Wakacje to czas urlopów i wypoczynków. Większość z nas planuje zagraniczne podróże czy też odpoczynek w kraju. Nie ważne gdzie będziemy, jesteśmy narażeni na wystąpienie biegunki podróżnych. Jest to najczęstsza z wakacyjnych dolegliwości, która może nas spotkać, dlatego warto się dowiedzieć jak jej zapobiegać i jak sobie z nią poradzić.
Co to jest biegunka podróżnych?
Biegunka podróżnych to schorzenie przewodu pokarmowego. Najczęściej dotyka turystów z krajów rozwiniętych, którzy wybierają się do państw cieplejszych stref klimatycznych. Dolegliwości występują w czasie podróży albo do 10 dni po powrocie do domu. Mówimy o niej, gdy liczba oddawanych, nieuformowanych stolców wciągu 24 godzin jest większa niż 3. Biegunka podróżnych najczęściej jest wywołana przez enterotoksyczne, enteropatogenne, enteroagregacyjne oraz o rozsianym typie adhezji szczepy bakterii E.coli. Rzadziej może być spowodowana przez pierwotniaki oraz wirusy, np. rotawirusy. Do powstania schorzenia mogą przyczynić się również takie czynniki jak: stan zdrowia, narodowość, wiek, grupa krwi, pora roku czy lokalizacja podróży. Najbardziej narażone na wystąpienie biegunki są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci do 3 lat.
Biegunka podróżnych – główne objawy
O biegunce mówi się wtedy, gdy luźne stolce występują kilka razy wciągu doby. Bardzo często obserwuje się również:
- Nudności, wymioty
- Wzdęcia, nadmierna ilość gazów;
- Bóle brzucha;
- Przelewanie w jelitach;
- Ogólne osłabienie organizmu;
- Podwyższona temperatura.
Przeważnie symptomy te samoistnie mijają wciągu 3-5 dni. Niekiedy jednak mogą one szybko spowodować odwodnienie organizmu. Dlatego należy szybko zareagować i zastosować leki, aby cieszyć się urlopem.
Co możemy zrobić przy biegunce podczas wakacji
W leczeniu biegunki bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, aby wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową. Można wówczas zastosować doustne farmaceutyki zawierające glukozę oraz elektrolity, które tracimy podczas schorzenia. Warto również dołączyć do tego probiotyki, czyli preparaty, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Mają one korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego przewodu pokarmowego. Możemy również przyjąć leki dostępne bez recepty, które szybko złagodzą dolegliwości podczas biegunki. Należą do nich:
- węgiel leczniczy, który wiąże inne substancje i usuwa je z organizmu
- związki bizmutu, które działają ściągająco
- leki przeciwbakteryjne, np. Nifuroksazyd
- leki hamujące biegunkę, zmniejszające ruchy jelit np. Laremid, Stoperan.
Kolejnymi elementami leczenia są unikanie przegrzania oraz racjonalne odżywianie. Powinniśmy unikać spożywania surowych owoców, warzyw, nabiału, natomiast bardzo dobrym wyborem są: suchary, biszkopty, czerstwe pieczywo. Objawy biegunki powinny całkowicie ustąpić po wprowadzeniu odpowiedniej terapii. Jeśli jednak objawy się nasilają i nie ustępują należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Jak zapobiec wystąpieniu biegunki podróżnych?
W profilaktyce biegunki podróżnych bardzo ważnym czynnikiem jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Bardzo ważna jest również właściwa dieta. Należy przestrzegać kilku cennych rad, które pomogą nam w zapobieganiu biegunki. A oto one:
- Należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, w szczególności po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem.
- Nie należy kupować żywności na ulicznych straganach.
- Powinno się dokładnie umyć lub obrać ze skórki owoce i warzywa. Należy unikać jedzenia surowych produktów.
- Warto pić tylko wodę butelkową oraz unikać picia drinków czy napojów z lodem w kostkach niewiadomego pochodzenia.
- Należy starać się unikać jedzenia lodów lokalnej produkcji.
- Powinno się stosować racjonalne zasady żywienia.
- Wybierając się na urlop w podróż warto ze sobą zabrać probiotyki oraz preparaty nawadniające.
Podsumowując biegunka to jedna z najczęstszych schorzeń dotykająca urlopowiczów. Choroba ta zazwyczaj nie jest groźna, ale objawy, które jej towarzyszą są nieprzyjemne, męczące i mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Zwykłe zachowanie podstawowej higieny osobistej i racjonalna dieta mogą ustrzec nas przed jej rozwinięciem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.