Dzięki solarium znacznie szybciej można uzyskać piękną opaleniznę. Aby jednak móc w pełni korzystać z takiego sposobu opalania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć, jak się do niego właściwie przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działa opalanie na solarium i jakie są jego wady i zalety,
- w jaki sposób przygotować się na wizytę w solarium,
- czy na solarium można chodzić w ciąży albo w czasie okresu,
- czy z solarium mogą korzystać osoby chore na łuszczycę,
- czy na solarium można chodzić z trądzikiem,
- czy opalanie na solarium może być szkodliwe,
- jakie są inne bezpieczne metody opalania.
Decydując się na wizytę w solarium, warto poczytać również o tym, jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała twarzy wybrać, stosując tę formę opalania.
Jak działa promieniowanie UVA i UVB w solarium?
Opalanie, czyli zmiana koloru skóry na brązowy to nic innego jak specjalny mechanizm obronny organizmu przed ultrafioletowymi promieniami słonecznymi. Takie promieniowanie występuje w trzech zakresach:
- UVA (320-400 nm),
- UVB (280-320 nm),
- UVC (200-280 nm).
W gabinetach kosmetycznych czy solariach stosowane jest promieniowanie w zakresie UVA oraz UVB. Poddawanie skóry promieniowaniu UVA daje niemal natychmiastowy efekt, jednak nie jest on długotrwały, ponieważ zanika maksymalnie po kilku godzinach. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku promieniowania UVB, które oddziałując na skórę, nasila procesy syntezy melaniny. W takim przypadku opalenizna pojawia się po około 72 godzinach od naświetlenia. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to promieniowanie UVB mocniej oddziałuje na skórę, a jego niewłaściwie stosowane i dawkowane może prowadzić do nieodwracalnych zmian. W rzeczywistości zarówno UVB, jak i UVA mogą dawać niepożądane skutki uboczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że w obu przypadkach wykazują one działanie immunodepresyjne, a także kancerogenne.
Warto pamiętać o tym, że korzystanie z solarium, w przeciwieństwie do promieni słonecznych, nie przyczynia się do wydzielania cennej dla zdrowia witaminy D. Jej niedoborowi można przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.
Przygotowanie do opalania w solarium: jak zadbać o skórę przed i po opalaniu? 6 zasad bezpiecznego opalania
Wokół opalania w solarium narosło wiele mitów. Co prawda cenna dla organizmu witamina D wydzielana jest wyłącznie przy ekspozycji organizmu na działanie promieni słonecznych, jednak sztuczna opalenizna nie musi być wcale niebezpieczna. By uniknąć komplikacji, warto stosować się do zasad bezpiecznego opalania:
- Z solarium powinny korzystać wyłącznie osoby dorosłe.
- Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry. To bardzo ważne, gdyż bez tego ciężko będzie dobrać bezpieczny i optymalny dla efektów czas opalania.
- Z opalania na solarium powinny zrezygnować osoby z wysypką i niektórymi chorobami skórnymi (ta kwestia zawsze powinna być skonsultowana z pracownikiem solarium przed rozpoczęciem opalania - ze względu na indywidualne regulacje poszczególnych placówek).
- Z opalania powinny zrezygnować osoby zażywające antybiotyki lub inne leki powodujące nadwrażliwość na działanie promieniowania UV.
- Przed skorzystaniem z solarium należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż.
- W czasie korzystania z solarium należy stosować specjalne okulary ochronne do opalania.
Jak zaś zadbać o skórę przed i po opalaniu? Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest peeling przed solarium, który może przyczynić się do powstania przebarwień na skórze. Z kolei po zakończeniu opalania zawsze warto stosować nawilżające preparaty do pielegnacji twarzy oraz takie, które przedłużą opaleniznę. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, których skład w głównej mierze oparty jest na składnikach naturalnych.
Przeciwwskazania do korzystania z solarium
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie dla każdego dostępna jest naturalna opalenizna bez słońca, zdobyta w kilka chwil na solarium. Z takiego sposobu przyciemniania skóry powinny zrezygnować przede wszystkim osoby o bardzo jasnej karnacji. Nie jest to również miejsce, w którym powinny przebywać osoby chorujące na serce czy tarczycę, mające problem z nerkami, opryszczką, cukrzycą. Wizytę na solarium należy odłożyć w czasie, gdy na ciele widoczne są rozległe rany i urazy oraz w przypadku niedawnych zabiegów depilacji, peelingu czy zamykania naczynek. Wiele kobiet nurtuje jednak kwestia tego, czy solarium w ciąży jest bezpieczne? Otóż nie! W tym wyjątkowym okresie kobiety powinny zrezygnować z wizyt na solarium, muszą również zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu ciała na działanie promieni słonecznych. Z solarium należy zrezygnować również w czasie miesiączki, gdyż może to doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych, między innymi w postaci krwotoku, udaru cieplnego czy poważnego zakażenia miejsc intymnych.
Solarium a łuszczyca – czy promieniowanie UV pomaga rozwiązać problem?
Na co pomaga solarium? Pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda leczenia łuszczycy. W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że takie opalanie może co prawda nieco łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą, jednak nigdy i pod żadnym pozorem nie może stanowić głównego sposobu leczenia. Metody i zakres walki z łuszczycą zawsze musi być konsultowany z dermatologiem.
Opalanie w solarium a trądzik – fakty i mity na temat skuteczności
Ani słońce, ani też solarium nie leczą trądziku, niestety jest to mit, który aż nazbyt często można znaleźć w sieci. Jest wręcz przeciwnie! Osoby, które zmagają się z tym problemem, nie powinny korzystać z solarium ze względu na powikłania, między innymi w postaci trudnych do usunięcia przebarwień. Warto mieć na uwadze, że po skorzystaniu z solarium mimo przeciwwskazań trądzik zniknie, jednak wyłącznie na chwilę. Wszelkie zmiany skórne powrócą bardzo szybko i to w znacznie bardziej nasilonej i trudniejszej do usunięcia postaci. W kosmetykach do leczenia trądziku znajdują się retinoidy, które są fotouczulające, a więc w wyniku ekspozycji na działanie promieniowania z solarium prowadzą do znaczącego zaostrzenia zmian skórnych. Faktem jest więc to, że osoby leczące trądzik środkami farmakologicznymi dla własnego zdrowia bezwzględnie powinny zrezygnować z wizyt na solarium.
Szkodliwe działanie solarium: rak i szybsze starzenie się skóry
Opalanie w solarium ma swoje wady i zalety, które się równoważą. Choć takie kąpiele „słoneczne” mogą nieść ze sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Warto pamiętać o tym, że nawet młoda skóra może się starzeć, więc przebywając zbyt często na solarium w prosty sposób da się doprowadzić do utraty elastyczności i jędrności skóry, a w najgorszym przypadku nawet do raka. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie - 10 minut na solarium, ile potrzeba czasu, by osiągnąć ten sam efekt opalania to na słońcu? To 2 godziny, czas, który można spędzić na wielu ciekawych aktywnościach, dodatkowo zyskując piękną i co najważniejsze naturalną opaleniznę (pamiętając oczywiście o konieczności zastosowania odpowiednich preparatów ochronnych).
Bezpieczne metody opalania: jak naturalnie przyciemnić skórę bez solarium?
Skoro o tym mowa, to jak przyciemnić skórę bez opalania na słońcu czy solarium? To przede wszystkim dieta, koniecznie zawierająca beta karoten. W największych ilościach można go znaleźć w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach (marchew, pomidory, papryka, brzoskwinie). Dobrym pomysłem mogą być także tabletki opalające, działające bez słońca i zawierające wcześniej wspomniany beta-karoten. Należy jednak pamiętać, że suplementacja, aby była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na ulotce. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się przed ważnymi wydarzeniami - należy jednak pamiętać o tym, by zacząć przyjmować tabletki przynajmniej 14 dni wcześniej.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.