Kluczowe wnioski z artykułu:
- Ranking PTCA został opracowany na podstawie wielu różnych kryteriów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji.
- Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry są niezbędnym elementem pielęgnacji skóry z AZS, należy używać ich regularnie.
- Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na składniki, takie jak ceramidy, emolienty i pantenol, w razie potrzeby lekarz może przepisać dodatkowo maść na AZS.
- Lista zaleceń dla skóry z AZS jest długa, przestrzeganie ich zwiększa szansę na maksymalne przedłużenie remisji objawów.
Ranking najlepszych dermokosmetyków na Atopowe Zapalenie Skóry wg Rankingu PTCA
Na rynku jest wiele dobrych kosmetyków do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci. Czasami trudno zorientować się, które z nich są naprawdę skuteczne, a eksperymentowanie z kremami i balsamami może mieć przykre konsekwencje dla skóry. Zapoznaj się z rankingiem kremów na AZS z 2024 roku opracowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, a dużo łatwiej będzie Ci znaleźć kosmetyk, który naprawdę działa.
1. Bioderma Atoderm Intensive Baume, 500ml
Zwycięzca rankingu i TOP EMOLIENT 2024, który otrzymał prawo do używania oznaczenia „złota odznaka TOP EMOLIENT 2024”. Zawiera takie składniki jak: gliceryna o działaniu intensywnie nawilżającym, bogaty w kwasy tłuszczowe olej słonecznikowy, który nawilża i zmiękcza skórę, ceramidy, odbudowujące barierę lipidową skóry i zapobiegające utracie wody, beta-sitosterol o działaniu przeciwzapalnym i kojącym, a także cynk – przeciwbakteryjny i przyspieszający gojenie.
Bardzo popularny kosmetyk, polecany przez specjalistów i ceniony przez pacjentów m.in. za korzystny stosunek ceny do jakości. Nawilża, natłuszcza i koi podrażnienia. Jego zaletą jest również szybkie wchłanianie.
Idealny dla osób, które zastanawiają się, jaki krem na atopowe zapalenie skóry będzie najlepszy dla dzieci. Dzięki delikatnej formule nadaje się nawet dla niemowląt od dnia narodzin i można go stosować zarówno do ciała, jak i do twarzy. Pomaga także odbudować barierę ochronną skóry i skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
4. Avene XeraCalm A.D (balsam lub krem), 400ml
Produkt doceniany przez pacjentów z AZS za lekką konsystencję oraz bogaty skład, zawiera m.in. wodę termalną i kompleks lipidów wzmacniających barierę ochronną skóry. Warty uwagi jest zarówno krem, jak i balsam do skóry atopowej Avene.
Skuteczny w leczeniu egzemy na dłoniach i reszcie ciała, zapobiega suchości skóry. Może być stosowany nawet u najmłodszych. Zawarte w nim składniki nie tylko łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie.
6. Panaceris Emolientowy Balsam, 400 ml
Rekomendowany do codziennej pielęgnacji balsam do atopowej skóry od 1. dnia życia. Wyróżnia się bogatą, wegańską formułą zawierającą aż 95% składników pochodzenia naturalnego.
Kolejną pozycją w rankingu kremów na AZS jest popularny w codziennej pielęgnacji kosmetyk z płynną parafiną przeznaczony do skóry z łuszczycą, egzemą czy AZS. Zapewnia pielęgnację i ochronę przed czynnikami drażniącymi.
8. SVR Topialyse Baume Intensif kojący balsam do skóry z AZS
Intensywnie nawilżający balsam do skóry atopowej, skutecznie regeneruje, koi podrażnienia i redukuje swędzenie.
9. La Roche Posay Lipikar AP+M, 400ml
Wyjątkowo skuteczny w regeneracji bariery ochronnej skóry balsam. Dzięki składnikom takim jak niacynamid, masło shea, woda termalna i probiotyki koi, przeciwdziała swędzeniu i nawilża.
10. Bioderma Atoderm Gel Creme, 500ml
Wyróżnia się lekką formułą, idealną do codziennego stosowania na skórę suchą i mieszaną. Dzięki technologii SKIN BARRIER THERAPYTM zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej na skórze i skraca czas gojenia zmian.
Dodatkowe rekomendacje:
Emolium Dermocare Krem Specjalny, 400ml
Godny uwagi krem do ciała, dzięki któremu pielęgnacja skóry atopowej może stać się przyjemnością. Zawiera substancje nawilżające takie jak hialuronian sodu i mocznik oraz alantoina, a także emolienty: olej makadamia i masło shea wspierające ochronę skóry i zapobiegające utracie wody.
Oillan Med+ Krem Dermatologiczny do rąk, 500ml
Skuteczny w walce z suchością i podrażnieniami skóry krem-koncentrat do rąk. Wyróżnia się wyjątkowo bogatym składem, w jego składzie znajduje się kompleks olejów roślinnych, a także liczne składniki nawilżające, ceramidy i skwalen.
Analiza wyników na podstawie oceny pacjentów, ceny, oceny kadry medycznej oraz zaangażowania marek w działania CSR
Ranking kremów na AZS przygotowany przez PTCA opiera się na ocenach pacjentów i specjalistów. Bierze pod uwagę skuteczność, stosunek jakości do ceny oraz zaangażowanie w działania CSR. Wyniki są odzwierciedleniem doświadczeń lekarzy i osób, stosujących kosmetyki, a także obiektywnych badań. Dzięki uwzględnieniu w zestawieniu produktów o różnym składzie dużo łatwiej wybrać najlepszy krem na AZS dobrany do własnych potrzeb.
Jakich składników szukać w produktach na AZS?
Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci zawierają różne składniki, które skutecznie wspomagają w likwidowaniu objawów takich jak suchość skóry, podrażnienia, stany zapalne czy świąd. Jakich składników szukać w składzie?
- Emolienty. Składniki takie jak gliceryna, lanolina czy oleje roślinne umożliwiają głębokie nawilżenie i ochronę skóry. Są podstawą wszystkich kosmetyków na AZS.
- Ceramidy. To naturalne składniki skóry, dlatego dostarczane w kosmetykach odbudowują uszkodzoną barierę lipidową, zapobiegają utracie wody i chronią przed czynnikami zewnętrznymi.
- Witamina E. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed uszkodzeniami i przyspiesza proces regeneracji.
- Aloes, pantenol i inne substancje nawilżające. Mają działanie kojące, łagodzą stany zapalne, redukują zaczerwienienie i swędzenie.
- Kortykosteroidy. W przypadkach zaawansowanych stanów zapalnych nie wystarczą same kosmetyki, konieczna jest wówczas zazwyczaj lecznicza maść na atopowe zapalenie skóry zawierająca kortykosteroidy. Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych należy je zawsze stosować pod kontrolą lekarza i uzupełniać kurację odpowiednimi emolientami, regenerującymi skórę.
- Tlen aktywny. Balsam tlenowy stymuluje procesy regeneracyjne skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co jest bardzo istotne w przypadku pacjentów z AZS.
Jak pielęgnować skórę z AZS?
Nawet idealny krem i najlepsza maść na AZS nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli pacjent nie będzie chronił swojej skóry przed czynnikami, powodującymi pogorszenie się stanu skóry. Dlatego właśnie istotna jest wiedza o tym, jak leczyć atopowe zapalenie skóry, ale też jakiego typu działania profilaktyczne wprowadzić na co dzień. Należą do nich:
- Unikanie substancji drażniących. To przede wszystkim silne detergenty, ale stan skóry mogą pogarszać nawet naturalne kwasy owocowe.
- Regularne nawilżanie skóry. Kremy na atopowe zapalenie skóry to podstawa pielęgnacji skóry z AZS, należy stosować je każdego dnia, szczególnie po myciu.
- Używanie kosmetyków bez zapachów i konserwantów. Kosmetyki z substancjami barwiącymi i zapachowymi oraz konserwantami mogą zaostrzyć nieprzyjemne objawy.
- Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientów. Osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą powinny unikać wysuszających kosmetyków myjących i stosować nawilżające emolienty. Woda podczas kąpieli nie może być zbyt gorąca, a jedynie ciepła, należy też dbać o to, by nie trwała zbyt długo.
Zalecenia dodatkowe: dieta, ubrania, styl życia
Zalecenia dla osób z AZS obejmują właściwie każdą sferę życia codziennego, ponieważ tylko kompleksowe działanie jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Najlepsza maść na AZS dla dzieci lub dorosłego, unikanie substancji podrażniających, stosowanie delikatnych środków do mycia i emolientów na AZS (ranking ułatwi wybór) to często wciąż za mało. Jako uzupełnienie terapii warto wprowadzić zmiany w codziennych nawykach. Duże znaczenie dla stanu skóry ma nawodnienie oraz zbilansowana dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy omega. Warto jeść regularnie owoce i warzywa, pełnoziarniste zboża oraz dobre źródła tłuszczu takie jak orzechy, oliwa i awokado. Osoby ze skórą wrażliwą powinny nosić ubrania wykonane z naturalnych materiałów i wyprane w delikatnych detergentach. Na co dzień warto też dbać o ochronę przeciwsłoneczną, wystarczającą ilość snu i unikanie stresu.
Źródła:
- Correa M. C. M., Nebus J., Leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry: rola emolientów, Dermatologia po Dyplomie, 2013;4(4):49-68.
- Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna 14.07.2022, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci [dostęp: 20.09.2024].
- Świerczyńska-Krępa M., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna 25.04.2022, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory [dostęp: 20.09.2024].
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.