronny do twarzy z SPF minimum 50 - należy stosować go nie tylko latem, ale w każdy słoneczny dzień
- Leki przyjmowane na stałe, które przepisał lekarz. Należy sprawdzać ich termin ważności
- Termometr, najlepiej elektryczny
- Nebulizator, przydatny podczas infekcji dróg oddechowych i nie tylko
- Antybakteryjne chusteczki nawilżane, którymi łatwo oczyścimy skórę maluszka
- Płyn do dezynfekcji, przydatny zwłaszcza poza domem
Apteczka dziecka – podstawowe wyposażenie
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol) w formie odpowiedniej dla wieku dziecka. Tabletki można podać maluchowi, który skończył 5 lat
- Preparaty na przeziębienie
- Środki opatrunkowe i do dezynfekcji ran
- Preparaty na biegunkę i zaparcia
- Preparaty na alergie (dostępne bez recepty lub przepisane przez lekarza)
- Kremy z SPF 50 do twarzy i ciała
- Substancje na oparzenia słoneczne i inne
- Preparaty na ukąszenia owadów - kremy i maści
- Termometr do mierzenia temperatury oraz inhalator do inhalacji (wraz z zapasem roztworu z soli fizjologicznej)
- Preparaty na obrzęki i stłuczenia, stosowane miejscowo (maść, krem)
- Leki przyjmowane na stałe z zalecenia lekarza
Co powinna zawierać apteczka dla dziecka na wyjazd?
Podróżna apteczka musi być wyposażona w te same preparaty, które opisaliśmy powyżej. Nie wolno zapominać zwłaszcza o środkach opatrunkowych, lekach na alergię oraz preparatach na ukąszenia owadów. Warto również dorzucić środek, który odstrasza komary.
Latem oraz podczas wypadów na zimowe ferie szczególnie ważne będą kremy z SPF. Należy smarować nimi dziecko codziennie, bez względu na pogodę.
Leki dla niemowlaka i starszych dzieci - jak je prawidłowo przechowywać?
Warto znać kilka prostych zasad, które sprawią, że będziemy gotowi na każdą ewentualność:
- Trzeba regularnie sprawdzać, czy leki nie są przeterminowane
- Otwarte opakowania najlepiej oznaczać datą rozpoczęcia. Zwłaszcza w przypadku syropu oraz kropli
- Nie należy wyrzucać opakowań leków oraz ulotek. Preparaty trzymajmy w oryginalnych pudełkach
- Nie przechowujmy resztek antybiotyków. Najlepiej oddać je do specjalnych punktów, gdzie zostaną one zutylizowane. Znajdziecie je w każdej aptece
- Apteczka dziecka nie powinna być uzupełniana dużą ilością leków, nie ma potrzeby gromadzić kilka preparatów z tą samą substancją czynną
- Apteczka dla dzieci nie musi zawierać środków, co do których nie ma żadnych wskazań, na przykład specjalistycznych antybiotyków
W jakim miejscu przechowywać apteczkę?
W domowych warunkach apteczkę można zorganizować w jednym miejscu. Dostęp do niej powinny mieć jednak wyłącznie osoby dorosłe. Może być to szafka, szuflada w komodzie lub specjalnie zakupiony organizer.
Zadbajmy o porządek i organizację. To ułatwi znalezienie niezbędnych leków i preparatów w sytuacjach nagłych. Im większy bałagan, tym większe ryzyko, że stracimy kontrolę nad tym, jakie leki znajdują się w apteczce dla dzieci.
Bardzo ważne, aby leki dla niemowlaka i starszych dzieci nie były bezpośrednio narażone na promienie słoneczne, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Z kolei apteczka dla dziecka na wyjazd powinna być odpowiednio zabezpieczona. Dobrze kupić specjalne opakowanie, które bardzo ułatwia segregację leków i ochrania je przed uszkodzeniami.
Mając w domu i w podróży odpowiednio uzupełnioną apteczkę dla noworodka i dzieci w starszym wieku, łatwiej opanować nagłe ataki choroby. Zwłaszcza nocą, gdy apteka całodobowa nie zawsze znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.