Co na bezsenność? Przegląd polecanych produktów, które pomogą Ci wypocząć

Co na bezsenność?  - zdjęcie
Bezsenność jest poważnym problemem, znacząco wpływającym na jakość życia, zdrowie i stan psychiczny. Żeby wspomóc swój organizm, warto wypróbować naturalne sposoby na poprawę jakości snu, ale jeśli one nie wystarczą, tymczasowym rozwiązaniem mogą być leki i suplementy na bezsenność. Sprawdź, które z nich naprawdę działają i zacznij spać spokojnie.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Bezsenność może mieć różne przyczyny, jednak zawsze negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
  • Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu, należą do nich leki i suplementy na bezsenność oraz naturalne sposoby na bezsenność.
  • Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb i przyczyn problemów ze snem, warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem.

Ranking najlepszych leków i suplementów na bezsenność

Leki i suplementy na bezsenność są skutecznym sposobem łagodzącym problemy z zasypianiem. Nie wiesz, jakie wybrać? Zobacz polecane przez nas środki nasenne bez recepty – ranking pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

1. Lek-AM Melatonina 5 mg, 90 tabletek

Lek zawierający dużą dawkę melatoniny: 5 mg w jednej tabletce. Taka dawka przeznaczona jest dla osób zmagających się z poważną bezsennością i dla nich właśnie może to być najlepsza melatonina na rynku.

2. Swanson Melatonin

Kapsułki z melatoniną w dawce 1 mg. Sprawdzą się dla osób z zaburzeniami rytmu dobowego związanymi z pracą zmianową lub podróżą oraz lekką bezsennością. Kapsułki dostępne są również w wersji wegetariańskiej, wolnej od żelatyny.

3. Dicosen Melatonina 1 mg, 25 ml

Idealna opcja dla osób, które nie są w stanie łykać tabletek i kapsułek, to melatonina w wygodnej formie kropli z praktycznym dozownikiem.

4. Uniphar Dobry Sen, 30 ml

Krople z melatoniną i dodatkiem ziół takich jak passiflora, ziele pozłotki kalifornijskiej i kwiat rumianku. Pomagają szybciej zapaść w spokojny i głęboki sen.

5. Dobry Sen Forte, 30 tabletek

Suplement na lepszy sen o bardzo bogatym składzie, oprócz ziół takich jak passiflora, melisa i chmiel zawiera również magnez i witaminę B6, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy i wspomagają zasypianie.

6. Forsen Forte, 30 kapsułek

Kapsułki, w których oprócz melatoniny, chmielu i melisy, znajdziesz też witaminy B6 i B1 oraz ekstrakt z ashwagandhy.

7. Aflofarm Valerin Sen, 20 tabletek

Godna uwagi formuła z kwasem GABA, melatoniną, aminokwasy, witaminą B6, magnezem oraz kompleksem proporcjonalnie dobranych wyciągów z ziół.

8. Forsen Forte Shot

Zamknięty w wygodnej ampułce gotowy do wypicia shot, który sprawdzi się m.in. w podróży. Zawiera melatoninę, ekstrakt melisy, witaminę B6, tiaminę oraz aminokwasy (L-tryptofan, L-teaninę).

9. Nervocol Sen

Tabletki zawierające ashwagandhę, melatoninę, witaminy z grupy B oraz wyciąg z krokusa uprawnego.

10. Nervomix Forte, 60 kapsułek

Lek na uspokojenie i dobre zasypianie z melisą, chmielem, walerianą i dziurawcem. Polecany jest nie tylko przy bezsenności, ale również w okresach dużego napięcia emocjonalnego.

Analiza i porównanie skuteczności na podstawie recenzji i badań klinicznych

Każdy organizm jest inny i istnieją rozmaite źródła problemów ze snem, dlatego te same tabletki na bezsenność mogą działać na jedną osobę doskonale, a na inną wcale. Z tego względu bardzo trudno jest porównywać skuteczność konkretnych preparatów. Dla niektórych melatonina na bezsenność będzie wybawieniem, podczas gdy ktoś inny będzie chwalił sobie ashwagandhę. Działanie obu substancji jest potwierdzone badaniami, jednak to od przyczyn bezsenności zależy wybór najskuteczniejszych suplementów na sen –ranking może tylko wskazać produkty warte uwagi. W miarę możliwości dobrym pomysłem będzie skonsultowanie suplementację z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się inne niepokojące objawy.

Bezpieczeństwo, skutki uboczne i potencjalne ryzyko interakcji

Leki i suplementy na bezsenność zawierające naturalne substancje są uznawane za bezpieczne, jednak krople lub tabletki na sen, podobnie jak inne preparaty, mogą wywołać skutki uboczne. Najczęściej jest to senność w ciągu dnia, zdarzają się również bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego sięgając po środki na lepszy sen, należy uważnie obserwować reakcje organizmu. W przypadku wystąpienia alergii powinno się jak najszybciej odstawić suplement. Szczególnie kłopotliwa może być bezsenność w ciąży, ponieważ w tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, podobnie sprawa ma się w przypadku karmienia piersią. Pamiętaj, że leki i suplementy na bezsenność nie są przeznaczone dla dzieci. Dodatkowo trzeba też brać pod uwagę, że suplementy na sen mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Na przykład melatonina może wpływać na działanie innych leków, dlatego zanim zaczniesz ją przyjmować, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Podobnie ashwagandha – nie jest zalecana podczas przyjmowania tabletek antydepresyjnych czy przeciwlękowych, ponieważ może wzmacniać ich działanie.

Jakich składników szukać w suplementach na bezsenność?

Jeśli nie wiesz, na jakie leki i suplementy na bezsenność zwracać uwagę, zobacz, które składniki wpływają szczególnie korzystnie na zasypianie. Najlepsze środki na bezsenność powinny zawierać przynajmniej niektóre z poniższych składników, a wyjątkowo godne uwagi są formuły złożone, zawierające kilka różnych substancji.

  • Melatonina. Nazywana jest hormonem snu, ponieważ jej zadaniem jest regulowanie cyklu dobowego. Zaczynamy wytwarzać ją w naturalny sposób, gdy organizm szykuje się do nocnego wypoczynku. Melatonina na sen jest polecana szczególnie osobom pracującym na nocne zmiany lub podczas dalekich podróży i dolegliwości związanych z jet lagiem. Wspomaga również przy bezsenności wywołanej innymi przyczynami. Dostępne są preparaty w formie tabletek i kropli, istnieje nawet melatonina w żelkach. Chcesz spróbować, jak zadziała na Ciebie melatonina? Powyższy ranking pomoże Ci wybrać preparat z tym składnikiem, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
  • Magnez. Odgrywa kluczową rolę w relaksacji mięśni i funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór magnezu może przyczyniać się do problemów ze snem, rozdrażnienia czy problemów z pamięcią. Jeśli bezsenność jest spowodowana niedoborem magnezu, suplementacja szybko pomoże Ci pożegnać ten problem.
  • Melisa i chmiel. Zioła na sen to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów. Zarówno melisa, jak i chmiel na sen są doskonale znane w medycynie ludowej, a współcześnie ich działanie potwierdzają liczne badania naukowe. Chmiel i melisa na sen mają działanie uspokajające i pozwalają szybciej zasnąć.
  • Ashwagandha. Adaptogen, o którym mówi się coraz więcej. Działanie ashwagandhy na sen oraz redukcję stresu jest potwierdzone badaniami, mówiącymi o obniżeniu pod jej wpływem poziomu hormonu stresu (kortyzolu).
  • Kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Neuroprzekaźnik, który wspiera zasypianie i relaksację, ponieważ wykazuje działanie hamujące na układ nerwowy. Wpływa na organizm wyciszająco i pomaga w rozluźnieniu całego ciała, a dodatkowo wydłuża czas snu. Polecany jest osobom, u których bezsenność wynika z nadpobudliwości układu nerwowego.

Jak poprawić jakość snu? Naturalne sposoby na bezsenność

Nie wiesz, jakie wybrać tabletki na sen? Ranking będzie z pewnością pomocny, ale niezwykle istotne są również właściwe nawyki związane ze snem. Nawet najlepszą melatonina na rynku nie będzie tak skuteczna, jeśli nie zadbasz o podstawy.

Jak szybko zasnąć? Skuteczne naturalne sposoby na poprawę jakości snu to:

  • Techniki relaksacyjne. Pomagają wprowadzić się w stan odprężenia, który ułatwia zasypianie. Głębokie oddychanie, medytacja i spokojna muzyka to proste i skuteczne sposoby na poprawę jakości snu.
  • Higiena snu. Słyszałeś pojęcie cyfrowa bezsenność? Unikaj niebieskich ekranów przed snem, podobnie jak kofeiny i alkoholu. Dbaj o regularne godziny snu
  • Zdrowa dieta. Jedzenie ma ogromny wpływ na zasypianie. Unikaj ciężkich posiłków wieczorem, a kolację zjedz maksymalnie 2 godziny przed pójściem do łóżka. Przed snem wskazane są jedynie lekkie przekąski, takie jak na przykład banany, które zawierają tryptofan.
  • Wprowadzenie zdrowych nawyków. Codzienne dobre nawyki również skracają czas potrzebny na zaśnięcie i ułatwiają osiągnięcie zdrowego, głębokiego snu. Warto regularnie ćwiczyć, zwłaszcza na świeżym powietrzu, unikać stresu i pić zdrowe ziołowe napary.

Dbając o swój organizm, zmniejszasz znacząco ryzyko kłopotów z zasypianiem. Pamiętaj, że jeśli Twoje problemy nie ustępują, a leki i suplementy na bezsenność również nie przynoszą spodziewanych rezultatów, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Źródła:

  • Jastrzębowska S., Melatonina – działanie, niedobór, badanie, leki, tabletki, dawkowanie, przeciwwskazania, Wylecz.to 13 grudnia 2018, https://wylecz.to/leki-i-suplementy/melatonina/, [dostęp: 19.09.2024]
  • Jędruszczak P. i wsp., Ashwagandha (Withania somnifera) - wpływ na sen: przegląd, Quality in Sport. 2023;9(1):40-45.
  • Wiciński i wsp., Suplementacja magnezu a kondycja psychofizyczna, Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 1, 30–35.
  • Wichniak A., Bezsenność, Medycyna Praktyczna 17.07.2015, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc, [dostęp: 19.09.2024]

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem