Arytmia serca – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Arytmia serca – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie - zdjęcie
Arytmia serca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości kardiologicznych. Polega na występowaniu nieprawidłowego rytmu pracy serca. Przeważnie, chociaż nie zawsze, stanowi objaw innych chorób. Ryzyko wystąpienia arytmii wzrasta wraz z wiekiem i stopniem uszkodzenia mięśnia sercowego.

W artykule dowiesz się:

  • czym jest arytmia,
  • jakie są przyczyny występowania zaburzeń pracy serca,
  • jakie wyróżniamy rodzaje arytmii,
  • na czym polega ich leczenie,
  • w jaki sposób zmienić dietę.

Zobacz także artykuł: Zaburzenia rytmu serca - kiedy udać się na badania kardiologiczne i jak wygląda badanie Echo serca?

Czym jest arytmia serca?

Arytmią serca nazywamy zaburzenia rytmu serca, którego prawidłowa praca uzależniona jest od właściwego rozchodzenia się impulsów elektrycznych. Bodźce elektryczne wytwarzane są w węźle zatokowym, znajdującym się w prawym przedsionku mięśnia. Następnie przepływają przez węzeł przedsionkowo-komorowy oraz komórki Purkiniego, doprowadzając do skurczu. Samoistnie wygenerowany impuls powinien prowadzić do fizjologicznie prawidłowej aktywności narządu. W pierwszej kolejności dochodzi do skurczu przedsionków, a następnie komór.

Arytmia serca jest tym samym zaburzeniem w obrębie rozchodzenia się impulsów elektrycznych, prowadząc tym samym do nieprawidłowego rytmu skurczów. W przypadku przyspieszania pracy serca mówimy o tachyarytmii, natomiast zbyt wolna praca nazywana jest bradyarytmią. Możemy wyróżnić w nich dodatkowo postać przedsionkowo-komorową oraz śródkomorową.

Objawy arytmii serca – jak je rozpoznać?

Czym charakteryzuje się arytmia serca? Objawy mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi pacjentami. Bardzo często chorzy nie zauważają żadnych niepokojących symptomów. W takiej sytuacji arytmia najczęściej rozpoznana jest dopiero w czasie badań profilaktycznych. Tachykardia często odczuwana jest jako nieprzyjemne kołatanie oraz nierówna praca serca. Niekiedy pacjenci opisują objawy jako „zamieranie serca” lub „ucieczkę” narządu do gardła, szyi lub żołądka. Odczucia są jednak wyjątkowo subiektywne.

Wraz z rozwojem zaburzeń rytmu mogą pojawić się inne objawy, takie jak dusznościutrata przytomności, zasłabnięcia, spadek ciśnienia oraz bóle w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia wspomnianych symptomów konieczne jest, jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.

Arytmia serca – przyczyny występowania schorzenia

Czym wywołana jest arytmia serca? Przyczyny zależą od wielu czynników i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przyjmuje się, że niemal wszystkie choroby kardiologiczne mogą prowadzić do występowania opisywanych zaburzeń. Arytmię mogą wywoływać ponadto niektóre lekizaburzenia elektrolitowe oraz metaboliczne. Podczas wywiadu lekarz zapyta również o występowanie dolegliwości w najbliższej rodzinie.

Niekiedy arytmia nie jest powiązana z występowaniem poważniejszych chorób układu naczyniowo-krążeniowego. Fizjologiczne zaburzenia rytmu pojawiają się w wyniku stresu, silnych emocji, wypaleniem zbyt dużej ilości papierosów oraz stosowaniem innych używek, w tym kawy. W takiej sytuacji niemiarowa praca serca, bez dodatkowych chorób kardiologicznych, nie wiąże się ze szczególnym ryzykiem dla zdrowia.

Rodzaje arytmii serca – klasyfikacja zaburzeń

Zaburzenia rytmu serca dzielimy przede wszystkim na bradyarytmię oraz tachyarytmię. W pierwszym przypadku dochodzi do spowolnienia pracy serca. Najczęściej wywołane jest dysfunkcją węzła zatokowego.

Tachyarytmię dzielimy na postać nadkomorową i komorową. Arytmie nadkomorowe obejmują szereg różnorodnych podtypów. Występują poza węzłem zatokowym, w przedsionkach lub prowadzących do nich żyłach. Należy do nich także, klasyfikowane przeważnie osobno, migotanie przedsionków. Może objawiać się kołataniem serca. Często przebiega jednak bezobjawowo, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Jak długo można żyć z arytmią serca? W przypadku dysrytmii nadkomorowej śmiertelność roczna jest relatywnie niska i wynosi ok. 1,6%. Wykazuje jednak tendencję do nawrotów, co może znacznie pogorszyć samopoczucie pacjentów.

Arytmie komorowe powstają w mięśniu komór serca poniżej rozwidlenia pęczka Hisa. Ten rodzaj dysrytmii często pojawia się w konsekwencji wystąpienia innych chorób oraz po przebytych zawałach. Objawy będą różnić się w zależności od nasilenia podstawowej choroby serca. Do komorowych zaburzeń rytmu zaliczamy m.in. dodatkowe pobudzenia komorowe, częstoskurcz komorowy oraz trzepotanie i migotanie komór. Odpowiedzmy teraz na pytanie, jak leczyć arytmię serca.

Leczenie arytmii serca – terapie farmakologiczne i inwazyjne

Na czym polega terapia arytmii serca? Leczenie będzie zależeć przede wszystkim od rodzaju oraz etiologii zaburzeń. Podstawę diagnostyki stanowi badanie EKG oraz wywiad lekarski. Warto pamiętać o tym, że wiele rodzajów arytmii daje podobny zapis EKG, utrudniając wdrożenie prawidłowego leczenia. Przeważnie zachodzi konieczność przeprowadzenia pogłębionych badań, w tym echa serca oraz testów wysiłków. Stosowane są także metody inwazyjne, w tym koronarografia. Jakie badania krwi przy arytmii serca zrobić? Pomocna może okazać się podstawowa diagnostyka, obejmująca morfologię, lipidogram oraz stężenie kreatyniny i jonów.

Jak pozbyć się arytmii serca? Sposób terapii dostosowany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niekiedy pojawia się konieczność leczenia farmakologicznegoLeki na serce z grupy antyarytmicznych mogą powodować jednak skutki uboczne, przez co nie stanowią pierwszego wyboru w większości przypadków. Jedną z metod leczenia pozostaje również ablacja serca, która polega na zniszczeniu ogniska odpowiedzialnego za powstawanie arytmii.

Dieta przy arytmii serca – co jeść na zdrowe serce?

Ważną rolę profilaktyczną pełni przy tym zmiana stylu życia oraz dieta przy arytmii serca. Pacjenci powinni sięgać po dobrze zbilansowane posiłki, zawierające składniki pochodzące z różnych grup produktowych. Sięgaj po pełnoziarniste pieczywo, ryby, chude mięso, warzywa oraz owoce. Czego unikać przy arytmii serca? Należy ograniczyć spożycie soli, słodyczy oraz nasyconych tłuszczów zwierzęcych.

Źródła:

  • Dieta przy chorobach serca, https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/31-ds-35-dieta-przy-chorobach-serca/file (dostęp 05.06.2024).
  • Adrian Gwizdała, Ewa Straburzyńska-Migaj, Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca, „Lekarz POZ”, nr 4/2014.
  • Ewelina Jaszczyszyn, Bernard Panaszek, Podstawy elektrofizjologiczne, przyczyny i klasyfikacja zaburzeń rytmu serca – implikacje rokownicze i terapeutyczne, „Family Medicine & Primary Care Review”, vol. 15, nr 4/2013.
  • Aleksandra Lenart-Migdalska, Arytmie komorowe, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/292479,arytmie-komorowe (dostęp 05.06.2024).
  • Włodzimierz Musiał, materiały udostępnione przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/aktualnosci/2012/serce_prof._musial.pdf (dostęp 05.06.2024).
  • Maria Trusz-Gluza, Wiadomości podstawowe: klasyfikacja zaburzeń rytmu serca i ogólne zasady postępowania, https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/008/981/original/Zaburzenia_rytmu_serca_2022-4.pdf (dostęp 05.06.2024).
  • Joanna Woźniak, Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie, https://www.medme.pl/artykuly/arytmia-serca-przyczyny-objawy-oraz-leczenie,70032.html (dostęp 05.06.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Oczy, wady wzroku

Jak łagodzić objawy infekcyjnego zapalenia spojówek? Domowe sposoby na piekące i czerwone oczy
Infekcyjne zapalenie spojówek to częsty problem zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wdrożenie odpowiedniego postępowania już przy pierwszych objawach choroby pozwoli na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwo...

Kosmetyki i uroda

Niacynamid – czy Twoja skóra go pokocha? Działanie i polecane kosmetyki
Niacynamid, znany również jako witamina B3, zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry. Ten wszechstronny składnik jest ceniony za swoje działanie na r&oa...

Dieta i odchudzanie

Dieta w SIBO i IMO – jak radzić sobie z zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego?
SIBO oraz IMO to coraz częściej diagnozowane schorzenia, które mogą powodować szereg uciążliwych i nie zawsze specyficznych objawów. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze symptomy, przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju SIBO i IM...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem