Z artykułu dowiesz się:
- jak są wskazania do badania beta hCG, jak przebiega i jak się do niego przygotować,
- jaki wynik świadczy o ciąży,
- ile wynosi beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży,
- jak monitorować przyrost hormonu dla zdrowej ciąży,
- kiedy najwcześniej można wykonać badanie,
- czy test ciążowy z krwi może się mylić,
- co oznacza wzrost beta hCG i brak ciąży.
Przeczytaj także: "Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?".
Badanie beta hCG: wskazania, przygotowanie i przebieg badania
Badanie pozwalające określić poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) najczęściej wykonują kobiety podejrzewające u siebie ciążę. Chęć jej potwierdzenia jest głównym wskazaniem do badania. Co ciekawe, poziom hormonu można określić zarówno pobierając próbkę krwi, jak i moczu (w ten właśnie sposób działają domowe testy ciążowe). Niemniej jednak badania laboratoryjne z krwi dają dokładniejszy wynik.
Do pobrania próbki nie trzeba się przygotowywać. Ponadto badanie można wykonać o dowolnej porze dnia. Polega ono na pobraniu krwi przez medyka, która następnie zostaje przetransportowana do laboratorium. Jeśli na badanie zgłosimy się rano, wyniki powinny być dostępne jeszcze tego samego dnia. Skierowanie na pobranie krwi może wystawić lekarz - wtedy można wykonać je bezpłatnie. Tymczasem udając się na prywatne badanie hormonu beta hCG, cena będzie wynosić około 30-50 zł, w zależności od laboratorium.
Beta hCG normy - jaki wynik świadczy o ciąży?
Chcąc potwierdzić ciążę we wczesnym stadium rozwoju, warto wykonać test z krwi beta hCG. Normy kształtują się inaczej w zależności od konkretnego tygodnia, ale ciążę można rozpoznać wówczas, gdy stężenie hormonu wynosi przynajmniej 5mlU/ml. Jeśli wynik jest niższy, stwierdza się brak ciąży - o ile badanie zostało wykonane we właściwym terminie.
Jak odczytać wynik beta hCG? Interpretacja dla poszczególnych tygodni ciąży
Jak odczytać wynik beta hCG? Pacjentka nie powinna mieć z tym żadnego problemu, gdyż wynik podawany jest w ujęciu nominalnym, a więc ma do czynienia z konkretną liczbą. Wzrost stężenia hormonu świadczy o rozwoju ciąży, dlatego też wynik pozwala określić w przybliżeniu jej wiek. Oczywiście, beta hCG nie jest jedynym wyznacznikiem - trzeba też wziąć pod uwagę wynik badania USG oraz datę ostatniej miesiączki, ale samo beta hCG - interpretacja - może być pomocna dla pacjentki jeszcze przed wizytą u ginekologa.
Normy beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży prezentują się następująco:
- do 3 tygodnia ciąży - od 5 do 50 mlU/ml
- 4 tydzień ciąży - od 5 do 425 mlU/ml
- 5 tydzień ciąży - od 18 do 7340 mlU/ml
- 6 tydzień ciąży - od 1080 do 56500 mlU/l
- od 7 do 8 tygodnia ciąży - od 7650 do 229 000 mlU/ml
- od 9 do 12 tygodnia ciąży - od 25 700 do 288 000 mlU/ml
- od 13 do 16 tygodnia ciąży - od 13 300 do 254 000 mlU/l
- od 17 do 24 tygodnia ciąży - od 4060 do 165 400 mlU/l
- od 25 do 40 tygodnia ciąży - od 3640 do 117 mlU/ml.
Zgodnie z powyższym, wynik beta hCG w 2 tygodniu ciąży nie będzie miarodajny. Badania zwykle nie wykonuje się po 10-13. tygodniu ciąży, gdyż wtedy obserwuje się coraz niższe stężenie hormonu. Optymalnie to właśnie w tym czasie należy wykonać badanie prenatalne polegające na pobraniu krwi pacjentki i ocenie laboratoryjnej stężenia beta hCG. Uzyskany wynik, w połączeniu z innymi parametrami, może być pomocny w ocenie ewentualnych wad rozwojowych płodu.
Kalkulator beta hCG - jak monitorować przyrost hormonu dla zdrowej ciąży?
Kalkulator beta hCG to narzędzie, z którego często korzystają przyszłe mamy. Pozwala on określić w przybliżeniu wiek ciąży, nie służy natomiast do interpretacji na przykład wyniku badania prenatalnego. Poziom hormonu beta hCG w zdrowo rozwijającej się ciąży powinien wzrastać o około 60% co 48 godzin oraz 110% co 72 godziny. Lekarz może więc zlecić wykonanie około 3-4 badań, aby potwierdzić nie tylko samą ciążę, ale również jej rozwój. Najwyższe stężenie hormonu ciążowego obserwuje się w okolicach 10-13. tygodnia ciąży, natomiast później zaczyna ono spadać. Jest to naturalne zjawisko, które nie świadczy o poronieniu. Badanie beta hCG znajduje zastosowanie przede wszystkim w I trymestrze ciąży.
Kiedy najwcześniej wykonać beta hCG z krwi?
Co jeszcze warto wiedzieć o beta hCG? Kiedy zrobić to badanie? Beta hCG - kiedy najwcześniej z krwi? Te i podobne pytania zadają sobie kobiety, które z niecierpliwością oczekują potwierdzenia ciąży. Warto jednak pamiętać, że poziom hormonu zaczyna wzrastać dopiero w okolicach 3. tygodnia ciąży, nie wcześniej. Wyniki będą miarodajne około 8-10 dni po zapłodnieniu.
Zaleca się, aby test wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, choć oczywiście jest to rekomendacja dla kobiet z regularnymi cyklami, które wiedzą, kiedy spodziewać się krwawienia. Jeśli test beta hCG wykonamy przedwcześnie, jego niski wynik będzie niemiarodajny. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, ale mamy do czynienia z bardzo wczesną ciążą.
Czy test ciążowy z krwi może się mylić? Co oznacza podwyższony poziom hCG?
Test ciążowy z krwi jest bardziej miarodajny niż test ciążowy przeprowadzony w domowych warunkach, przynajmniej w pierwszych tygodniach ciąży. Wyniki, które uzyskamy, zawsze są wiarygodne. Pozostaje jednak pytanie, czy w każdym przypadku badanie pozwala potwierdzić albo wykluczyć ciążę. W tym celu musi być spełniony jeden podstawowy warunek - należy je wykonać we właściwym terminie, co w przypadku kobiet mających nieregularne miesiączki może sprawiać pewien kłopot.
Niestety, podwyższony wynik beta hCG nie zawsze wskazuje ciążę. W rzadkich przypadkach w ten sposób mogą objawiać się poważne choroby układu rodnego. Do ostatecznego potwierdzenia ciąży konieczne będzie wykonanie badania USG, przy czym do ginekologa należy udać się nie wcześniej niż w okolicach 5-6. tygodnia ciąży.
Podwyższone beta hCG a brak ciąży – co może oznaczać?
Przyrost beta hCG najczęściej wiąże się z ciążą, jednak w ginekologii badanie poziomu tego hormonu znajduje szersze zastosowanie. Okazuje się, że u kobiet niespodziewających się dziecka poziom beta hCG może znacznie odbiegać od normy. Przyczyny są złożone, jednak w każdym przypadku wymagają dalszej diagnostyki. Czasami na poziom beta hCG wpływają leki przyjmowane przez kobietę, w innych przypadkach jego wzrost może oznaczać:
- raka jajnika,
- raka kosmówki,
- zaśniad groniasty.
W urologii badanie beta bCH mężczyzn wykorzystuje się w diagnostyce raka jądra. Warto jednak pamiętać, że wymienione wyżej choroby mają również inne objawy, dlatego kobiety starające się o dziecko lub współżyjące bez zabezpieczenia, mogą z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wzrost poziomu beta hCG oznacza ciążę. W razie wątpliwości warto wykonać kolejne badania w odstępie 48 i 72 godzin, obserwując, czy beta hCG wzrasta.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze
- https://podyplomie.pl/ginekologia/26273,diagnostyka-ciazy
- https://podyplomie.pl/medycyna/15401,markery-w-diagnostyce-i-leczeniu-nowotworow-zlosliwych
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.