Z artykułu dowiesz się:
- czym dokładnie jest chrypka,
- jak powstaje,
- jak sobie z nią radzić,
- po jakie domowe sposoby warto sięgnąć,
- kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.
Zobacz także artykuł: "Ból gardła przy przełykaniu (odynofagia) – co może być przyczyną? Diagnoza i leczenie".
Chrypka – czym jest i jak powstaje?
Chrypką nazywamy każdą atypową zmianę głosu. Często przybiera postać delikatnie zmienionej barwy. Niekiedy jednak głos staje się wyraźnie szorstki i matowy, uniemożliwiając swobodną komunikację. Problem pojawia się w wyniku nieprawidłowego drgania strun głosowych, które nie mogą się stykać. Objawy występują najczęściej wskutek utraty elastyczności strun głosowych, będącej rezultatem toczących się procesów chorobowych. Chrypka u dziecka i dorosłego uniemożliwia wydawanie dźwięków o wysokiej częstotliwości. Głos może stać się zbyt ostry lub przeciwnie - pacjent może skarżyć się na trudności z wydobywaniem dźwięków.
Co może być przyczyną chrypki?
Nadwyrężanie głosu to typowa przyczyna chrypki. Właśnie dlatego dolegliwość ta często łączona jest z wykonywaną pracę. Na zmiany głosu szczególnie narażeni są nauczyciele, lektorzy, aktorzy oraz piosenkarze. Niekiedy za podrażnienie krtani odpowiada palenie papierosów, prowadzące do zmatowienia barwy głosu. Pacjenci najczęściej skarżą się wtedy na poranne i wieczorne nasilenie symptomów. U dzieci objawy mogą pojawiać się wskutek krzyku lub długotrwałego płaczu. Chrypka stanowi także jeden z typowych objawów toczących się zmian chorobowych. Najczęściej wskazuje na ostre zapalenie krtani i strun głosowych, któremu towarzyszy dodatkowo kaszel, gorączka, ból gardła oraz ogólne obniżenie samopoczucia. Przewlekła chrypka może jednak wskazywać na poważniejsze choroby wymagające konsultacji lekarskiej.
Jak pozbyć się chrypki w jeden dzień? Skuteczna strategia łagodzenia podrażnionego gardła
Jak pozbyć się chrypki w jeden dzień? Sposób leczenia zależeć będzie przede wszystkim od przyczyny wystąpienia objawów. Jeśli chrypka pojawia się nagle w towarzystwie kaszlu, bólu gardła i innych objawów infekcji, warto wybrać sprawdzone leki na przeziębienie i ograniczyć używanie głosu. Sposoby na chrypkę obejmują przy tym unikanie ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak kurz oraz dym papierosowy. Co na chrypkę u dziecka w czasie infekcji? Zadbaj dodatkowo o nawilżenie powietrza oraz stosuj środki farmakologiczne tłumiące kaszel.
Domowe sposoby na chrypkę – naturalne specyfiki jako pomoc przedlekarska
Co na chrypkę warto zastosować? Domowe sposoby na chrypkę stanowią skuteczną metodę leczenia przedlekarskiego. Najczęściej pozwalają na zmniejszenie dokuczliwości objawów oraz znaczne skrócenie czasu leczenia. Pamiętaj o tym, że chrypka i kaszel bez gorączki mogą powstawać wskutek nadużywania krtani i strun głosowych. Dlatego właśnie tak ważny pozostaje odpoczynek i regeneracja. Nadmierna eksploatacja głosu może bowiem doprowadzić do poważnych komplikacji, do których należy m.in. krwotok ze strun głosowych.
Inhalacje na chrypkę
Zastanawiasz się, co na chrypkę? Domowe sposoby łagodzące objawy infekcji obejmują sprawdzone inhalacje na chrypkę o właściwościach nawilżających błonę śluzową. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się napary na bazie rumianku, wykazującego działanie łagodzące i przeciwzapalne. Warto sięgać również po olejki eteryczne. Wyciąg z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, łagodząc ból gardła. Olejek eukaliptusowy natomiast wyraźnie zmniejsza stan zapalny gardła, skracając czas trwania infekcji.
Siemię lniane na chrypkę
Wiele osób stosuje ponadto siemię lniane na chrypkę. Nasiona wykazują intensywne działanie przeciwzapalne i ściągające na gardło. Kleik z siemienia lnianego charakteryzuje się jednocześnie silnym działaniem nawilżającym - łagodzi w ten sposób podrażnione struny głosowe. Może być z powodzeniem stosowany przez dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Zioła na chrypkę
W domowej apteczce znajdziemy także liczne zioła, które łagodzą dolegliwości bólowe krtani i gardła. Szałwia, mięta i rumianek sprawdzają się w zmniejszaniu stanów zapalnych, dzięki czemu kompleksowo pomagają zwalczać infekcje atakujące błony śluzowe. Jakie jeszcze zioła na chrypkę warto wybrać? Podczas choroby sięgnij po tymianek, lipę, anyż i prawoślaz, które wykazują działanie łagodzące i nawilżające. Przynoszą tym samym ulgę krtani i strunom głosowym.
Herbata na chrypkę
Ciekawym sposobem może okazać się ziołowa herbata na chrypkę z dodatkiem czarnego bzu i ślazu. Gotowe mieszanki lecznicze świetnie zastąpią tradycyjną herbatę z miodem i cytryną. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie korzystnych dla zdrowia właściwości wyciągów roślinnych. Działają przy tym kompleksowo, zwalczając infekcje i nawilżając podrażnione struny głosowe.
Syrop na chrypkę
Podczas leczenia chrypki można sięgnąć po syropy dostępne bez recepty, który wykazują kompleksowe działanie. Pomogą w leczeniu kaszlu, bólu gardła i matowego głosu. Warto sięgać po wyroby medyczne o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwbólowym. Wysoką skuteczność wykazuje syrop prawoślazowy na chrypkę. Opcję stanowią tabletki na chrypkę do ssania wzbogacone miodem i wyciągami roślinnymi. Możesz sięgnąć ponadto po porost islandzki na chrypkę w formie syropu lub tabletek.
Sól emska na chrypę
Co na chrypkę i krtań stosować oprócz powyższych metod? Domowe leczenie wzbogać również solą emską, która rozrzedza i ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo pobudza wydzielanie śluzu oraz usprawnia ruch migawkowy. W ten sposób skutecznie zmniejsza objawy infekcji, w tym chrypkę.
Sok z cytryny na chrypkę
Sok z cytryny nie tylko wzmacnia nasz organizm, ułatwiając walkę z chorobą, ale także rozrzedza zalegającą wydzielinę. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie, przyczyniając się do skuteczności leczenia.
Mleko z masłem i miodem na chrypkę
Napój z mlekiem i miodem intensywnie nawilża błony śluzowe, przynosząc ulgę krtani i strunom głosowym. Co więcej, doskonale łagodzi podrażnienia. Miód kompleksowo wzmacnia organizm, stymulując przy tym układ odpornościowy.
Przewlekła chrypka, czyli w jakim momencie trzeba udać się do lekarza?
Chrypka bez bólu gardła może wskazywać na występowanie poważniejszych chorób krtani. Ciągła chrypka i chrząkanie, które trwa dłużej niż 2 tygodnie, powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Specjalista zleci przeprowadzenie diagnostyki laryngologicznej, która polega na zbadaniu krtani, węzłów chłonnych i strun głosowych. Niekiedy przeprowadza się dodatkowe badanie USG, rezonans oraz tomografię komputerową. Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku występowania krwioplucia, problemów z przełykaniem, duszności i guzów w obrębie szyi, które towarzyszą chrypce.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.