Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne

Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne - zdjęcie

Dzięki solarium znacznie szybciej można uzyskać piękną opaleniznę. Aby jednak móc w pełni korzystać z takiego sposobu opalania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć, jak się do niego właściwie przygotować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa opalanie na solarium i jakie są jego wady i zalety,
  • w jaki sposób przygotować się na wizytę w solarium,
  • czy na solarium można chodzić w ciąży albo w czasie okresu,
  • czy z solarium mogą korzystać osoby chore na łuszczycę,
  • czy na solarium można chodzić z trądzikiem,
  • czy opalanie na solarium może być szkodliwe,
  • jakie są inne bezpieczne metody opalania.

Decydując się na wizytę w solarium, warto poczytać również o tym, jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała twarzy wybrać, stosując tę formę opalania.

Jak działa promieniowanie UVA i UVB w solarium?

Opalanie, czyli zmiana koloru skóry na brązowy to nic innego jak specjalny mechanizm obronny organizmu przed ultrafioletowymi promieniami słonecznymi. Takie promieniowanie występuje w trzech zakresach:

  • UVA (320-400 nm),
  • UVB (280-320 nm),
  • UVC (200-280 nm).

W gabinetach kosmetycznych czy solariach stosowane jest promieniowanie w zakresie UVA oraz UVB. Poddawanie skóry promieniowaniu UVA daje niemal natychmiastowy efekt, jednak nie jest on długotrwały, ponieważ zanika maksymalnie po kilku godzinach. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku promieniowania UVB, które oddziałując na skórę, nasila procesy syntezy melaniny. W takim przypadku opalenizna pojawia się po około 72 godzinach od naświetlenia. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to promieniowanie UVB mocniej oddziałuje na skórę, a jego niewłaściwie stosowane i dawkowane może prowadzić do nieodwracalnych zmian. W rzeczywistości zarówno UVB, jak i UVA mogą dawać niepożądane skutki uboczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że w obu przypadkach wykazują one działanie immunodepresyjne, a także kancerogenne.

Warto pamiętać o tym, że korzystanie z solarium, w przeciwieństwie do promieni słonecznych, nie przyczynia się do wydzielania cennej dla zdrowia witaminy D. Jej niedoborowi można przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Przygotowanie do opalania w solarium: jak zadbać o skórę przed i po opalaniu? 6 zasad bezpiecznego opalania

Wokół opalania w solarium narosło wiele mitów. Co prawda cenna dla organizmu witamina D wydzielana jest wyłącznie przy ekspozycji organizmu na działanie promieni słonecznych, jednak sztuczna opalenizna nie musi być wcale niebezpieczna. By uniknąć komplikacji, warto stosować się do zasad bezpiecznego opalania:

  1. Z solarium powinny korzystać wyłącznie osoby dorosłe.
  2. Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry. To bardzo ważne, gdyż bez tego ciężko będzie dobrać bezpieczny i optymalny dla efektów czas opalania.
  3. Z opalania na solarium powinny zrezygnować osoby z wysypką i niektórymi chorobami skórnymi (ta kwestia zawsze powinna być skonsultowana z pracownikiem solarium przed rozpoczęciem opalania - ze względu na indywidualne regulacje poszczególnych placówek).
  4. Z opalania powinny zrezygnować osoby zażywające antybiotyki lub inne leki powodujące nadwrażliwość na działanie promieniowania UV.
  5. Przed skorzystaniem z solarium należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż.
  6. W czasie korzystania z solarium należy stosować specjalne okulary ochronne do opalania.

Jak zaś zadbać o skórę przed i po opalaniu? Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest peeling przed solarium, który może przyczynić się do powstania przebarwień na skórze. Z kolei po zakończeniu opalania zawsze warto stosować nawilżające preparaty do pielegnacji twarzy oraz takie, które przedłużą opaleniznę. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, których skład w głównej mierze oparty jest na składnikach naturalnych.

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie dla każdego dostępna jest naturalna opalenizna bez słońca, zdobyta w kilka chwil na solarium. Z takiego sposobu przyciemniania skóry powinny zrezygnować przede wszystkim osoby o bardzo jasnej karnacji. Nie jest to również miejsce, w którym powinny przebywać osoby chorujące na serce czy tarczycę, mające problem z nerkami, opryszczką, cukrzycą. Wizytę na solarium należy odłożyć w czasie, gdy na ciele widoczne są rozległe rany i urazy oraz w przypadku niedawnych zabiegów depilacji, peelingu czy zamykania naczynek. Wiele kobiet nurtuje jednak kwestia tego, czy solarium w ciąży jest bezpieczne? Otóż nie! W tym wyjątkowym okresie kobiety powinny zrezygnować z wizyt na solarium, muszą również zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu ciała na działanie promieni słonecznych. Z solarium należy zrezygnować również w czasie miesiączki, gdyż może to doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych, między innymi w postaci krwotoku, udaru cieplnego czy poważnego zakażenia miejsc intymnych.

Solarium a łuszczyca – czy promieniowanie UV pomaga rozwiązać problem?

Na co pomaga solarium? Pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda leczenia łuszczycy. W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że takie opalanie może co prawda nieco łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą, jednak nigdy i pod żadnym pozorem nie może stanowić głównego sposobu leczenia. Metody i zakres walki z łuszczycą zawsze musi być konsultowany z dermatologiem.

Opalanie w solarium a trądzik – fakty i mity na temat skuteczności

Ani słońce, ani też solarium nie leczą trądziku, niestety jest to mit, który aż nazbyt często można znaleźć w sieci. Jest wręcz przeciwnie! Osoby, które zmagają się z tym problemem, nie powinny korzystać z solarium ze względu na powikłania, między innymi w postaci trudnych do usunięcia przebarwień. Warto mieć na uwadze, że po skorzystaniu z solarium mimo przeciwwskazań trądzik zniknie, jednak wyłącznie na chwilę. Wszelkie zmiany skórne powrócą bardzo szybko i to w znacznie bardziej nasilonej i trudniejszej do usunięcia postaci. W kosmetykach do leczenia trądziku znajdują się retinoidy, które są fotouczulające, a więc w wyniku ekspozycji na działanie promieniowania z solarium prowadzą do znaczącego zaostrzenia zmian skórnych. Faktem jest więc to, że osoby leczące trądzik środkami farmakologicznymi dla własnego zdrowia bezwzględnie powinny zrezygnować z wizyt na solarium.

Szkodliwe działanie solarium: rak i szybsze starzenie się skóry

Opalanie w solarium ma swoje wady i zalety, które się równoważą. Choć takie kąpiele „słoneczne” mogą nieść ze sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Warto pamiętać o tym, że nawet młoda skóra może się starzeć, więc przebywając zbyt często na solarium w prosty sposób da się doprowadzić do utraty elastyczności i jędrności skóry, a w najgorszym przypadku nawet do raka. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie - 10 minut na solarium, ile potrzeba czasu, by osiągnąć ten sam efekt opalania to na słońcu? To 2 godziny, czas, który można spędzić na wielu ciekawych aktywnościach, dodatkowo zyskując piękną i co najważniejsze naturalną opaleniznę (pamiętając oczywiście o konieczności zastosowania odpowiednich preparatów ochronnych).

Bezpieczne metody opalania: jak naturalnie przyciemnić skórę bez solarium?

Skoro o tym mowa, to jak przyciemnić skórę bez opalania na słońcu czy solarium? To przede wszystkim dieta, koniecznie zawierająca beta karoten. W największych ilościach można go znaleźć w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach (marchew, pomidory, papryka, brzoskwinie). Dobrym pomysłem mogą być także tabletki opalające, działające bez słońca i zawierające wcześniej wspomniany beta-karoten. Należy jednak pamiętać, że suplementacja, aby była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na ulotce. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się przed ważnymi wydarzeniami - należy jednak pamiętać o tym, by zacząć przyjmować tabletki przynajmniej 14 dni wcześniej.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem