Co oznacza metaliczny posmak w ustach? – czy to powód do niepokoju w czasach Covid?

Metaliczny posmak w ustach - zdjęcie

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest właściwe wyczucie smaku, dopóki nie utracimy zdolności jego normalnego odczuwania. Jednym z częstych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza jest metalowy posmak w gardle. Brak smaku czy posmak metalu w ustach może być związany z koronawirusem lub z innymi schorzeniami. Bardzo często wynika jedynie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, dlatego jego wyeliminowanie jest niezwykle proste.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • co oznacza metaliczny smak w ustach i z czego wynika, 
  • czy niewystarczająca higiena jamy ustnej jest powodem tych dolegliwości, 
  • czy posmak metaliczny może wiązać się z zakażeniem koronawirusem, 
  • czy dolegliwość ta może wystąpić w ciąży, hiperkaliemi i podczas przyjmowania niektórych leków, 
  • czy posmak metalu może pojawić się w grzybicy jamy ustnej, podczas infekcji i zatrucia, 
  • jak leczy się metaliczny posmak na języku. 

Zobacz także inny nasz artykuł: Problemy z trawieniem - jak sobie z nimi poradzić?

Z czego może się brać i co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach, mimo iż u wielu osób budzi ogromny niepokój, nie musi wcale oznaczać poważnego schorzenia. Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęściej związany jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej, bądź innymi problemami, jak np.:

  • stany zapalne dziąseł i przyzębia, 
  • ubytki próchnicze, 
  • grzybica jamy ustnej, 
  • nieodpowiednia higiena podniebienia i języka, 
  • rzadkie lub niewystarczające mycie zębów. 

Warto skontrolować stan uzębienia u stomatologa i zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Kiedy to nie wystarczy, należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki, gdyż istnieje kilka chorób wpływających na odczuwanie smaków przez kubki smakowe. Jest to np. cukrzyca, choroby nerek i wątroby, sarkadioza i choroby neurologiczne. 

Niewystarczająca higiena jamy ustnej - czy może oznaczać zatrucie?

Już od najmłodszych lat każdy człowiek wie, że aby zachować zdrowie, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Piękne zęby świadczą o zdrowiu, jednak kiedy zapominamy o myciu zębów, czyszczeniu policzków i języka, używaniu nici dentystycznych i płukaniu jamy ustnej płynem, może dochodzić do ścierania się szkliwa, ale także powstawania ubytków, różnorodnych stanów zapalnych oraz dawać przykry, metaliczny zapach z ust. Może zdarzyć się również, że problem stanowi nieodpowiednio dobrana pasta do zębów. To wszystko może doprowadzić do zredukowania przepływu krwi do języka, przez kubki smakowe mogą zostać zablokowane. W ten sposób dochodzi do upośledzenia zmysłu smaku, który daje metalowy posmak w ustach. 

Oczywiście posmak metalu może wiązać się z zatruciem chromem i potasem. Jednak najczęściej wynika z przedawkowania suplementów diety na odchudzanie, które w swoim składzie mają chrom.

Metaliczny posmak w ustach w czasie Covid

Jako, że zakażenie koronawirusem jest dość nowym schorzeniem i przebiega u wiele osób w różnoraki sposób, zdarza się, że pacjenci zgłaszają takie uczucie jak metaliczny smak w ustach. W wyszukiwarkach często pojawiają się hasła "metaliczny posmak w ustach koronawirus" czy "dziwny posmak w ustach po covidzie" związane jest to z szeregiem różnorodnych objawów, które daje Covid-19. Bardzo często również pojawia się uczucie braku smaku i braku węchu, dlatego smak metalu w ustach może być jednym z objawów koronawirusa.  

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Metaliczny posmak w ustach i mdłości mogą również zdarzyć się w ciąży. Związane jest to z burzą hormonalną, która wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu rozrodczego i nerwowego, ale również odczuwanie smaku. Wiele ciężarnych kobiet zgłasza nawet, że metaliczny posmak na języku to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jednak może on być tłumiony przez inne silniejsze objawy, z którymi muszą borykać się kobiety, np. mdłości i wymioty. Czasami smak metalu również może wiązać się z przyjmowanymi suplementami diety w ciąży. 

 

Hiperkalemia, zatrucie chromem i z przyjmowania niektórych leków

Posmak metaliczny w ustach może wiązać się z przyjmowaniem niektórych antybiotyków, leków kardiologicznych, litu i allopurynolu (stosowany w leczeniu kamicy nerkowej i dny moczanowej), ale także leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia i nowotworów. Dodatkowo związany może być również z zatruciem chromem przyjmowanym w celu utraty zbędnych kilogramów. Długotrwałe stosowanie preparatu lub przyjmowanie zwiększonych może dawać wiele objawów. To przede wszystkim metaliczny posmak w ustach i ból brzucha, zapalenie żołądka, jelit, a także uszkodzenie nerek. W takiej sytuacji koniecznie należy odstawić chrom, a odchudzanie wspomagać innymi naturalnymi środkami, np. spożywając orzeszki pinii, które świetnie hamują apetyt. 

Posmak metalowy w ustach może być wynikiem hiperkaliemi, czyli niedostatecznie ilości potasu we krwi. Dodatkowo mogą pojawić się drętwienia kończyn, drgawki, zaburzenia rytmu serca czy skurcze mięśni. W takiej sytuacji konieczna jest szybka konsultacja lekarska. 

Metalowy posmak w ustach przy infekcjach i zatruciach

Tak jak w przypadku COVID-19 wiele infekcji może dawać objaw, taki jak: smak żelaza w ustach. Związane jest to z zablokowaniem kubków smakowych i najczęściej ma miejsce przy zapaleniu zatok, zapaleniu gardła, w przebiegu alergii wraz z kaszlem i katarem oraz podczas innych infekcji górnych dróg oddechowych. Osoby takie oprócz charakterystycznych objawów dla przebiegu infekcji mogą odczuwać również metaliczny posmak w gardle. 

Grzybica jamy ustnej czy może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale także przyjmowanie niektórych antybiotyków mogą doprowadzić do grzybicy jamy ustnej. Objawiać się może ona nie tylko jako biały nalot na języku czy wewnętrznej stronie policzków, ale także poprzez posmak metaliczny w ustach. Grzybica czasami może być wynikiem nadużywania alkoholu lub palenia papierosów. 

Kiedy w jamie ustnej zauważymy biały nalot, warto udać się do lekarza, który skieruje pacjenta na wymaz z jamy ustnej i gardła. Gdy w badaniu wyhodowane zostaną grzyby, lekarz przepisze odpowiednie leki, które pomogą wyeliminować odczucie metalu w ustach. 

Jak leczy się metaliczny posmak w ustach?

Leczenie metalicznego posmaku jest uzależnione od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Na początek należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy jednak problem nadal pozostaje, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci badania mogące wskazać przyczynę dolegliwości. Konieczne będzie wykonanie badania krwi, które potwierdzi bądź wykluczy zatrucie chromem lub potasem dodatkowo warto wykonać USG jamy brzusznej, tak aby wykluczyć problemy związane z patologią w obrębie układu pokarmowego. Najczęściej jednak metaliczny posmak jest niegroźną dolegliwością, a zmiana złych nawyków higienicznych przynosi odpowiednie rezultaty.  

Kiedy dolegliwości metalicznego posmaku w ustach są związane z jakimś schorzeniem czy przyjmowanymi lekami, należy zadbać o prawidłowy przebieg leczenia lub omówić z lekarzem zmianę leków. Zwykle takie postępowanie może okazać się pomocne w wyeliminowaniu nieprzyjemnego smaku żelaza w ustach. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem