Bóle stawów, co jest ich przyczyną i jak możemy sobie pomóc?
Czy wiesz, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą dotykającą aparat ruchu?
Rozwija się powoli, stopniowo degradując chrząstkę stawową, co w konsekwencji prowadzi do znacznego upośledzenia funkcji i budowy objętego zwyrodnieniem stawu.
Na wstępie warto jednak wyjaśnić czym są stawy i jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma ich prawidłowe funkcjonowanie.
Stawy to ruchome połączenia minimum dwóch kości. Dzięki nim możemy przemieszczać się, uprawiać sport i wykonywać każdy inny rodzaj ruchu.
W wyniku pogorszenia się stanu i zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, amortyzacja ruchów i przesuwanie się kości względem siebie staje się trudniejsze. Pacjent odczuwa to w postaci pogłębiającego się bólu, sztywności i trzeszczenia stawów, a następnie zniekształcenia jego obrysów i uczucia ograniczenia jego ruchomości. Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się przez wiele lat i może przyjąć postać wielostawową, czyli dotknąć kilku stawów jednocześnie.
Pierwsze objawy postępującego zwyrodnienia stawów występują wyłącznie w dzień podczas ruchu. Z biegiem czasu utrzymują się również w nocy, skutecznie zaburzając sen. Choroba wpływa więc nie tylko na sprawność fizyczną, ale poprzez permanentne uczucie bólu pogarsza także kondycję psychiczną pacjentów.
Na pytanie o jej przyczyny można zdecydowanie powiedzieć, że głównym czynnikiem wpływającym na stan aparatu ruchu jest wiek. Pierwsze objawy postępującego zwyrodnienia stawów pojawiają się zazwyczaj między 40 a 60 rokiem życia, ale warto podkreślić, że granica wieku systematycznie się obniża.
Na rozwój choroby zwyrodnieniowej w znacznym stopniu wpływają także czynniki genetyczne, wrodzone deformacje budowy stawów, zaniedbania w leczeniu i rehabilitacji stawu po urazie, a także utrzymująca się przez długi czas nieprawidłowa masa ciała, która obciąża organizm i zmniejsza jego wydolność. Nie bez znaczenia pozostaje także płeć. Jak wynika ze statystyk choroba częściej dotyka kobiety, a jej objawy nasilają się w okresie menopauzalnym.
Warto podkreślić, że w przebiegu choroby zwyrodnieniowej wyróżnia się okresy stabilizacji jak i zaostrzeń objawów, a celem leczenia jest łagodzenie stopnia nasilenia dokuczliwych objawów i utrzymanie zadawalającej jakości życia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej atakuje kolana, łokcie, nadgarstki, stawy palców rąk i stóp, ale nie jest to regułą. W przypadku, gdy pacjent zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, czuje ból i dyskomfort w obrębie aparatu ruchu, powinien koniecznie zgłosić się do lekarza.
Wczesne rozpoznanie i podjęcie działań zapobiegawczych mogą dać szansę na uniknięcie trwałej niesprawności w przyszłości. Lekarz diagnozuje chorobę na podstawie objawów i zmian widocznych na zdjęciach radiologicznych, a potem wybiera najbardziej odpowiedni sposób leczenia – rehabilitacja, leczenie farmakologiczne, mechaniczne odciążanie zmienionego chorobowo stawu często idą ze sobą w parze.
Jak możesz sobie pomóc?
Zaopatrzenie ortopedyczne w obrębie aparatu ruchu stanowi nieocenione wsparcie w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce.
To ważne by odciążyć i zabezpieczyć bolący staw.
Opaski elastyczne pomogą również w przypadku zwichnięć, stłuczeń, urazów, złamań oraz kontuzji podczas uprawiania sportu.
Prawidłowe dopasowanie i stosowanie opaski elastycznej lub stabilizatora przynosi mocno odczuwalną ulgę w bólu i poprawia komfort codziennego funkcjonowania.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.