Co to jest ciemieniucha?
Ciemieniucha jest często rozpoznawana u niemowląt. Jest to kłopotliwa dolegliwość, która pojawia się na główce dziecka. Na początku możemy zaobserwować na głowie łuskowaty, rogowaciejący naskórek, który ma biały kolor. Następnie staje się bardziej pomarańczowy.
Skąd się bierze ciemieniucha?
Ciemieniucha powstaje, gdy gruczoły łojowe na skórze dziecka nadmiernie pracują. Hormony mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie malca, sprawiają, że gruczoły pracują zbyt intensywnie.
Jak leczyć ciemieniuchę?
W leczeniu ciemieniuchy najczęściej nie jest potrzebna konsultacja lekarska, wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej pozbywać się jej podczas wieczornej kąpieli. W przypadku większych zmian,warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które skuteczniej zadziałają. Jeżeli zmiany nie są duże, wystarczy zwykła oliwka. Natłuszczoną główkę należy dokładnie wyczesać tak, aby skóra maluszka mogła oddychać. Łusek nie można zdrapywać czy szorować na sucho, gdyż można uszkodzić delikatną skórę dziecka. Najlepsza do pielęgnacji będzie szczotka z naturalnym, miękkim włosiem.
Ciemieniucha lubi nawracać. Nawet jeśli wydaje się, że dokładnie wszystkie łuski zostały usunięte, problem za kilka dni lub tygodni może się powtórzyć. Aby zapobiegać nawrotom, warto zapobiegawczo stosować specjalne szampony na ciemieniuchę. Jeżeli pojawią się jednak nowe zmiany należy je od razu usunąć, tak aby nie rozniosły się na resztę główki maluszka.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.