Bóle żołądka i problemy gastryczne stanowią stosunkowo częstą dolegliwość. Ból żołądka może mieć wiele przyczyn. Wpływ na to ma szybkie tempo życia, spożywanie posiłków w pośpiechu i niewłaściwa dieta, a także nieregularne posiłki i stres. W przypadku często pojawiających się przypadłości, rozwiązaniem problemu może być zastosowanie lekkostrawnej diety z wyłączeniem pokarmów, które przyczyniają się do pobudzenia wydzielania soków żołądkowych. Co zatem jeść, gdy boli żołądek? Jaką dietę stosować na problemy z żołądkiem? Czego unikać przy bólu żołądka?
Co jeść na bolący żołądek?
Istotną rolę w leczeniu chorób żołądka odrywa odpowiednia dieta i zmiana trybu życia. W sytuacji częstych przypadłości bólowych, które są wynikiem wrzodów żołądka lub innych przypadłości, należy jeść lekkostrawne śniadania, obiady, kolacje i przekąski. Dieta przy problemach żołądkowych powinna być bogata w produkty zbożowe, takie jak pieczywo jasne (pszenne), razowe, a także kasze drobne i grube, ryż oraz makarony. Na ból brzucha warto włączyć do jadłospisu produkty mleczne, wśród których powinny się znaleźć kefiry, jogurty naturalne, słodkie i zsiadłe mleko, twaróg chudy lub półtłusty oraz serki homogenizowane. Należy wskazać, że produkty, które zawierają bakterie probiotyczne, czyli jogurty i kefiry, przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka ponownego zakażenia bakterią Helicobacter pylori, która sprzyja rozwojowi choroby wrzodowej. Osoby zmagające się z bolącym żołądkiem powinny jeść chude mięsa (indyk, kurczak czy cielęcina), wędliny i ryby. Konieczne jest również włączenie do diety owoców i warzyw, z pominięciem tych, które nasilają dolegliwości bólowe lub wydzielanie soku żołądkowego.
Czego nie można jeść przy bólach żołądka?
W przypadku częstych dolegliwości bólowych zlokalizowanych w żołądku należy wyłączyć z diety produkty i potrawy, sprzyjające nasilonemu wydzielaniu soków żołądkowych, czyli kwaśnych produktów żywnościowych i o dużej zawartości błonnika. Konieczne zatem jest zrezygnowanie z:
• niektórych warzyw: cebuli, szparagów, karczochów, warzyw strączkowych, w tym również pomidorów i przetworów pomidorowych (sok czy koncentrat pomidorowy),
• kwaśnych owoców, tj. cytrusów – grejpfrutów, mandarynek, cytryn, pomarańczy,
• pikantnych przypraw: papryki ostrej, chilli, pieprzu czy curry,
• potraw, które przygotowane były na wywarze z kości bądź z tłustych mięs,
• napojów w postaci mocnej herbaty, kawy, naparu z mięty i napojów gazowanych,
• wszelkich alkoholi, w tym również z niskoprocentowego piwa czy białego wina.
Zasady diety na ból żołądka
W przypadku częstych dolegliwości, które związane są z bólem żołądka, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania dietetycznego. Niezbędne jest przestrzeganie lekkostrawnej diety z ograniczeniem substancji, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto, zaleca się spożywanie od 5 do 6 posiłków dziennie. Co ważne, porcje powinny być niewielkie, ale zjadane często i regularnie, z przerwami nie dłuższymi niż 3-4 godziny. Jeżeli pomimo zastosowania zasad żywienia objawy się zaostrzają, zalecane jest spożywanie posiłków nawet co 2 godziny. Istotne jest to, by kolację zjadać nie później niż 3 godziny przed snem. Co ważne, w chorobie wrzodowej należy unikać ciężkostrawnych produktów, które przyczyniają się do znacznego obciążenia żołądka. Z tego powodu niewskazane jest spożywanie smażonych na tłuszczu potraw. Polecane jest gotowanie na parze bądź w wodzie, duszenie lub pieczenie.
Należy również wskazać, że posiłki przy wrażliwych jelitach powinny być spożywane powoli i w spokoju. Żołądek pełni istotną funkcję w trawieniu składników odżywczych, szczególnie białka. Z tego powodu, by pokarm nie zalegał zbyt długo w żołądku, konieczne jest dokładne rozdrobnienie i przeżucie kęsów jedzenia. Zbyt szybkie jedzenie i spożywanie w pośpiechu znacząco wpływa na obciążenie pracy żołądka i nasila dolegliwości bólowe. Niezwykle istotne przy problemach żołądkowych jest również zrezygnowanie z używek, czyli zaprzestanie palenia tytoniu i picia alkoholu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.