Co na biegunkę? Ranking najskuteczniejszych produktów

Co na biegunkę? Ranking najskuteczniejszych produktów - zdjęcie
Biegunka jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która pojawia się w wyniku zatrucia lub różnego rodzaju infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dotyczy osób w każdym wieku, najmłodszych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Najczęściej pojawia się niespodziewanie, dlatego każda domowa apteczka powinna być dobrze zaopatrzona w środki powstrzymujące objawy. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze leki na biegunkę i jak skutecznie radzić sobie z objawami.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Biegunka może mieć różne przyczyny, zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale można stosować leki i suplementy, żeby zmniejszyć jej objawy.
  • Najskuteczniejsze leki na biegunkę i suplementy zawierają loperamid, węgiel aktywny, probiotyki lub maślan sodu.
  • Bardzo istotne jest właściwe leczenie objawowe podczas biegunki: nawadnianie, dieta oraz wypoczynek. U dzieci, osób starszych lub chorych odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i okazać się niebezpieczne dla zdrowia.
  • Jeśli biegunka nie ustępuje po kilku dniach lub występują dodatkowe niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Ranking najlepszych leków na biegunkę

Zaopatrując domową apteczkę lub szykując się do podróży, często sprawdzamy listy zalecanych leków i preparatów, które zawsze warto mieć pod ręką. Jedną z najważniejszych pozycji są wówczas środki przeciwbiegunkowe. Dlaczego są tak ważne? Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a udanie się wówczas do apteki byłoby bardzo niekomfortowe. Ponadto niewinna z pozoru biegunka może doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza w przypadku najmłodszych lub seniorów. Jakie są najlepsze leki na biegunkę? Wiele zależy od wieku pacjenta, a także od przyczyny biegunki. Poznaj skutecznie leki na biegunkę.

  1. Stoperan 2 mg, 18 kapsułek
    Najbardziej znany i efektywny lek przeciwbiegunkowy, działający na bazie loperamidu. Działanie preparatu polega na spowolnieniu ruchów jelit, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i elektrolitów, a tym samym zmniejsza liczbę i objętość wypróżnień.

  2. Carbo Medicinalis Vp 300 mg, 20 tabletek
    Tabletki zawierające węgiel aktywny, które można połykać w całości lub rozgryzać. Wiąże toksyny i bakterie w przewodzie pokarmowym, łagodząc objawy biegunki wywołanej tymi czynnikami. W przypadku Carbo Medicinalis zastosowanie jest szerokie, wspomaga również przy niestrawnościach i wzdęciach oraz zatruciach lekami i związkami chemicznymi.
  3. Butiner 500, 30 tabletek
    Bazuje na maślanie sodu, który jest pomocny przy zespole jelita drażliwego, w chorobach zapalnych jelit, zakażeniach przewodu pokarmowego, biegunce poantybiotykowej, biegunce podróżnych oraz zaburzeniach flory jelitowej. Butiner na biegunkę działa długofalowo, ponieważ odżywia komórki jelit, wykazuje działanie przeciwzapalne i reguluje florę bakteryjną.

  4. Loperamid, 2 mg, 20 kapsułek
    Skuteczny lek przeciwbiegunkowy zawierający loperamid. Pomaga zmniejszyć liczbę wypróżnień i poprawia konsystencję stolca, przynosząc ulgę w ostrej biegunce.

  5. Enterol 250 mg, 20 kapsułek
    Preparat zawierający probiotyczne liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii, wspierający odbudowę flory bakteryjnej jelit i łagodzący objawy biegunki. Może być stosowany w ostrej biegunce wywołanej zakażeniem oraz w biegunce podróżnych, a także po antybiotykoterapii. Może być również stosowany u dzieci.

  6. Smecta, 3 g, 10 saszetek
    Lek na biegunkę bez recepty w wygodnych saszetkach do przyrządzenia zawiesiny. Zawiera naturalną glinkę, która działa osłonowo i ochronnie na błonę śluzową jelit, łagodząc objawy biegunki. Preparat może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych.

  7. Tesectan 500mg, 10 kapsułek
    Suplement diety zawierający taninian żelatyny, który wytwarza warstwę chroniącą błonę śluzową jelita, zmniejszając częstotliwość i czas trwania biegunki, a przy okazji wspiera również zdrowie jelit.

Długo trwająca biegunka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Biegunka najczęściej przechodzi samoistnie i na ogół nie powinna być powodem do niepokoju. W razie natężonych objawów warto wprowadzić leki na biegunkę i dbać o dobre nawodnienie organizmu oraz wypoczynek. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli biegunka nie ustępuje w ciągu kilku dni, trzeba wówczas ustalić przyczyny tego stanu. Ponadto trzeba również zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, które mogą sugerować poważniejszy problem.

Należą do nich między innymi:

  • krew lub śluz w stolcu,
  • wysoka gorączka,
  • silne bóle brzucha,
  • objawy odwodnienia,
  • znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie,
  • nudności i wymioty.

Objawy te mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej, poważnym stanie zapalnym lub innych dolegliwościach wymagających pilnej konsultacji. Ostra biegunka może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Niestety nawet wiedząc, jak leczyć biegunkę w domu, nie wszystko da się przewidzieć. Szczególnie niebezpieczne są biegunki u dzieci, seniorów i osób z osłabioną odpornością. W ich przypadku nawet krótkotrwałe rozwolnienie może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego należy stale kontrolować sytuację, najmłodszym podawać leki na biegunkę dla dzieci, a osobom starszym mocniejsze preparaty dla dorosłych. W niektórych przypadkach ani elektrolity, ani najskuteczniejsze leki na biegunkę nie są w stanie pomóc opanować sytuacji i wtedy należy zgłosić się do szpitala.

Co jest podstawą leczenia biegunki?

Jak radzić sobie z biegunką? Pierwszą i najważniejszą sprawą jest nawadnianie. Bardzo często objawy ustępują samoistnie, trzeba jednak zatroszczyć się w tym czasie o organizm, a konkretnie o dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. W miarę możliwości warto włączyć dobrej jakości preparaty elektrolitowe z apteki, które najlepiej zapobiegają odwodnieniu, uzupełniając elektrolity utracone w wyniku biegunki.

Drugą ważną kwestią jest lekkostrawna dieta, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na jelita. W czasie biegunki układu pokarmowego nie można dodatkowo podrażniać ani obciążać. Zalecane są zwłaszcza produkty takie jak: ryż, zupy jarzynowe, banany, sucharki, pieczone lub gotowane jabłka, gotowana marchew, chude mięso. Należy jednocześnie zrezygnować z takich elementów jadłospisu jak: tłuste i ciężkostrawne pokarmy, produkty wzdymające, alkohol czy kofeina.

Przed włączeniem leków najlepiej jest ustalić najpierw przyczynę występowania nieprzyjemnych objawów, dzięki temu łatwiej dobrać najskuteczniejsze leki na biegunkę. Najczęściej stosowane są preparaty z loperamidem, węglem aktywnym i probiotykami. Loperamid jest jednym z najpopularniejszych składników leków przeciwbiegunkowych. Jego działanie jest proste, polega na spowalnianiu perystaltyki jelit. Dzięki temu treść pokarmowa dłużej przebywa w jelitach, a woda jest lepiej wchłaniana. Środek ten może być stosowany przy przewlekłych biegunkach, ale nie jest zalecany przy zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych. W takich przypadkach sprawdzi się na przykład nifuroksazyd. Węgiel aktywny stosuje się w biegunkach spowodowanych zatruciem lub alergią pokarmową, ponieważ jego działanie polega na wiązaniu substancji szkodliwych dla organizmu. Preparaty zawierające probiotyki czy maślan sodu są natomiast polecane do przywracania równowagi flory jelitowej i regeneracji błony śluzowej.

Porady dotyczące stosowania leków na biegunkę

Środki na biegunkę mogą opierać się na rozmaitych substancjach czynnych. Wybierając lek, określ najpierw przyczynę biegunki oraz jej charakter, musisz też wziąć pod uwagę wiek, stan zdrowia i ewentualne inne przyjmowane leki. Po środki na biegunkę najlepiej sięgać, kiedy objawy stają się bardzo uciążliwe lub istnieje ryzyko odwodnienia czy inne niepokojące dolegliwości. Warto też znać dobrze mechanizm działania poszczególnych preparatów, żeby nie zaszkodzić organizmowi. Na przykład loperamid zmniejsza perystaltykę jelit, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i zmniejszenie liczby wypróżnień, przynosi zatem ulgę podczas biegunki, ale z drugiej strony może wydłużyć czas trwania infekcji, utrudniając pozbywanie się wirusów z organizmu. Węgiel aktywny wiąże toksyny i bakterie, ale może zmniejszać wchłanianie innych leków, dlatego należy zachować co najmniej 2-godzinną przerwę między przyjęciem węgla aktywnego a innymi lekami. Warto też pamiętać, że w przypadku infekcji bakteryjnych konieczna jest wizyta u lekarza, który zazwyczaj zleca antybiotyki.

Warto być zawsze przygotowanym na biegunkę i wiedzieć, jak sobie z nią radzić, ale nie można też zapominać o tym, jak ważna jest profilaktyka. Właściwa higiena rąk, mycie owoców i warzyw, dbanie o czystość w domu i szczepienia ochronne to podstawowe środki, dzięki którym można uniknąć przynajmniej części przykrych dolegliwości.

Źródła:

  • Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci - najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 6, 431-438.
  • Grodowska A., Dieta w ostrej biegunce – nawodnienie to priorytet, Narodowe Centrum Edukacji. Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-ostrej-biegunce-nawodnienie-to-priorytet/ [dostęp: 19.09.2024]
  • Wiercińska M., Biegunka (rozwolnienie) - objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna Praktyczna 25.11.2021, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50644,biegunka [dostęp: 19.09.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem