Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest choroba Kawasaki,
- jakie są przyczyny i objawy choroby Kawasaki,
- jak diagnozuje się i leczy chorobę Kawasaki,
- kto jest najbardziej narażony na zachorowanie,
- jakie mogą być powikłania po chorobie Kawasaki.
Przeczytaj także: Choroby wieku dziecięcego
Choroba Kawasaki – czym jest?
Choroba Kawasaki to ostra choroba układowa dotykająca przede wszystkim dzieci, w przebiegu której dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych, zwłaszcza małych i średnich tętnic oraz naczyń odpowiedzialnych za dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego. Nazywana jest także chorobą Kawasakiego, zespołem Kawasaki czy zespołem skórno-śluzówkowo-węzłowym. Choroba Kawasaki u dorosłych jest możliwa, jednak zdecydowanie najczęściej występuje u dzieci poniżej 5. roku życia.
Z powodu stanu zapalnego naczyń dojść może do martwicy ich ścian, a w rezultacie do zajęcia przez chorobę niemal każdego narządu czy układu w organizmie.
Jakie są przyczyny choroby Kawasaki?
Przyczyny choroby Kawasaki są nieznane. Istnieją hipotezy wskazujące na czynniki infekcyjne – wynikają z sezonowości zachorowań, których najwięcej jest zimą i wiosną. Założenie o podłożu infekcyjnym zdają się potwierdzać towarzysząca chorobie wysoka gorączka oraz podwyższone leukocyty, OB czy CRP w badaniach laboratoryjnych. Wśród innych możliwych przyczyn wymienia się czynniki genetyczne oraz immunologiczne, ekspozycję na zanieczyszczenia, niektóre leki bądź niebezpieczne substancje. Wiele osób zastanawia się, jak można się zarazić chorobą Kawasaki – tymczasem z powodu jej nieznanej przyczyny niestety nie możemy zapobiec zachorowaniu.
Jakie są objawy choroby Kawasaki?
Objawy choroby Kawasaki są zróżnicowane. Mało charakterystycznym i typowym również dla innych chorób i dolegliwości symptomem jest utrzymująca się kilka dni wysoka gorączka, o trudnej do określenia przyczynie i odporna na leczenie antybiotykami. Do bardziej specyficznych objawów należy zapalenie spojówek, charakterystyczny, malinowy kolor języka, zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła czy wyraźne wysuszenie warg. Na dłoniach i stopach pojawia się obrzęk i rumień. Ze względu na objawy skórne czasem stosuje się określenie „atopowa choroba Kawasaki”.
Kolejnym ważnym symptomem jest wysypka, przypominająca tę obecną w niektórych chorobach zakaźnych, np. przy odrze. Inne możliwe objawy to m.in.:
- powiększenie węzłów chłonnych,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- zapalenie stawów,
- żółtaczka,
- światłowstręt.
Wymienione wyżej objawy dotyczą trwającej ok. 10-14 dni fazy ostrej. Po niej następuje trwająca nawet kilka tygodni faza podostra, dla której typowe jest m.in. łuszczenie się skóry dłoni i stóp. Dla tej fazy charakterystyczne są również stany zapalne dużych stawów, wzrasta też ryzyko powstania zakrzepów czy tętniaków. Ostatnia faza – zdrowienia – trwa około miesiąca. Z reguły chory czuje się już dobrze, chociaż w tym okresie mogą rozwinąć się różnego rodzaju powikłania.
Warunek niezbędny |
Gorączka utrzymująca się powyżej 5 dni |
Inny objaw kliniczny: ·
do stwierdzenia choroby muszą
wystąpić minimum 4 z 5 objawów ·
objawy nie mogą być wytłumaczalne
innymi chorobami
|
Zmiany dotyczące kończyn, np.
rumień, obrzęk, łuszczenie |
Obustronne nieropne zapalenie
spojówek |
|
Wysypka właściwa dla choroby
Kawasaki, głównie na tułowiu |
|
Zmiany w obrębie warg i jamy ustnej,
np. malinowy język |
|
Powiększone węzły chłonne |
Jak należy leczyć chorobę Kawasaki?
Czy choroba Kawasaki jest uleczalna? To pytanie nurtujące wiele osób. Na szczęście większości chorych udaje się całkowicie pokonać chorobę. Stosuje się leczenie objawowe, by zapobiec powikłaniom, zmniejszyć stan zapalny i ograniczyć objawy. Wykorzystuje się w tym celu immunoglobuliny, kwas acetylosalicylowy czy glikokortykosteroidy. Zapobiegający zakrzepom kwas acetylosalicylowy dostępny jest w ramach leków OTC (np. Polocard).
Jaka jest największa grupa ryzyka choroby Kawasaki?
Choroba Kawasaki u dzieci występuje szczególnie często – największą grupę pacjentów stanowią dzieci między 1. a 3. rokiem życia. Co ciekawe, w Polsce choroba Kawasaki jest znacznie rzadsza niż np. w Japonii, w której pojawia się najczęściej, podobnie jak w innych krajach wschodnioazjatyckich. Okazuje się, że na to schorzenie łatwiej zapadają chłopcy niż dziewczynki, istnieje też możliwość udziału czynnika genetycznego.
Jakie są powikłania po chorobie Kawasaki?
Powikłania choroby Kawasaki mogą być poważne, ponieważ dotyczą układu sercowo-naczyniowego. Do najczęstszych należą m.in. tętniaki, zawał serca, niedrożność tętnic czy niewydolność serca. Z tego względu tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia i pozostawanie pod kontrolą kardiologa. Specjaliści szacują, że śmiertelność w przypadku zespołu Kawasaki wynosi około 1%.
Choroba Kawasaki to poważne schorzenie, którego powikłania mogą mieć wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje. Warto wdrożyć leczenie jak najszybciej, by ograniczyć objawy, zminimalizować stan zapalny i zapobiec uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.