Co na trądzik? Ranking preparatów najlepszych dla cery problematycznej

co na trądzik? - zdjęcie

Trądzik jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry na świecie, ma różne odmiany i może go wywoływać wiele czynników. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z trądzikiem, jak wdrożyć odpowiednie leczenie i dietę – nie tylko ze względu na estetykę, ale też w celu uniknięcia ewentualnych powikłań.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Trądzik jest powszechną chorobą skóry, dotykającą ponad 80% osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Może mieć różne pochodzenie i różne odmiany, dlatego do walki z nim należy stosować preparaty przeznaczone do konkretnego przypadku.
  • Trądzik objawia się różnego rodzaju wykwitami skórnymi, obejmującymi zwłaszcza twarz i jej okolice. Zazwyczaj ma lekką postać, a poważniejsze przypadki należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.
  • W walce z trądzikiem skuteczne mogą okazać się lekarstwa i suplementy do stosowania wewnętrznego, jak i maści, kremy, żele i toniki do użytku miejscowego.
  • Podstawą w leczeniu trądziku jest zdrowy styl życia, zachowanie higieny i zbilansowana dieta.

Co na trądzik? Skuteczne metody walki z problematyczną cerą

Trądzik jest chorobą skóry objawiającą się wykwitami, zwanymi potocznie pryszczami lub zaskórnikami. Najczęściej spotykanymi odmianami są trądzik pospolity oraz młodzieńczy, który dotyka głównie osoby w okresie dojrzewania. Choć tak powszechny, trądzik w większości przypadków ma łagodny przebieg, czasami jednak może mieć poważniejszy charakter, stać się schorzeniem przewlekłym, jak też pozostawić po sobie blizny, przebarwienia i ubytki na skórze.

Zmiany trądzikowe wywołane są między innymi zwiększoną produkcją łoju, przerostem gruczołów łojowych i bakteriami wpływającymi na produkcję wolnych kwasów tłuszczowych. Trądzik może mieć podłoże genetyczne, jak też być spowodowany czynnikami środowiskowymi. Warto wiedzieć, jak leczyć cerę trądzikową, i włączyć odpowiednią metodę leczenia. W bardziej problematycznych przypadkach należy skonsultować się z dermatologiem, który wdroży terapię odpowiednią do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Co na trądzik polecają specjaliści?

Produkty na trądzik polecane przez farmaceutów

Kosmetyki na trądzik polecane przez specjalistów powinny być dostosowane do rodzaju zmian chorobowych. Dlatego właśnie tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który zdiagnozuje rodzaj i pochodzenie trądziku, oceni aktualny stan zmian skórnych i wdroży odpowiednie leczenie. Wiele skutecznych środków wspierających walkę z trądzikiem jest dostępnych bez recepty; przede wszystkim wykazują działanie antybakteryjne i hamują wydzielanie łoju. To, co najlepsze na trądzik, może mieć formę kremu, żelu, płynu, ale też tabletek i kapsułek. Przed zakupem warto poprosić o poradę także farmaceutę, który pomoże dobrać odpowiednie produkty.

  • Skinoren 150mg/g żel na trądzik grudkowo-krostkowy (30 g)
    Żel o działaniu przeciwbakteryjnym, spowalniający rogowacenie naskórka i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Skutecznie ogranicza produkcję wolnych kwasów tłuszczowych i aktywność nieprawidłowych melatocytów. Efekty widoczne są po kilku miesiącach regularnego stosowania żelu.
  • Acnex do skóry trądzikowej (30 kapsułek)
    Suplement diety w postaci kapsułek, zawierający witaminy, mikroelementy, wyciąg z ziół i laktoferynę. Produkt od wewnątrz przywraca harmonię skórze ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum. Komplet składników ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, poprawiające funkcjonowanie błon śluzowych i ogólną kondycję skóry. Ponadto kapsułki Acnex skutecznie wspierają układ odpornościowy i pomagają utrzymać właściwy metabolizm energetyczny.
  • Visaxinum dla młodzieży (30 tabletek)
    Produkt przeznaczony dla młodzieży i dorosłych, zawierający wyciąg z fiołka trójbarwnego i mniszka lekarskiego, cynk, niacynę i witaminę B6. Wykazuje działanie ochronne, pozwalające na utrzymanie zdrowego stanu skóry, wspomagające przemianę materii. Wyciąg z mniszka lekarskiego pomaga chronić organizm przed działaniem wolnych rodników, przyczynia się do detoksykacji organizmu. Cynk wpływa na poprawny metabolizm węglowodanów, a także uczestniczy w syntezie białka i DNA.

Dobre kosmetyki na trądzik, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji

To, co na trądzik będzie odpowiednie, zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, pod kątem konkretnego przypadku. Zmiany trądzikowe mogą mieć różne podłoże i może je wywołać wiele czynników. Warto jest skontrolować stan skóry i zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Prawidłowe leczenie, wdrożone na wczesnym etapie, zazwyczaj daje pozytywne rezultaty i znacznie redukuje ryzyko wystąpienia blizn i przebarwień.

Najczęściej przy trądziku stosuje się leczenie miejscowe, trudniejsze przypadki mogą wymagać antybiotykoterapii lub zabiegów. Chorą skórę można wspierać od wewnątrz odpowiednio dobranymi lekami lub suplementami diety w postaci tabletek i kapsułek. Skuteczne działanie zewnętrzne wykazuje też wiele kosmetyków, między innymi kosmetyki z kwasem salicylowym, takie jak kremy, maści, żele i płyny. Jakie są najlepsze kosmetyki na trądzik?

  • Acne-Derm wybielający krem z kwasem azelainowym 20% (20 g)
    Wybielający krem przeciwtrądzikowy, zawierający kwas azelainowy, o działaniu przeciwbakteryjnym, spowalniającym rogowacenie naskórka i zmniejszającym liczbę wykwitów skórnych. Ta substancja czynna, z uwagi na działanie wybielające, stosowana jest także w przypadkach przebarwień skóry. Ponadto kontroluje wzrost i nadczynność melanocytów, blokując aktywność tyrozynazy i enzymów mitochondrialnych.
  • Pharmaceris R Trądzik Różowaty SPF30 multikojący krem do twarzy na dzień (30 ml)
    Krem na dzień, przeznaczony dla cery z objawami trądziku różowatego. Może być stosowany przy zaczerwienieniach, rumieniach i zmianach skórnych o charakterze grudkowym. Obecność filtra przeciwsłonecznego dodatkowo chroni skórę przed promieniami UV. Zawarte w kremie składniki wspierają naturalną barierę hydrolipidową naskórka, odżywiają i regenerują.
  • Pharmaceris T pureRetinol 0,3 krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc (40 ml)
    Produkt polecany osobom dorosłym, nie tylko ze skłonnością do trądziku, ale też z problemem rozszerzonych porów i przetłuszczającej się skóry. Krem skutecznie redukuje wykwity, grudki, zaskórniki, znacznie ograniczając ich nawroty. Odblokowuje pory i zmniejsza ich widoczność, napina skórę, dodając jej elastyczności. Dzięki temu jest również polecany do redukcji zmarszczek i bruzd.
  • Pharmaceris T Trądzik Oczyszczający płyn bakteriostatyczny (190 ml)
    Płyn oczyszczający do twarzy, pleców i dekoltu to połączenie dobroczynnych składników, między innymi kwasu migdałowego, ekstraktu z cytryny i Fruit-peel. Kosmetyk niezastąpiony w pielęgnacji twarzy trądzikowej. Zatrzymuje rozwój szkodliwych bakterii i głęboko oczyszcza skórę, poprawia jej koloryt, usuwa zgrubienia i niedoskonałości, stymuluje do szybszej regeneracji.

Pielęgnacja twarzy trądzikowej – jak dbać o skórę krok po kroku?

Maści i kremy na trądzik będą skuteczne, jeśli będą szły w parze z prawidłową higieną skóry. Twarz, zwłaszcza ze skłonnością do trądziku, należy regularnie przemywać wodą w połączeniu z odpowiednim, delikatnym preparatem. Warto zasięgnąć porady, jak dbać o cerę trądzikową – czasami przez brak wiedzy niechcący można pogorszyć stan swojej skóry. Na przykład wyciskanie pryszczy a trądzik – czy to w ogóle dobry pomysł? Na pewno nie należy robić tego samodzielnie, przede wszystkim z uwagi na ryzyko przenoszenia bakterii i zakażania kolejnych partii twarzy. Należy pamiętać, aby jak najrzadziej dotykać okolic twarzy, sprawdzać czystość używanych kosmetyków i akcesoriów do makijażu, często zmieniać ręcznik i pościel. Dobrze jest unikać kosmetyków o niepewnym składzie.

Niezależnie od typu zmian skórnych warto przede wszystkim postawić na głębokie nawilżenie. Bardziej specjalistyczne produkty do walki z trądzikiem powinno się dobierać do konkretnego rodzaju trądziku, ponieważ różnią się składem, a co za tym idzie – działaniem. Dobre kosmetyki na trądzik dla nastolatków są przeznaczone wyłącznie do młodej cery. Zmiany skórne w wieku dojrzewania to często spotykane schorzenie, związane ze zmianami hormonalnymi. Trądzik hormonalny może być wywołany ponadto inną chorobą, infekcją, alergią; może też dotykać osoby dojrzałe.

Jak leczyć cerę trądzikową? Kompleksowe podejście do walki z trądzikiem

Odpowiedni krem czy dobra maść na trądzik to nie wszystko. Nic nie zastąpi zdrowego stylu życia: ruchu na świeżym powietrzu, wypoczynku i zdrowego snu. Ogromną rolę w walce z trądzikiem odgrywa również odżywianie. Dieta na trądzik to absolutna podstawa efektywnego leczenia. Dobrze jest pamiętać o regularności posiłków i piciu minimum 2 litrów wody dziennie. Warto dowiedzieć się, jakie produkty zalecane są przy danym rodzaju trądziku, lecz w każdym przypadku należy unikać słodyczy, napojów słodzonych, fast foodów, produktów wysokoprzetworzonych i o wysokim IG. W rozsądnych ilościach, najlepiej po konsultacji z lekarzem, można spożywać mleko i jego przetwory, mięso i jaja. Podstawą zdrowej diety na trądzik są:

  • woda,
  • warzywa,
  • owoce,
  • orzechy,
  • zdrowe pestki i nasiona,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • ryby,
  • białko roślinne,
  • rośliny strączkowe,
  • fermentowane napoje mleczne,
  • produkty z cynkiem, prowitaminą A i witaminą D.

Jeśli istnieje podejrzenie, że jakiś produkt zaostrza objawy trądziku, najlepiej jest odstawić go na kilka tygodni i sprawdzić, czy stan skóry się poprawi. Jeśli tak – jest to cenna wskazówka co do potencjalnych alergii czy nietolerancji pokarmowych, które również mogą mieć wpływ na zdrowie cery.

Źródła:

  • Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademiii Medycznej w Szczecinie” 2014, 60, 2
  • Kinga Wilusz-Ludwiczak, Mirosława Kuchciak-Brancewicz, Aneta Czyż, Aleksandra Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, „Forum Dermatologicum”, Vol. 5, No. 3 (2019)
  • Aleksandra Frątczak, Olga Gorbacz, Angelika Bigaj, Karina Polak, Metody leczenia trądziku, „Wiadomości Dermatologiczne” 2021, nr 12
  • Barbara Zegarska, Trądzik zwyczajny. Leczenie – rekomendacje, „Wiadomości Dermatologiczne” 2020, nr 6
  • Ministerstwa Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, Dieta w leczeniu trądziku. Fakty, porady, przepisy, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dieta-w-leczeniu-tradziku [dostęp: 13.10.2024]

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem