Sytuacje intymne są dla wielu mężczyzn źródłem stresu, gdyż wymagają wykazania się sprawnością seksualną przed partnerką oraz silną, mocną erekcją, która umożliwi stanięcie na wysokości zadania. Z tego powodu panowie nierzadko sięgają po wysokoprocentowe trunki, które rzekomo mają ułatwić im pokonanie barier i swoiste ośmielenie w relacjach partnerskich. O ile wysokoprocentowe napoje wypite w niewielkich ilościach korzystnie wpływają na sferę intymnych doznań, o tyle alkohol wypity w nadmiarze ma odwrotny skutek. Alkohol i potencja to zdecydowanie nie jest dobre połączenie. Czy alkohol ma zatem wpływ na potencję? Czy obniża, zmniejsza potencję, czy szkodzi na erekcję? Jaki wpływ ma alkohol na męską erekcję?
Czy alkohol ma wpływ na erekcję?
Alkohol powoduje pojawianie się problemów w życiu seksualnym. Panowie spożywający regularnie wysokoprocentowe napoje uskarżają się na słaby wzwód po alkoholu U mężczyzn pojawić się może spadek libido, niemożność osiągnięcia erekcji i utrzymania wzwodu bądź brak erekcji lub wytrysku (ejakulacji). W skrajnych przypadkach nadużywanie alkoholu może powodować nawet impotencję alkoholową. Badania potwierdzają, że alkohol negatywnie wpływa na erekcję. Powstaje więc pytanie, jak alkohol wpływa na potencję? Wysokoprocentowe napoje osłabiają odczuwanie bodźców zewnętrznych, które są niezbędne do uruchomienia mechanizmu erekcji. Ponadto, alkohol oddziałuje na układ krwionośny oraz wpływa na rozregulowanie ciśnienia tętniczego krwi, które jest potrzebne do osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Warto również wskazać, że alkohol zaburza procesy myślowe i przyczynia się do obniżenia ochoty na seks, poprzez spadek libido. Co więcej, mężczyźni będący pod wpływem alkoholu potrzebują więcej czasu, by osiągnąć erekcję, a także utrzymać wzwód, aniżeli trzeźwi panowie.
Należy wskazać, że zazwyczaj brak erekcji po alkoholu jest związany z występowaniem chorób takich jak marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy alkoholowe stłuszczenie wątroby lub choroby trzustki. Schorzenia te mogą bezpośrednio wpływać na zmniejszenie erekcji lub prowadzić do braku wzwodu (impotencji alkoholowej). Przyczyną tego jest fakt, że alkohol prowadzi do niewydolności wątroby, co przekłada się na obniżenie metabolizmu testosteronu, który odpowiedzialny jest za popęd seksualny (libido) oraz męską potencję. Obniżenie jego stężenia we krwi prowadzi do zaburzeń erekcji, a nawet impotencji oraz zmniejszenia lub zaniku ochoty na seks.
Piwo a potencja
Czy piwo obniża potencję? Jak piwo wpływa na erekcję? To częste pytania mężczyzn, którzy preferują słabszy alkohol. Należy wskazać, że niewielkie dawki słabego alkoholu mogą pozytywnie wpływać na sferę seksualną mężczyzn. Wypicie piwa w niewielkiej ilości bowiem pomaga w wyzbyciu się zahamowań seksualnych, zwiększa męskie libido, a także przyczynia się do podniesienia poczucia pewności siebie. Niemniej jednak piwo spożyte w nadmiarze może negatywnie wpływać na potencję i obniżać, zaburzać erekcję u mężczyzn. Bowiem w chmielu – z którego produkowane jest piwo – zawarte są fitoestrogeny, które wykazują podobne działanie do żeńskich hormonów – estrogenów. Owe fitoestrogeny mogą wywoływać u mężczyzn skutki uboczne, wśród których należy wymienić zmniejszanie wydzielania testosteronu, łysienie, utratę masy mięśniowej oraz przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu i pośladkach, a także ginekomastię. Należy wskazać, że zmiany te negatywnie wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości. Z tego powodu piwo może wpływać na potencję, gdyż niejako zaburza życie seksualne mężczyzn, którzy preferują picie piwa.
Wino a potencja
Mimo że alkohol niekorzystnie wpływa na sprawność seksualną i potencję (przyczynia się do zaburzeń wzwodu i słabej erekcji), to wyjątek stanowi wino. Jakie wino należy zatem pić na potencję? Badania potwierdzają, że korzystny wpływ na męską erekcję wykazuje czerwone wino. Trunek ten zawiera flawanoidy (przeciwutleniacze), których działanie spowalnia procesy starzenia się, a dodatkowo wykazują działanie przeciwgrzybicze. Ponadto, flawanoidy obniżają ryzyko wystąpienia u mężczyzn zaburzeń erekcji. Niemniej jednak należy podkreślić, iż czerwone wino spożywane w nadmiarze może przynieść zupełnie inny efekt – powodować spadek sprawności seksualnej, słabą erekcję i obniżenie libido.
Co pomaga na problemy z erekcją po alkoholu?
Na problemy z erekcją po alkoholu narażonych jest około 70% mężczyzn, którzy nadużywają wysokoprocentowych trunków. Co ważne, impotencja alkoholowa dotyczy blisko 50% nałogowych alkoholików. Leczenie impotencji alkoholowej polega przede wszystkim na odstawieniu alkoholu i zachowaniu abstynencji. Problemy z erekcją po alkoholu można leczyć podobnie, jak u innych mężczyzn z zaburzeniami wzwodu. Skuteczną formą terapii jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Niemniej jednak konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze leki na receptę, których działanie polega na udrożnieniu naczyń krwionośnych w ciałach jamistych prącia. Leki stosowane w leczeniu impotencji alkoholowej to tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Do tego typu leków zaliczany jest: sildenfil, wardenafil, avanafil i tadalafil. Należy wskazać, że skuteczność tych leków jest niezwykle wysoka, a oczekiwany efekt poprawy potencji i osiągnięcia wzwodu możliwy jest już po około 30 minutach od zażycia tabletki (na potencję po alkoholu). Niemniej jednak, należy wskazać, że alkohol osłabia działanie leków należących do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, dlatego mężczyźni, którym zależy na utrzymaniu sprawności seksualnej w dobrej kondycji, powinni ograniczyć spożycie trunków.
Częste spożywanie alkoholu powoduje spustoszenie w całym organizmie. Prowadzi bowiem do zmian w układzie hormonalnym, ale również naczyniowym oraz do wahań stężenia cukru we krwi i zmian zanikowych w jądrach. Przyczynia się to do obniżenia jakości życia seksualnego, problemów z erekcją, a niekiedy nawet braku wzwodu. Dlatego mężczyźni, którzy piją mocny alkohol (wódkę, whisky czy inne napoje wysokoprocentowe) powinni mieć świadomość, że trunki przyczyniają się do powstawania zaburzeń erekcji. Warto wskazać, że nie tylko alkohol powoduje problemy z erekcją i potencją u mężczyzn. Negatywne działanie na potencję wykazują również inne używki. Niemniej jednak wyjątkiem jest napar z kawy, bowiem często mówi się o korzystnym
wpływie kawy na erekcję.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł
magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w
Łodzi oraz Paris Business School.
Data publikacji: 16.10.2019