Co na zatoki? 5 skutecznych produktów do walki z uciążliwym problemem

co na zatoki? - zdjęcie

Zatoki przynosowe to małe, puste przestrzenie w kościach czaszki, które są pokryte błoną śluzową. Gdy dochodzi do ich zapalenia, może to wywołać ból, uczucie ucisku oraz trudności w oddychaniu. Zapalenie zatok to częsty problem zdrowotny, zwłaszcza w okresie przeziębień i grypy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego zatoki przynosowe bolą i co na zatoki można zastosować. Dowiesz się, jakie produkty są skuteczne w walce z tym problemem oraz kiedy konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Wśród przyczyn zapalenia zatok wyróżnia się infekcje, polipy, skrzywienie przegrody nosowej i alergie.
  • W leczeniu zapalenia zatok zastosowanie znajdują między innymi środki z ibuprofenem, fenylefryną czy ksylometazoliną, a także zioła.
  • Jeśli objawy są zaostrzone, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie antybiotykoterapii.

Dlaczego zatoki przynosowe bolą?

Ból zatok przynosowych może mieć przeróżne i nierzadko dosyć złożone przyczyny. Wydaje się jednak, że najczęściej jest ona wynikiem infekcji wirusowej bądź bakteryjnej, alergii, a także różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza. Gdy błona śluzowa zatok ulega zapaleniu, dochodzi do jej obrzęku, co z kolei utrudnia odpływ śluzu i powoduje ból oraz uczucie ucisku i rozpierania w okolicy czoła, nosa i policzków. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele osób pragnie poznać odpowiedź na pytanie o to. Inne przyczyny bólu zatok to:

  • polipy nosa, czyli narośla w błonie śluzowej nosa i zatok mogą utrudniać przepływ powietrza i odpływ śluzu;
  • skrzywienie przegrody nosowej, nieprawidłowa budowa nosa może prowadzić do częstych stanów zapalnych zatok;
  • alergie, reakcje alergiczne również mogą powodować przewlekłe zapalenie zatok.

Co na zatoki bez recepty? 5 produktów, które warto mieć w apteczce na sezon przeziębień

W przypadku łagodnych objawów zapalenia zatok warto sięgnąć po produkty dostępne bez recepty. Jeżeli zatem pragniesz wiedzieć, co dobrego na zatoki zastosować, przyjrzyj się zaprezentowanym poniżej skutecznym preparatom. Mogą one pomóc zarówno na uciążliwy ból, jak i na obrzęk zatok:

Ibuprom Zatoki Tabs 200 mg + 6,1 mg (24 tabletki)

Ibuprom Zatoki Tabs 200 mg + 6,1 mg (24 tabletki) to jeden z tych bardziej popularnych leków, zawierających ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Nic więc dziwnego, że często sięgają po niego osoby, które chcą wiedzieć, co dobrego na zatoki zastosować. Ibuprofen charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Jest to zatem niezwykle skuteczny środek na ból zatok, szczególnie w przypadku wszelkich infekcji o etiologiach wirusowych.

Theraflu Zatoki saszetki na objawy grypy i przeziębienia (14 saszetek)

Theraflu Zatoki saszetki na objawy grypy i przeziębienia (14 saszetek) to kolejny lek, który może stanowić odpowiedź na pytanie o to, co najlepsze na zatoki zastosować. Okazuje się, że jest on dostępny w niezwykle wygodnej formie saszetek do rozpuszczania w wodzie. Środek ten zawiera paracetamol, fenylefrynę oraz guaifenezynę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej, a guaifenezyna ułatwia odkrztuszanie śluzu. Theraflu Zatoki to dobry wybór na objawy przeziębienia i grypy, w tym ból zatok.

Sinupret (50 tabletek)

Sinupret to lek roślinny, który wspomaga leczenie stanów zapalnych zatok oraz górnych dróg oddechowych. Zawiera ekstrakty z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego oraz ziela werbeny. Sinupret działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz wspomaga odpływ śluzu. Jest to naturalny środek, który może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Ibuprom Zatoki Hipertonic Spray (50 ml)

Ibuprom Zatoki Hipertonic Spray (50 ml) to aerozol do nosa, który zawiera roztwór soli hipertonicznej oraz mentol. Roztwór soli zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, a mentol daje uczucie świeżości i ułatwia oddychanie. Spray jest skuteczny w łagodzeniu objawów zapalenia zatok oraz kataru.

Sudafed Xylospray HA 1mg/ml udrażnia zatkany nos (aerozol 10 ml)

Sudafed Xylospray HA 1mg/ml udrażnia zatkany nos (aerozol 10 ml) to aerozol do nosa zawierający ksylometazolinę oraz kwas hialuronowy. Ksylometazolina zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażniając zatkane drogi oddechowe. Kwas hialuronowy nawilża błonę śluzową, zapobiegając jej wysuszeniu. Sudafed Xylospray HA jest skuteczny w łagodzeniu objawów zapalenia zatok oraz kataru.

Jakie produkty wybrać na zatkane zatoki u dorosłych, a jakie u dzieci?

Wybór odpowiednich produktów na zatkane zatoki zależy od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Dla dorosłych można stosować silniejsze środki, takie jak Ibuprom Zatoki czy Theraflu Zatoki. Dla dzieci najlepiej wybrać łagodniejsze produkty, takie jak Sinupret lub roztwory soli fizjologicznej. Ważne jest, aby zawsze czytać ulotki dołączone do leków i dostosowywać dawki do wieku pacjenta. Ponadto, w przypadku dzieci, odpowiedzi na pytanie o to, co do inhalacji na zatoki zastosować, powinien zawsze odpowiedzieć lekarz. U młodszych dzieci stosowanie inhalacji może być również przeciwwskazane. Na szczęście doświadczony lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości, jeżeli takowe się pojawią.

Zioła na zatoki – naturalne rozwiązania wspomagające leczenie stanów zapalnych

Zioła mogą być skutecznym wsparciem w leczeniu stanów zapalnych zatok. Poniżej zaprezentowano kilka najpopularniejszych ziół, które warto byłoby wypróbować:

  • Rumianek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozgrzać zatoki od środka, wyjątkowo pomocny może okazać się rumianek lekarski. To dosyć niepozorna, choć przyjemnie pachnąca roślina. Jak się okazuje, posiada ona udowodnione naukowo działanie przeciwzapalne i łagodzące. Może być stosowany w formie inhalacji lub naparu. To, którą z tych metod wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich osobistych upodobań i preferencji. Nic rzecz jasna nie stoi na przeszkodzie temu, aby zastosować obydwie metody jednocześnie. Wówczas istnieje spora szansa na to, że efekty pojawią się szybciej. Z rumianku przygotujesz też okłady na zatoki.
  • Mięta pieprzowa. Ziele to kojarzone jest głównie z walką z niestrawnością, ale może też okazać się skuteczne w walce z zapaleniem zatok. Zawiera bowiem substancję czynną, jaką jest mentol, który skutecznie ułatwia oddychanie i działa silnie przeciwzapalnie. Mięta sprawia też, że oddech staje się zdecydowanie świeższy.
  • Tymianek. To silnie pachnące zioło również może okazać się dużym wsparciem dla osób borykających się z dolegliwościami ze strony zatok. Działa bowiem silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Może być stosowany w formie inhalacji lub naparu, w zależności od indywidualnych oczekiwań i preferencji.
  • Szałwia. Domowe sposoby na zatoki mogą obejmować także wykorzystanie niezwykle aromatycznej szałwii o charakterystycznych w dotyku, skórzastych liściach. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Może być stosowana w formie płukanek lub inhalacji. Dobra wiadomość jest też taka, że szałwia stosowana regularnie może stanowić skuteczne remedium na przewlekłe zapalenie zatok.

Aby można było w ogóle mówić o jakichkolwiek satysfakcjonujących rezultatach wynikających ze stosowania ziół na zatoki, trzeba mieć na względzie cierpliwość i systematyczność. Efekty nie pojawią się bowiem od razu.

Kiedy w leczeniu zatok potrzebny jest antybiotyk?

Możesz oczywiście zastanawiać się nad tym, kiedy lekarz zaleca antybiotyk na zatoki. Otóż okazuje się, że antybiotyk w leczeniu zatok jest konieczny, gdy zapalenie jest wywołane przez bakterie i nie ustępuje po kilku dniach leczenia domowymi sposobami. Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę zastosowania antybiotyku, to:

  • wysoka gorączka,
  • silny ból zatok,
  • gęsty, zielony lub żółty śluz,
  • ból zębów lub szczęki.

W przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia zatok, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zatoki przynosowe mogą sprawiać wiele przeróżnych problemów, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Warto zatem poznać skuteczne produkty, które mogą skutecznie pomóc w walce z bólem oraz zapaleniem zatok. Ibuprom Zatoki, Theraflu Zatoki, Sinupret, Ibuprom Zatoki Hipertonic Spray oraz Sudafed Xylospray HA to tylko niektóre z dostępnych na rynku środków, które warto mieć w swojej domowej apteczce. Pamiętajmy również o naturalnych rozwiązaniach, takich jak zioła, które mogą wspomagać leczenie stanów zapalnych. W przypadku silnych objawów lub podejrzenia bakteryjnego zapalenia zatok, konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem i ewentualne zastosowanie antybiotyku.

Źródła:

  • Januszewska I., Zioła wspomagające zatoki, dietetycy.org.pl, 2023
  • Komorniczak T., Fitoterapia w leczeniu zapalenia zatok, Alergoprofil, 2017
  • Bielecki P., Sieśkiewicz A., Przewlekłe zapalenie błony śluzowej zatok - spojrzenie laryngologa i alergologa, Polish Journal, 2017
  • Rapiejko P., Pacjent z ostrym zapaleniem zatok w aptece, Alergoprofil, 2018

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem