Co na atopowe zapalenie skóry? Ranking najlepszych produktów

Co na atopowe zapalenie skóry - zdjęcie
Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwą dolegliwością, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja, dlatego na podstawie badań, a także opinii ekspertów powstał ranking kremów na AZS. Szukasz produktu dla siebie lub dla swojego dziecka? Zobacz, które dermokosmetyki zostały docenione w 2024 roku i znajdź dobry krem na atopowe zapalenie skóry.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Ranking PTCA został opracowany na podstawie wielu różnych kryteriów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji.
  • Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry są niezbędnym elementem pielęgnacji skóry z AZS, należy używać ich regularnie.
  • Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na składniki, takie jak ceramidy, emolienty i pantenol, w razie potrzeby lekarz może przepisać dodatkowo maść na AZS.
  • Lista zaleceń dla skóry z AZS jest długa, przestrzeganie ich zwiększa szansę na maksymalne przedłużenie remisji objawów.

Ranking najlepszych dermokosmetyków na Atopowe Zapalenie Skóry wg Rankingu PTCA

Na rynku jest wiele dobrych kosmetyków do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci. Czasami trudno zorientować się, które z nich są naprawdę skuteczne, a eksperymentowanie z kremami i balsamami może mieć przykre konsekwencje dla skóry. Zapoznaj się z rankingiem kremów na AZS z 2024 roku opracowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, a dużo łatwiej będzie Ci znaleźć kosmetyk, który naprawdę działa.

1. Bioderma Atoderm Intensive Baume, 500ml

Zwycięzca rankingu i TOP EMOLIENT 2024, który otrzymał prawo do używania oznaczenia „złota odznaka TOP EMOLIENT 2024”. Zawiera takie składniki jak: gliceryna o działaniu intensywnie nawilżającym, bogaty w kwasy tłuszczowe olej słonecznikowy, który nawilża i zmiękcza skórę, ceramidy, odbudowujące barierę lipidową skóry i zapobiegające utracie wody, beta-sitosterol o działaniu przeciwzapalnym i kojącym, a także cynk – przeciwbakteryjny i przyspieszający gojenie.

2. Dexeryl Krem, 500ml

Bardzo popularny kosmetyk, polecany przez specjalistów i ceniony przez pacjentów m.in. za korzystny stosunek ceny do jakości. Nawilża, natłuszcza i koi podrażnienia. Jego zaletą jest również szybkie wchłanianie.

3. Mustela Stelatopia, 300ml

Idealny dla osób, które zastanawiają się, jaki krem na atopowe zapalenie skóry będzie najlepszy dla dzieci. Dzięki delikatnej formule nadaje się nawet dla niemowląt od dnia narodzin i można go stosować zarówno do ciała, jak i do twarzy. Pomaga także odbudować barierę ochronną skóry i skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

4. Avene XeraCalm A.D (balsam lub krem), 400ml

Produkt doceniany przez pacjentów z AZS za lekką konsystencję oraz bogaty skład, zawiera m.in. wodę termalną i kompleks lipidów wzmacniających barierę ochronną skóry. Warty uwagi jest zarówno krem, jak i balsam do skóry atopowej Avene.

5. CutisMini Derm Krem Egzema

Skuteczny w leczeniu egzemy na dłoniach i reszcie ciała, zapobiega suchości skóry. Może być stosowany nawet u najmłodszych. Zawarte w nim składniki nie tylko łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie.

6. Panaceris Emolientowy Balsam, 400 ml

Rekomendowany do codziennej pielęgnacji balsam do atopowej skóry od 1. dnia życia. Wyróżnia się bogatą, wegańską formułą zawierającą aż 95% składników pochodzenia naturalnego.

7. Mediderm Krem, 500 ml

Kolejną pozycją w rankingu kremów na AZS jest popularny w codziennej pielęgnacji kosmetyk z płynną parafiną przeznaczony do skóry z łuszczycą, egzemą czy AZS. Zapewnia pielęgnację i ochronę przed czynnikami drażniącymi.

8. SVR Topialyse Baume Intensif kojący balsam do skóry z AZS

Intensywnie nawilżający balsam do skóry atopowej, skutecznie regeneruje, koi podrażnienia i redukuje swędzenie.

9. La Roche Posay Lipikar AP+M, 400ml

Wyjątkowo skuteczny w regeneracji bariery ochronnej skóry balsam. Dzięki składnikom takim jak niacynamid, masło shea, woda termalna i probiotyki koi, przeciwdziała swędzeniu i nawilża.

10. Bioderma Atoderm Gel Creme, 500ml

Wyróżnia się lekką formułą, idealną do codziennego stosowania na skórę suchą i mieszaną. Dzięki technologii SKIN BARRIER THERAPYTM zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej na skórze i skraca czas gojenia zmian.

Dodatkowe rekomendacje:

Emolium Dermocare Krem Specjalny, 400ml

Godny uwagi krem do ciała, dzięki któremu pielęgnacja skóry atopowej może stać się przyjemnością. Zawiera substancje nawilżające takie jak hialuronian sodu i mocznik oraz alantoina, a także emolienty: olej makadamia i masło shea wspierające ochronę skóry i zapobiegające utracie wody.

Oillan Med+ Krem Dermatologiczny do rąk, 500ml

Skuteczny w walce z suchością i podrażnieniami skóry krem-koncentrat do rąk. Wyróżnia się wyjątkowo bogatym składem, w jego składzie znajduje się kompleks olejów roślinnych, a także liczne składniki nawilżające, ceramidy i skwalen.

Analiza wyników na podstawie oceny pacjentów, ceny, oceny kadry medycznej oraz zaangażowania marek w działania CSR

Ranking kremów na AZS przygotowany przez PTCA opiera się na ocenach pacjentów i specjalistów. Bierze pod uwagę skuteczność, stosunek jakości do ceny oraz zaangażowanie w działania CSR. Wyniki są odzwierciedleniem doświadczeń lekarzy i osób, stosujących kosmetyki, a także obiektywnych badań. Dzięki uwzględnieniu w zestawieniu produktów o różnym składzie dużo łatwiej wybrać najlepszy krem na AZS dobrany do własnych potrzeb.

Jakich składników szukać w produktach na AZS?

Kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci zawierają różne składniki, które skutecznie wspomagają w likwidowaniu objawów takich jak suchość skóry, podrażnienia, stany zapalne czy świąd. Jakich składników szukać w składzie?

  • Emolienty. Składniki takie jak gliceryna, lanolina czy oleje roślinne umożliwiają głębokie nawilżenie i ochronę skóry. Są podstawą wszystkich kosmetyków na AZS.
  • Ceramidy. To naturalne składniki skóry, dlatego dostarczane w kosmetykach odbudowują uszkodzoną barierę lipidową, zapobiegają utracie wody i chronią przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Witamina E. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed uszkodzeniami i przyspiesza proces regeneracji.
  • Aloes, pantenol i inne substancje nawilżające. Mają działanie kojące, łagodzą stany zapalne, redukują zaczerwienienie i swędzenie.
  • Kortykosteroidy. W przypadkach zaawansowanych stanów zapalnych nie wystarczą same kosmetyki, konieczna jest wówczas zazwyczaj lecznicza maść na atopowe zapalenie skóry zawierająca kortykosteroidy. Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych należy je zawsze stosować pod kontrolą lekarza i uzupełniać kurację odpowiednimi emolientami, regenerującymi skórę.
  • Tlen aktywny. Balsam tlenowy stymuluje procesy regeneracyjne skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co jest bardzo istotne w przypadku pacjentów z AZS.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Nawet idealny krem i najlepsza maść na AZS nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli pacjent nie będzie chronił swojej skóry przed czynnikami, powodującymi pogorszenie się stanu skóry. Dlatego właśnie istotna jest wiedza o tym, jak leczyć atopowe zapalenie skóry, ale też jakiego typu działania profilaktyczne wprowadzić na co dzień. Należą do nich:

  • Unikanie substancji drażniących. To przede wszystkim silne detergenty, ale stan skóry mogą pogarszać nawet naturalne kwasy owocowe.
  • Regularne nawilżanie skóry. Kremy na atopowe zapalenie skóry to podstawa pielęgnacji skóry z AZS, należy stosować je każdego dnia, szczególnie po myciu.
  • Używanie kosmetyków bez zapachów i konserwantów. Kosmetyki z substancjami barwiącymi i zapachowymi oraz konserwantami mogą zaostrzyć nieprzyjemne objawy.
  • Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientów. Osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą powinny unikać wysuszających kosmetyków myjących i stosować nawilżające emolienty. Woda podczas kąpieli nie może być zbyt gorąca, a jedynie ciepła, należy też dbać o to, by nie trwała zbyt długo.

Zalecenia dodatkowe: dieta, ubrania, styl życia

Zalecenia dla osób z AZS obejmują właściwie każdą sferę życia codziennego, ponieważ tylko kompleksowe działanie jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Najlepsza maść na AZS dla dzieci lub dorosłego, unikanie substancji podrażniających, stosowanie delikatnych środków do mycia i emolientów na AZS (ranking ułatwi wybór) to często wciąż za mało. Jako uzupełnienie terapii warto wprowadzić zmiany w codziennych nawykach. Duże znaczenie dla stanu skóry ma nawodnienie oraz zbilansowana dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy omega. Warto jeść regularnie owoce i warzywa, pełnoziarniste zboża oraz dobre źródła tłuszczu takie jak orzechy, oliwa i awokado. Osoby ze skórą wrażliwą powinny nosić ubrania wykonane z naturalnych materiałów i wyprane w delikatnych detergentach. Na co dzień warto też dbać o ochronę przeciwsłoneczną, wystarczającą ilość snu i unikanie stresu.

Źródła:

  • Correa M. C. M., Nebus J., Leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry: rola emolientów, Dermatologia po Dyplomie, 2013;4(4):49-68.
  • Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna 14.07.2022, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci [dostęp: 20.09.2024].
  • Świerczyńska-Krępa M., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna 25.04.2022, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory [dostęp: 20.09.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem