Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Okazuje się, że przyczyny bólu jajnika mogą być błahe lub wyjątkowo poważne, dlatego nie warto ich lekceważyć.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- jakie są charakterystyczne objawy bólowe wskazujące na jajniki;
- jakie są przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych w czasie całego cyklu;
- co oznaczają bolące jajniki po okresie, co to może oznaczać i jak złagodzić dyskomfort;
- dlaczego jajniki bolą po owulacji;
- skąd się bierze ból jajników przed okresem;
- jak interpretować ból jajnika w przypadku braku okresu i kiedy należy zwrócić się do lekarza;
- co może oznaczać brązowa wydzielina z pochwy i ból jajników.
Przeczytaj również artykuł: "Ból z lewej strony brzucha".
Ból jajnika – charakterystyczne objawy bólowe wskazujące na jajniki
Ból jajników najczęściej pojawia się w podbrzuszu - po prawej lub lewej stronie. Okazuje się, że jajniki mogą boleć także obustronnie. Ból jest tępy, kłujący, może być rozpierający czy przeszywający. Co ważne, dolegliwości bólowe jajnika mogą pojawiać się w różnych dniach cyklu, nie tylko podczas okresu, ale również podczas owulacji. Wśród innych objawów towarzyszących wskazuje się: zaparcia, biegunkę, ból podczas oddawania moczu, wymioty czy nudności. Dodatkowo możliwe jest pojawienie się brązowej wydzieliny i upławów.
Ból prawego lub lewego jajnika: możliwe przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych
Bolące jajniki po owulacji, po okresie czy w innej fazie cyklu mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są to typowo fizjologiczne skutki owulacji. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z bólem po jednej stronie podbrzusza. W czasie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, co może objawiać się lekkim bólem w prawym jajniku lub lewym. Takie dolegliwości można łatwo załagodzić poprzez ciepłą kąpiel czy tabletki przeciwbólowe np. z ibuprofenem czy paracetamolem.
Kolejną przyczyną bólu jajnika może być stres, a także PMS, czyli dolegliwość która dotyczy wielu kobiet. Oprócz boleści jajników mogą występować inne objawy takie jak zmęczenie, rozdrażnienie, lęk i senność. Ostatnią fizjologiczną przyczyną może być nieodpowiednia pozycja podczas stosunku. Są pozycje, które wyróżnia ogromny ucisk na miednicę, przez co wiele kobiet może uskarżać się na ból jajników czy podbrzusza.
Bóle jajników mogą być również objawem wielu chorób, jak i ciąży zdrowej czy pozamacicznej. Wśród chorób objawiających się bólem jajnika wskazuje się:
- endometriozę - objawia się bólem podczas stosunku, a także bólem macicy i układu moczowego;
- zapalenie przydatków - skurczowy ból podbrzusza, który pojawia się najczęściej u kobiet często zmieniających partnerów seksualnych i współżyjących bez prezerwatywy; w taki sposób przenosi się wiele chorób płciowych np. Chlamydia trachomatis;
- torbiel jajników - najczęstszym objawem torbieli są dolegliwości bólowe po stosunku; mogą towarzyszyć takiej chorobie jak zespół policystycznych jajników;
- nadżerka szyjki macicy - objawia się kłuciem jajników, plamieniem;
- nowotwór jajnika - wywołuje bóle podbrzusza i jajników; warto wiedzieć, że w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów, stąd ważna jest diagnostyka i regularne wizyty u ginekologa.
Ból jajników przed okresem: przyczyny oraz strategie łagodzenia kobiecych dolegliwości bólowych
Bóle jajników przed okresem są normalnym zjawiskiem. Już na etapie owulacji kobiety mogą odczuwać ból w prawym lub lewym jajniku. Przypomina ona kłucie i najczęściej trwa około 2-3 dni. W celu złagodzenia dolegliwości zaleca się odpoczynek i odpowiednią dietę. Bóle jajnika przed okresem najczęściej idą w parze z PMS, dlatego warto łagodzić dolegliwości, przyjmując środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Co pomaga na ból jajnika? Można przyjmować ibuprofen, paracetamol, a także leki z chlorowodorkiem drotaweryny (popularna Nospa). W sytuacji, kiedy pęcherzyk Graffa został uwolniony z lewego jajnika, a dodatkowo kobieta odczuwa PMS, może uskarżać się ona na ból lewego jajnika i wzdęty brzuch. Z kolei, kiedy opuści prawy jajnik, z pewnością dolegliwości bólowe będą odczuwane po prawej stronie.
Bolące jajniki po okresie - co to może oznaczać i jak złagodzić dyskomfort?
Ból jajnika po okresie może pojawić się w sytuacji ciąży zdrowej, a także ciąży pozamacicznej. Jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, jak np. krwawienie z dróg rodnych, warto udać się do lekarza lub do szpitala w celu postawienia diagnozy. Dodatkowo, bolące jajniki po okresie mogą być objawem torbieli, a także zapalenia przydatków. Jest to szczególnie częsta dolegliwość. Występuje wtedy ból jajnika promieniujący na nogę: na uda lub na biodra. Takie bóle brzucha z lewej strony, jak i prawej, warto poddać szerszej diagnostyce, aby wykluczyć groźne dla zdrowia choroby. Można przyjąć tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol (szczególnie Paracetamol, a nie inne środki, jeśli podejrzewamy ciąże). Wiele kobiet borykających się z mięśniakami macicy mierzy się z dolegliwościami bólowymi jajników, które najczęściej występują po stosunku.
Bolące jajniki po owulacji - czym charakteryzuje się ból jajnika w środku cyklu i jakie mogą być jego przyczyny?
Ból lewego jajnika lub ból prawego jajnika może zdarzyć się w przypadku owulacji. Jak wiadomo, podczas owulacji w zależności od cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej. Dodatkowo mogą wystąpić bolesne skurcze jajowodów, które wspomagają proces przemieszczania się komórki. Choć dolegliwości powinny trwać krótko, wiele kobiet odczuwa je nawet przez 2-3 dni. Jest to tzw. ból okołoowulacyjny.
Kłujący ból jajnika i brak okresu - jak interpretować te objawy i kiedy zwrócić się do lekarza?
Kłucie jajnika i ból pleców to objawy, które mogą pojawić się w przypadku zbliżającego się okresu. Czasami może zdarzyć się sytuacja, że faza owulacyjna zostanie przesunięta, przez co ból wystąpi nieco później. Jeśli jednak okres nie wystąpi po kilku dniach od spodziewanego terminu, warto skorzystać z pomocy ginekologa lub zrobić test ciążowy. Kłujący ból jajnika i brak okresu to możliwy objaw prawidłowo rozwijającej się ciąży lub ciąży pozamacicznej. Warto wiedzieć, że kłucie jajnika może być mylone z dolegliwościami bólowymi jajowodów. Ma to miejsce, kiedy dochodzi do zapalenia jajowodów. Towarzyszą temu inne objawy jak wyczerpanie, stan podgorączkowy, wymioty czy nudności.
Brązowa wydzielina z pochwy i ból jajników - co mogą oznaczać te symptomy? Jak reagować?
To, dlaczego bolą jajniki, niepokoi wiele kobiet. Jeżeli odczuwamy ból jajnika przy chodzeniu czy po stosunku, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie gdy zauważymy brązową wydzielinę z pochwy. Takie plamienie może być związane ze stanami zapalnymi w obrębie macicy, które wymagają leczenia ginekologicznego. Jeżeli towarzyszy mu ból jajników, może oznaczać mięśniaki, torbiele, zapalenie przydatków i wiele innych chorób. Może być także objawem ciąży. Warto skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje problem i wskaże najlepsze rozwiązanie.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.