Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne

Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne - zdjęcie

Dzięki solarium znacznie szybciej można uzyskać piękną opaleniznę. Aby jednak móc w pełni korzystać z takiego sposobu opalania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć, jak się do niego właściwie przygotować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa opalanie na solarium i jakie są jego wady i zalety,
  • w jaki sposób przygotować się na wizytę w solarium,
  • czy na solarium można chodzić w ciąży albo w czasie okresu,
  • czy z solarium mogą korzystać osoby chore na łuszczycę,
  • czy na solarium można chodzić z trądzikiem,
  • czy opalanie na solarium może być szkodliwe,
  • jakie są inne bezpieczne metody opalania.

Decydując się na wizytę w solarium, warto poczytać również o tym, jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała twarzy wybrać, stosując tę formę opalania.

Jak działa promieniowanie UVA i UVB w solarium?

Opalanie, czyli zmiana koloru skóry na brązowy to nic innego jak specjalny mechanizm obronny organizmu przed ultrafioletowymi promieniami słonecznymi. Takie promieniowanie występuje w trzech zakresach:

  • UVA (320-400 nm),
  • UVB (280-320 nm),
  • UVC (200-280 nm).

W gabinetach kosmetycznych czy solariach stosowane jest promieniowanie w zakresie UVA oraz UVB. Poddawanie skóry promieniowaniu UVA daje niemal natychmiastowy efekt, jednak nie jest on długotrwały, ponieważ zanika maksymalnie po kilku godzinach. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku promieniowania UVB, które oddziałując na skórę, nasila procesy syntezy melaniny. W takim przypadku opalenizna pojawia się po około 72 godzinach od naświetlenia. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to promieniowanie UVB mocniej oddziałuje na skórę, a jego niewłaściwie stosowane i dawkowane może prowadzić do nieodwracalnych zmian. W rzeczywistości zarówno UVB, jak i UVA mogą dawać niepożądane skutki uboczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że w obu przypadkach wykazują one działanie immunodepresyjne, a także kancerogenne.

Warto pamiętać o tym, że korzystanie z solarium, w przeciwieństwie do promieni słonecznych, nie przyczynia się do wydzielania cennej dla zdrowia witaminy D. Jej niedoborowi można przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Przygotowanie do opalania w solarium: jak zadbać o skórę przed i po opalaniu? 6 zasad bezpiecznego opalania

Wokół opalania w solarium narosło wiele mitów. Co prawda cenna dla organizmu witamina D wydzielana jest wyłącznie przy ekspozycji organizmu na działanie promieni słonecznych, jednak sztuczna opalenizna nie musi być wcale niebezpieczna. By uniknąć komplikacji, warto stosować się do zasad bezpiecznego opalania:

  1. Z solarium powinny korzystać wyłącznie osoby dorosłe.
  2. Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry. To bardzo ważne, gdyż bez tego ciężko będzie dobrać bezpieczny i optymalny dla efektów czas opalania.
  3. Z opalania na solarium powinny zrezygnować osoby z wysypką i niektórymi chorobami skórnymi (ta kwestia zawsze powinna być skonsultowana z pracownikiem solarium przed rozpoczęciem opalania - ze względu na indywidualne regulacje poszczególnych placówek).
  4. Z opalania powinny zrezygnować osoby zażywające antybiotyki lub inne leki powodujące nadwrażliwość na działanie promieniowania UV.
  5. Przed skorzystaniem z solarium należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż.
  6. W czasie korzystania z solarium należy stosować specjalne okulary ochronne do opalania.

Jak zaś zadbać o skórę przed i po opalaniu? Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest peeling przed solarium, który może przyczynić się do powstania przebarwień na skórze. Z kolei po zakończeniu opalania zawsze warto stosować nawilżające preparaty do pielegnacji twarzy oraz takie, które przedłużą opaleniznę. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, których skład w głównej mierze oparty jest na składnikach naturalnych.

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie dla każdego dostępna jest naturalna opalenizna bez słońca, zdobyta w kilka chwil na solarium. Z takiego sposobu przyciemniania skóry powinny zrezygnować przede wszystkim osoby o bardzo jasnej karnacji. Nie jest to również miejsce, w którym powinny przebywać osoby chorujące na serce czy tarczycę, mające problem z nerkami, opryszczką, cukrzycą. Wizytę na solarium należy odłożyć w czasie, gdy na ciele widoczne są rozległe rany i urazy oraz w przypadku niedawnych zabiegów depilacji, peelingu czy zamykania naczynek. Wiele kobiet nurtuje jednak kwestia tego, czy solarium w ciąży jest bezpieczne? Otóż nie! W tym wyjątkowym okresie kobiety powinny zrezygnować z wizyt na solarium, muszą również zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu ciała na działanie promieni słonecznych. Z solarium należy zrezygnować również w czasie miesiączki, gdyż może to doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych, między innymi w postaci krwotoku, udaru cieplnego czy poważnego zakażenia miejsc intymnych.

Solarium a łuszczyca – czy promieniowanie UV pomaga rozwiązać problem?

Na co pomaga solarium? Pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda leczenia łuszczycy. W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że takie opalanie może co prawda nieco łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą, jednak nigdy i pod żadnym pozorem nie może stanowić głównego sposobu leczenia. Metody i zakres walki z łuszczycą zawsze musi być konsultowany z dermatologiem.

Opalanie w solarium a trądzik – fakty i mity na temat skuteczności

Ani słońce, ani też solarium nie leczą trądziku, niestety jest to mit, który aż nazbyt często można znaleźć w sieci. Jest wręcz przeciwnie! Osoby, które zmagają się z tym problemem, nie powinny korzystać z solarium ze względu na powikłania, między innymi w postaci trudnych do usunięcia przebarwień. Warto mieć na uwadze, że po skorzystaniu z solarium mimo przeciwwskazań trądzik zniknie, jednak wyłącznie na chwilę. Wszelkie zmiany skórne powrócą bardzo szybko i to w znacznie bardziej nasilonej i trudniejszej do usunięcia postaci. W kosmetykach do leczenia trądziku znajdują się retinoidy, które są fotouczulające, a więc w wyniku ekspozycji na działanie promieniowania z solarium prowadzą do znaczącego zaostrzenia zmian skórnych. Faktem jest więc to, że osoby leczące trądzik środkami farmakologicznymi dla własnego zdrowia bezwzględnie powinny zrezygnować z wizyt na solarium.

Szkodliwe działanie solarium: rak i szybsze starzenie się skóry

Opalanie w solarium ma swoje wady i zalety, które się równoważą. Choć takie kąpiele „słoneczne” mogą nieść ze sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Warto pamiętać o tym, że nawet młoda skóra może się starzeć, więc przebywając zbyt często na solarium w prosty sposób da się doprowadzić do utraty elastyczności i jędrności skóry, a w najgorszym przypadku nawet do raka. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie - 10 minut na solarium, ile potrzeba czasu, by osiągnąć ten sam efekt opalania to na słońcu? To 2 godziny, czas, który można spędzić na wielu ciekawych aktywnościach, dodatkowo zyskując piękną i co najważniejsze naturalną opaleniznę (pamiętając oczywiście o konieczności zastosowania odpowiednich preparatów ochronnych).

Bezpieczne metody opalania: jak naturalnie przyciemnić skórę bez solarium?

Skoro o tym mowa, to jak przyciemnić skórę bez opalania na słońcu czy solarium? To przede wszystkim dieta, koniecznie zawierająca beta karoten. W największych ilościach można go znaleźć w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach (marchew, pomidory, papryka, brzoskwinie). Dobrym pomysłem mogą być także tabletki opalające, działające bez słońca i zawierające wcześniej wspomniany beta-karoten. Należy jednak pamiętać, że suplementacja, aby była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na ulotce. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się przed ważnymi wydarzeniami - należy jednak pamiętać o tym, by zacząć przyjmować tabletki przynajmniej 14 dni wcześniej.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...
Przeziębienie i grypa Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...
Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...
Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem