Brak energii, złe samopoczucie, zbyt niska lub wysoka masa ciała – każdy z tych objawów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi. Regularne badanie tarczycy, a zwłaszcza poziomu hormonów przez nią produkowanych, to pierwszy krok do diagnozy i skutecznego leczenia. Pomóż sobie w walce o lepsze zdrowie. Dowiedz się, kiedy zgłosić się do lekarza i jak interpretować wyniki.
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Hormony tarczycy (TSH, FT3 i FT4) regulują m.in. metabolizm, temperaturę ciała i pracę serca, dlatego ważne jest regularne badanie tarczycy.
- W przypadku hormonów tarczycy normy zależą od wieku i innych czynników; interpretacją wyników zajmuje się endokrynolog.
- Objawy zaburzeń pracy tarczycy zależą od tego, czy mamy do czynienia z nadczynnością czy niedoczynnością.
- Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy i poprawienie jakości życia.
Dlaczego badania FT3, FT4, i TSH są kluczowe w diagnostyce?
Tarczyca pełni kluczową rolę w regulacji wielu ważnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Dzieje się tak ze względu na produkowane przez nią hormony. Badania ich poziomu są nieodłączną częścią diagnostyki zaburzeń pracy tego gruczołu. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń takich jak niedoczynność czy nadczynność tarczycy.
Im wcześniej zostanie wprowadzone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i szybki powrót do równowagi organizmu. Jeśli w badaniach pojawi się zbyt niskie lub wysokie FT3 i FT4, to znak, że należy działać. Regularne badanie tarczycy umożliwia dostosowanie leczenia, jego ocenę i stałe kontrolowanie sytuacji.
Kiedy wykonać badania tarczycy? Objawy zaburzeń tarczycy
Regularne badanie tarczycy jest szczególnie zalecane, gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości. Objawy niedoczynności tarczycy to najczęściej: uczucie zmęczenia, senność, przyrost masy ciała, sucha skóra, wypadanie włosów, zaparcia, obrzęk twarzy i wrażliwość na zimno.
Objawy nadczynności tarczycy to: chudnięcie, pocenie się, kołatanie serca, drażliwość, problemy ze snem, biegunki oraz drżenie rąk.
Oprócz tych dolegliwości problemy z tarczycą mogą powodować również: zaburzenia miesiączkowania u kobiet, problemy z płodnością, depresję, zaburzenia pamięci oraz bóle mięśni i stawów.
Grupy ryzyka: kobiety w ciąży oraz osoby z rodzinną historią chorób tarczycy
Warto pamiętać, że nie tylko konkretne objawy powinny skłonić do zgłoszenia się do lekarza. Profilaktycznie powinny badać się osoby będące w grupie ryzyka, na przykład dotknięte chorobami autoimmunologicznymi. W takiej grupie znajdują się również osoby, u których w wywiadzie pojawiają się rodzinne skłonności do chorób tarczycy.
Wskazaniem do badań profilaktycznych jest też przyjmowanie niektórych leków, a także ciąża, ponieważ zaburzenia pracy tarczycy mogą mieć ogromny wpływ na rozwój płodu. Na badania powinny też zgłosić się kobiety, mające problem z poczęciem dziecka, ponieważ istnieje związek między niedoczynnością tarczycy a problemem z zajściem w ciążę.
Badania tarczycowe – co oznaczają badania FT3, FT4 i TSH?
Wyniki tarczycy, a zwłaszcza trzech podstawowych hormonów, które są z nią związane, mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowia pacjenta.
- TSH (hormon tyreotropowy). Jego poziom pozwala ocenić, czy tarczyca działa prawidłowo, dlatego TSH jest podstawowym zlecanym badaniem profilaktycznym, które może naprowadzić na konkretny problem. Hormon ten wydzielany jest przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do produkcji hormonów. Wysoki poziom TSH zazwyczaj wskazuje na niedoczynność tarczycy, natomiast niski na nadczynność.
- FT4 (wolna tyroksyna). Jest główną formą hormonu tarczycowego, odpowiedzialną za większość jego działania. Pomiar FT4 pozwala ocenić, jaka ilość hormonu tarczycowego jest dostępna dla tkanek.
- FT3 (wolna trójjodotyronina). To aktywniejsza forma hormonu tarczycowego, wpływająca bezpośrednio na komórki organizmu. Pomiar FT3 pozwala ocenić, jak szybko hormony tarczycowe działają na poziomie komórkowym.
Jeśli chodzi o TSH, FT3 i FT4, normy wiekowe są różne, dlatego w przypadku badań tarczycy wyniki powinien zawsze interpretować lekarz. Na przykład norma TSH u noworodka to 1,1-17 μIU/m, ale już TSH norma dla 60 latki to 0,270 - 4,200 μIU/m. Lekarz bierze pod uwagę nie tylko wiek, ale też inne czynniki takie jak przyjmowane leki czy choroby, którymi pacjent jest dotknięty.
Wysokie i niskie TSH a niedoczynność i nadczynność tarczycy
Poziom TSH jest bardzo istotną informacją, mogącą świadczyć o problemach z tarczycą. Wysoki poziom TSH zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy. Oznacza to, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów T3 i T4. W odpowiedzi na ten niedobór przysadka zwiększa produkcję TSH, próbując pobudzić tarczycę do większej aktywności. Niski poziom TSH wskazuje na nadczynność tarczycy. Gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów, przysadka zmniejsza produkcję TSH, aby zahamować nadmierną aktywność gruczołu.
Wynik TSH powinien być interpretowany razem z wynikami badań FT3 i FT4, ponieważ tylko wtedy można zobaczyć jasny obraz sytuacji. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do poziomu tego hormonu w ciąży. Jaki poziom TSH jest niebezpieczny dla płodu? Reakcji wymaga każdy wynik przekraczający normy:
- I trymestr: 0,01-2,32 mIU/l;
- II trymestr: 0,1-2,35 mIU/l;
- III trymestr: 0,1-2,65 mIU/l.
W przypadku FT3 oraz FT4 w ciąży normy również odbiegają od standardowych.
FT4 (wolna tyroksyna) – badania w kierunku aktywności tarczycy
FT4 jest tą częścią hormonu tarczycy, która jest biologicznie czynna, czyli bezpośrednio wpływa na komórki naszego ciała. Odpowiada za regulację wielu procesów metabolicznych, takich jak tempo przemiany materii, temperatura ciała, częstotliwość akcji serca, a także wzrost i rozwój.
FT3 (wolna trójjodotyronina) – aktywność metabolizmu na poziomie komórkowym
Trzecim ważnym hormonem, którego poziom należy sprawdzać, jest FT3. Co to za badanie i co daje jego wynik? FT3 odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu na poziomie komórkowym. Wpływa na zużycie tlenu przez komórki, produkcję energii oraz syntezę białek. Chociaż jest go mniej w organizmie niż FT4, ma większy wpływ na metabolizm. Badanie jego poziomu uzupełnia obraz kliniczny pacjenta.
Interpretacja wyników badań – normy referencyjne i odstępstwa
Interpretacja wyników badań tarczycy nie zawsze jest łatwa, ponieważ wymaga przeanalizowania wzajemnego oddziaływania hormonów. Liczą się nie tylko normy FT3 i FT4 oraz TSH, ale też między innymi stosunek FT3 do FT4.
Wysokie TSH, niskie FT4 – pierwotna niedoczynność tarczycy
Taki wynik oznacza pierwotną niedoczynność tarczycy, czyli przysadka produkuje dużo TSH, próbując pobudzić tarczycę do pracy, ale tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo FT4.
Niskie TSH, wysokie FT4 i FT3 – nadczynność tarczycy
Gdy TSH jest niskie, a pozostałe hormony wysokie, diagnozuje się zazwyczaj nadczynność tarczycy. Taka sytuacja wynika z faktu, że tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów, więc przysadka zmniejsza produkcję TSH, aby zahamować nadmierną aktywność tarczycy.
Wysokie FT3 przy prawidłowym FT4 – izolowana nadczynność
Taka sytuacja ma miejsce, gdy w organizmie jest zbyt dużo FT3, podczas gdy ilość hormonu FT4 mieści się w normie. To sugeruje, że istnieje jakiś mechanizm, który powoduje nadmierną konwersję FT4 do FT3.
Oprócz wymienionych sytuacji zdarza się, że mamy wysokie TSH i FT3, co może oznaczać m.in wczesne stadium choroby Hashimoto, niedobór jodu, inne choroby tarczycy lub zakłócenia w osi przysadka-tarczyca. Podwyższone TSH i FT3 również powinno skłaniać do wizyty u endokrynologa.
Kiedy badanie przeciwciał (anty-TPO, anty-TG) jest konieczne?
Badanie przeciwciał anty-TPO i anty-TG może być bardzo ważne w diagnostyce chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Wykonuje je się m.in. przy podejrzeniu choroby Hashimoto czy Gravesa-Basedowa, ale też u osób z grup ryzyka, zwłaszcza przed planowaną ciążą.
Znaczenie USG tarczycy – pomoc w wykrywaniu guzków i zmian strukturalnych
Po wykonaniu badań TSH, FT3, FT4, interpretacja wyników należy do lekarza, ale zdarza się, że zleca on dodatkowo USG tarczycy. W jakim celu? Pozwala to na ocenę wielkości i kształtu tarczycy, wykrywanie guzków, ocenę struktury tarczycy, a także różnicowanie zmian i ich ocenę w czasie. USG jest niezbędne, m.in. kiedy pojawiają się wyczuwalne zmiany w tarczycy.
Jak przygotować się do badań tarczycy?
Zlecono Ci badania TSH, FT3, FT4? Jak się przygotować do ich wykonania? Krew powinna zostać pobrana rano, na czczo. Idealnie, jeśli uda się przed badaniem uniknąć sytuacji stresujących. Istotne jest podanie lekarzowi pełnej listy przyjmowanych leków. USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania.
Leczenie na podstawie wyników badań w asyście endokrynologa
Postawienie diagnozy wymaga czasu i wielu badań, ale to dopiero początek. Kluczowe jest wprowadzenie leczenia i stałe monitorowanie stanu tarczycy. Odpowiednie wsparcie tarczycy pozwala na normalizację jej funkcji i przywrócenie organizmu do równowagi, poprawę jakości życia i zminimalizowanie występujących objawów.
Źródła:
- Karabin K., Badanie fT3 - normy. Co oznacza za niskie lub za wysokie fT3?, Poradnik Zdrowie, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/badania/badanie-ft3-normy-co-oznacza-za-niskie-lub-za-wysokie-ft3-aa-V6vq-zhm9-isrA.html.
- Miśkiewicz P., Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna 15.02.2021, https://www.mp.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy.
- Miśkiewicz P., Nadczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie nadczynności tarczycy, stężenie TSH, FT3 i FT4 we krwi, Medycyna Praktyczna 23.05.2017, https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.