Uczucie przejedzenia to stosunkowa częsta przypadłość. Wiąże się bezpośrednio ze spożyciem zbyt dużych porcji jedzenia, której żołądek nie jest w stanie strawić. W wyniku tego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Co robić, kiedy boli żołądek z przejedzenia? Co poprawia trawienie? Jak przyspieszyć trawienie pokarmu? Na czym polega leczenie przejedzenia? Jak zapobiegać uczuciu przejedzenia?
Objawy przejedzenia
Nieprzyjemne uczucie po jedzeniu zazwyczaj jest efektem spożycia zbyt dużej porcji posiłku. Przejedzenie wiąże się z pojawieniem się dolegliwości w postaci:
- uczucia ciężkości,
- zgagi,
- wzdęć,
- mdłości,
- bólu brzucha (niekiedy ostry ból żołądka),
- ospałości.
Należy wskazać, że w skrajnych przypadkach mogą pojawić się wymioty, a nawet silna biegunka. U niektórych osób, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym, efektem przejedzenia może być kolka wątrobowa, która spowodowana jest skurczem pęcherzyka bądź przewodów żółciowych. Pojawia się wówczas ból, który pacjenci opisują jako ostry, kłujący.
Sposoby na ból brzucha po przejedzeniu
Jedzenie większości osób kojarzy się z przyjemnością. Należy jednak wskazać, że spożycie zbyt dużych porcji pożywienia może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawia się wówczas pytanie: jak poprawić i przyspieszyć trawienie pokarmu? Jak złagodzić objawy przejedzenia? Należy wskazać, że kluczowe jest wspomaganie trawienia. Ulgę w dolegliwościach może przynieść zastosowanie domowych sposobów. Na nieprzyjemne uczucie przejedzenia pomóc może filiżanka ciepłej herbaty – gorący napar rozgrzewa, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i wspomaga trawienie tłuszczów. Korzystnie zadziałać mogą też zaparzone zioła. Napar z mięty, pokrzywy, rumianku, dzikiej róży czy dziurawca wpływa na poprawę trawienia, działa rozkurczowo i żółciopędnie, a także łagodzi problemy trawienne. Napary można zaparzać samodzielnie bądź w postaci gotowych mieszanek ziół, które dostępne są w aptekach. Po obfitym posiłku warto również wypić zieloną herbatę. Poprawę trawienia może wspomóc lampka czerwonego wina bądź kieliszek nalewki, które pobudzą trawienie. Na przejedzenie pomóc może także domowa mikstura. Do szklanki ciepłej wody wystarczy dodać łyżkę stołową octu jabłkowego, tak przygotowany napój należy wypić. Mikstura zwiększy kwaśność soków żołądkowych, przyspieszy trawienie oraz metabolizm organizmu. Osoby, dla których smak octu jabłkowego jest odstręczający, mogą zastosować przyprawy. Do herbaty warto dodać szczyptę imbiru lub cynamonu. Przyprawy te wspomagają trawienie, dzięki czemu pomagają wyeliminować uczucie przejedzenia i ciężkości. Warto również pić wodę z cytryną. Mikstura pomaga walczyć z niestrawnością, wpływa na regulację ilości wydzielanych soków trawiennych, a także zmniejsza wzdęcia i oczyszcza organizm. Pozytywne efekty może przynieść też zjedzenie kleiku z mielonego lnu, który łagodzi bóle żołądka i niweluje objawy zgagi. Na dolegliwości po zbyt obfitym posiłku może pomóc również długi spacer. Ruch fizyczny to rewelacyjny sposób na przejedzenie.
W sytuacji, kiedy domowe sposoby na przejedzenie okażą się mało skuteczne, warto sięgnąć po środki apteczne. W aptekach dostępne są ziołowe tabletki na lepsze trawienie, takie jak Ulgix, Raphacholin czy Verdin Complexx. Kiedy dolegliwościom towarzyszy zgaga warto sięgnąć po tabletki na nieprzyjemne uczucie pieczenia, ulgę przyniesie np. Ranigast. Co ważne, środki te dostępne są w aptekach bez recepty.
Zapobieganie przejedzeniu
Przejedzenie to nieprzyjemne uczucie, któremu nierzadko towarzyszy niestrawność, zgaga czy wzdęcia. Z tego powodu warto stosować się do kilku zasad, które umożliwią uniknięcie wystąpienia dolegliwości. Aby zminimalizować ryzyko przejedzenia, nie wolno się głodzić przed przystąpieniem do głównego posiłku. Głód powoduje, że człowiek je szybciej, przez co żołądek nie zawsze zdąży wysłać do mózgu informację o sytości. Ponadto, konsekwencji przejedzenia można uniknąć poprzez picie odpowiedniej ilości wody, niemniej jednak nie później niż pół godziny przed i po posiłku, by nie rozcieńczyć zbyt mocno kwasów żołądkowych. Podczas jedzenia każdy kęs powinien być dokładnie i powoli przeżuwany, co umożliwi szybsze trawienie. Do dań warto dodawać przyprawy, które poprawiają i przyspieszają trawienie, są to m.in. majeranek, koper, bazylia, tymianek, czosnek i cynamon. Usprawniają one trawienie, ale również pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych. Podczas jedzenia nie należy pić zimnych napojów. Powodują one skurcz jelit i przyczyniają się do spowolnienia ich pracy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.