Krew z odbytu to stosunkowo częsty problem, który pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Krwawienie z odbytu zazwyczaj zauważane jest po oddaniu stolca, w którym obecna jest świeża krew lub krwisty śluz w kale. Występujące krwawienie może mieć różne podłoże. Najczęściej związane jest z pojawieniem się żylaków odbytu (hemoroidów), ale może również świadczyć o znacznie poważniejszej chorobie, jaką jest rak odbytu. Z tego powodu krwawienie z odbytu zawsze stanowi niepokojący sygnał, który wymaga konsultacji lekarskiej. Jakie zatem są potencjalne przyczyny bólu brzucha i krwawienia z odbytu? O czym mogą świadczyć krwawe stolce?
Objawy krwawienia z odbytu
Krwawienie i ból z odbytu stanowi niepokojący symptom, którego charakterystycznym objawem jest obecność świeżej krwi bądź jej skrzepów w kale. Pacjenci zazwyczaj krew zauważają na papierze toaletowym przy podcieraniu lub na bieliźnie, która pojawia się po oddaniu stolca. Wskazuje to zazwyczaj na krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Istotne jest jednak określenie, czy występujące krwawienie z odbytnicy to świeża, czy zmieszana z kałem krew, a może widoczna jest jedynie na papierze toaletowym. Ma to duże znaczenie dla wstępnego rozpoznania podłoża problemu, gdyż pozwala określić czy do krwawienia doszło w jelicie grubym, czy w odbytnicy. Dla ustalenia diagnozy niezwykle ważne są również objawy towarzyszące.
Przyczyny krwawienia z odbytu i bólu brzucha
Krwawienie z odbytu zaliczane jest do tzw. objawów alarmujących, które wymaga natychmiastowej diagnozy. Intensywność i dynamika krwawienia może być zróżnicowana. Krew w kale może pojawiać się w śladowych ilościach i przybierać formę plamienia bądź może dochodzić do obfitego krwawienia z odbytu, a nawet krwotoków.
Krwawienie z odbytu może mieć wiele przyczyn, wśród nich należy wymienić:
• hemoroidy, określane jako żylaki odbytu, w tym przypadku krew pojawia się przy oddawaniu stolca i może świadczyć o krwawiących hemoroidach (ich pęknięciu),
• stany zapalne jelita grubego, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna,
• infekcje przewodu pokarmowego wywołane przez bakterie,
• szczelinę odbytu, dla której charakterystyczny jest towarzyszący ból po oddaniu stolca,
• uchyłki jelita grubego,
• polipy jelita grubego, nierzadko objawem towarzyszącym jest kurczliwy ból w dole brzucha,
• urazy,
• zmiany nowotworowe odbytu, które najczęściej pojawiają się po 50. roku życia, krwawienie z odbytu zazwyczaj występuje na zaawansowanym etapie choroby.
Krew z odbytu może być również objawem rzadszych chorób, takich jak: endometrioza, angiodysplazja jelit czy wrzód samoistny odbytnicy. Warto wskazać, że bardzo często krwawieniu towarzyszy ból brzucha.
Krwawienie z odbytu – objawy towarzyszące
Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, często określane jako krwawienie z odbytu, jest objawem, który pojawia się przy wielu chorobach. Często współwystępuje z innymi symptomami, zazwyczaj objawem towarzyszącym jest:
• ból brzucha, który pojawia się najczęściej,
• ból samoistny w okolicy odbytu,
• ból podczas defekacji (wypróżnienia),
• zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia lub biegunka),
• parcie na stolec,
• nagła utrata masy ciała,
• śluz z krwią,
• gorączka.
Krwawienie z odbytu może być objawem izolowanym, niemniej jednak może mieć charakter uprzedni przed wystąpieniem innych dolegliwości.
Jak leczyć ból brzucha i krwawienie z odbytu?
Ból brzucha i krew z odbytu to objawy, które mogą świadczyć o różnych schorzeniach jelita grubego, w tym również odbytnicy i odbytu. W sytuacji, kiedy stolec jest czarny, smolisty, przyczyną krwawienia oraz występującego ból brzucha mogą być wrzody żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka lub żylaki przełyku. Krew wchodząc w reakcję chemiczną z sokiem żołądkowym, staje się bardzo ciemna. Należy jednak wskazać, że ustalenie jednoznacznej przyczyny bólu brzucha i krwawienia z odbytu przy oddawaniu stolca wymaga konsultacji lekarskiej i często wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych badań – laboratoryjnych i obrazowych (USG jamy brzusznej i/lub badań endoskopowych – kolonoskopii). W czasie wizyty proktolog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, którego celem jest ustalenie, czy:
• krew z odbytu jest świeża, czy ciemna,
• w kale widoczne są skrzepy krwi,
• w kale widoczne są śladowe ilości krwi czy występują krwotoki,
• w kale widoczny jest krwisty śluz,
• oddawaniu stolca towarzyszy ból odbytu,
• występują zaparcia czy biegunka.
Niezwykle ważne jest, by pacjent podczas wizyty u lekarza zgłosił dodatkowe objawy, takie jak: ból brzucha, biegunka, zmiana rytmu wypróżnień, nudności i wymioty, gorączka, czy spadek masy ciała. Wszystkie objawy pozwalają na diagnozę schorzenia i wdrożenie właściwego leczenia. Warto podkreślić, że nie należy bagatelizować krwi pojawiającej się na papierze toaletowym czy na bieliźnie, gdyż może ona świadczyć o nowotworze jelita grubego.
Hemoroidy leczy się zachowawczo, podając środki stosowane miejscowo. Leczenie operacyjne wdrażane jest niezwykle rzadko w sytuacji zaawansowanej choroby hemoroidalnej. Krwawienie z uchyłków zazwyczaj stanowi problem okresowy i nie wymaga leczenia, choć w niektórych sytuacjach może okazać się konieczna operacja. Z kolei w przypadku chorób zapalnych wdrażane jest swoiste leczenie farmakologiczne. Polipy, najczęściej gruczolaki będące łagodnymi nowotworami, mogą być leczone endoskopowo, natomiast rak jelita grubego bezwzględnie wymaga leczenia operacyjnego.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.