Prostata jest gruczołem, który występuje tylko u mężczyzn. Otacza ona cewkę moczową, co jest bezpośrednią przyczyną problemów,które występują w momencie jej przerostu. Z wiekiem bowiem u większości mężczyzn w mniejszym lub większym stopniu dochodzi do powiększenia się gruczołu krokowego. Gorzej, jeśli zmiany te powstają zbyt wcześnie lub zbyt szybko.
Przerost prostaty występuje aż u 60% mężczyzn powyżej sześćdziesiątego roku życia. Z wiekiem procent ten wzrasta. Zmiany w obrębie prostaty mogą się jednak zacząć już po trzydziestce, dlatego ważna jest kontrola tego gruczołu. Niestety Panowie bardzo często bagatelizują objawy przerostu prostaty, a jeśli ciągnie się to latami, może w efekcie doprowadzić do raka prostaty, jednego z najczęściej wykrywalnych nowotworów u mężczyzn.
Za co odpowiada prostata?
Ogólnie prostata, czyli stercze, jest niezwykle ważnym gruczołem, który przyczynia się do przetrwania naszego gatunku. To właśnie w nim wytwarzana jest substancja odżywcza dla plemników, która pozwala im przetrwać nawet kilka dni. Stanowi ona 20 procent części składowej spermy i zapewnianie tylko żywotność plemnikom, ale także odpowiednie pH spermie, które jest niezbędne do syntezy DNA. Jak widać ten niewielki narząd, bo przypominający swoją wielkością kształtem orzecha włoskiego, jest dla nas wszystkich niezmiernie istotny.
Wczesne objawy prostaty
Do wczesnych objawów prostaty należy przede wszystkim problem z oddawaniem moczu. Przerośnięta tkanka stercza naciska na ścianki cewki moczowej, przez co zmniejsza się jej drożność. W ten sposób pojawiają się problemy z wypróżnieniem pęcherza, a oddawanie moczu przebiega niejako na raty.Objawom towarzyszy częste parcie na pęcherz i uczucie jego niepełnego opróżnienia.
Alarmujący powinien być również zbyt słaby strumień moczu,a także częste wstawanie w nocy do toalety. Przy łagodnym przeroście prostaty występuje często spadek libido i zmniejszenie zadowolenia z pożycia seksualnego. W tym przypadku może również dochodzić do przenoszenia spowodowanych niedrożnością cewki moczowej infekcji bakteryjnych na partnerkę.
Kiedy udać się do lekarza?
Wskazane jest, aby wizyta lekarska miała miejsce jak najwcześniej. Tylko wtedy będzie można zastosować terapię, która złagodzi objawy, a nawet powstrzyma przerost stercza. Stan gruczołu krokowego najłatwiej jest zbadać za pomocą badania per rectum, które musi przeprowadzić lekarz. Wcześnie wykryte zmiany można łatwo opanować. W przypadku zbyt późnej diagnozy problemy związane z przerostem gruczołu krokowego mogą być o wiele bardziej uciążliwe. Skutkiem może być nie tylko problem z oddawaniem moczu, ale również impotencja, a także kamica nerkowa oraz ostra niewydolność nerek spowodowana zalegającym w pęcherzu moczem.
Leczenie prostaty
Współczesne leki na prostatę, zarówno te pochodzenia syntetycznego, jak i ziołowego mogą przynieść prawdziwą ulgę. Podstawą jest jednak odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemów. Pomocne mogą być również suplementy diety, takie jak DoppelHerz Activ Na prostatę czy Proxanit – preparat regulujący pracę układu moczowego i prostaty. W zaawansowanym stadium stosuje się terapię hormonalną. W sytuacji, gdy prostata uniemożliwia oddanie moczu, konieczna jest interwencja chirurgiczna.
W przypadku profilaktyki przerostu prostaty dowiedziono,że duże znaczenie ma styl życia oraz dieta. Panowie prowadzący aktywny styl życia, unikający używek, takich jak alkohol i nikotyna oraz spożywający niewielką ilość tłuszczów zwierzęcych wykazują mniejszą podatność na problemy związane z nadmiernym przerostem prostaty.
Przy problemach z prostatą warto również włączyć do diety takie produkty jak słonecznik, pestki dyni, sezam oraz sok pomidorowy. Wskazane jest spożywanie produktów bogatych w witaminy D, C i z grupy B, a także cynk i kwasy tłuszczowe DHA.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.