Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Wszystko, co musisz wiedzieć - zdjęcie
W ostatnich latach piwo bezalkoholowe zdobyło ogromną popularność. Od tradycyjnego trunku różni się jedynie brakiem etanolu. Reszta składu pozostaje taka sama, dzięki czemu napój zachowuje swój charakterystyczny smak. Wiele osób zastanawia się, jaki jest jego wpływ na organizm. Już dziś dowiedz się, czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Piwo bezalkoholowe stanowi ważne źródło elektrolitów i węglowodanów, przez co pozwala na uzupełnienie związków, także po wzmożonym wysiłku fizycznym.
  • W piwie bezalkoholowym znajdziemy wiele korzystnych dla zdrowia witamin, minerałów i polifenoli. Warto pamiętać jednak o tym, że jest ich mniej niż w tradycyjnym trunku.
  • Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się mniejszą kalorycznością niż napoje z dodatkiem alkoholu.
  • W polskim prawie piwami bezalkoholowymi nazywa się napoje zwierające mniej niż 0,5% alkoholu, przez co nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży oraz osoby z problemem alkoholowym.

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Jaki jest związek między piwem bezalkoholowym a zdrowiem? Tradycyjnie napój wytwarzany jest z 4 podstawowych składników: wody, drożdży, jęczmienia i chmielu. Następnie poddawany jest procesom fermentacji, w wyniku których powstaje usuwany następnie etanol. W polskim prawie przyjęto, że piwo bezalkoholowe nie może mieć więcej niż 0,5% alkoholu. Warto pamiętać również o tym, że zawiera mniej korzystnych dla zdrowia składników aktywnych w porównaniu z tradycyjnym trunkiem.

Wiele osób zastanawia się, jaki wpływ na organizm ma piwo bezalkoholowe. Czy zdrowe jest regularne picie napoju? W rzeczywistości znajdziemy w nim wiele korzystnych dla składników, takich jak:

  • potas,
  • magnez,
  • witaminę B,
  • sód,
  • krzem,
  • fosfor,
  • wapń.

W piwie znajduje się także ponad 50 rodzajów polifenoli. Flawonoidy, katechiny oraz kwasy fenolowe warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Piwo bezalkoholowe – wpływ na organizm

Czym wyróżnia się piwo bezalkoholowe? Właściwości piwa zależeć będą od dokładanego składu chemicznego, który jest wyjątkowo zróżnicowany. Jednym z najważniejszych składników pozostaje chmiel i jęczmień, które są bogatym źródłem polifenoli. W piwie znajdziemy m.in. enzymy antyoksydacyjne oraz kwasy fenolowe i glikozydy flawonowe, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Skutecznie zmniejszają aktywność wolnych rodników, chroniąc organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego, który może uszkodzić struktury komórkowe oraz zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie.

Związki fenolowe wykazują przy tym silne działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne, stając się ważnym elementem profilaktyki chorób. Co jeszcze zawiera piwo bezalkoholowe? Właściwości zdrowotne wynikają także z bogatej zawartości minerałów i witamin, przyczyniając się do ogólnej poprawy kondycji organizmu. Pamiętaj jednocześnie o tym, że piwo bezalkoholowe reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Co więcej, wysoka ilość chmielu pozytywnie wpływa na długość i jakość snu, sprzyjając regeneracji.

Piwo bezalkoholowe a zdrowie – pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Wiele osób zastanawia się, czy można regularnie sięgać po piwo bezalkoholowe? Fakty potwierdzają, że w przeciwieństwie do tradycyjnego trunku, napoje bez dodatku alkoholu nie powinny powodować kłopotliwych dolegliwości.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi wątrobie?

Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia alkoholowej choroby wątroby, a w konsekwencji do marskości wątroby. Piwo bezalkoholowe pozostaje wolne od najbardziej szkodliwego składnika, dzięki czemu pozwala na regenerację wątroby oraz nie powoduje dalszych powikłań zdrowotnych.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi trzustce?

Zagrożeniem w przypadku osób sięgających po tradycyjne piwo pozostaje zapalenie trzustki. Warto pamiętać o tym, że ból brzucha po piwie związany jest bezpośrednio z alkoholem, a nie z pozostałymi składnikami piwa, z których składają się napoje bezalkoholowe.

Czy piwo bezalkoholowe podnosi cholesterol?

Badania naukowe sugerują, że spożywanie napoju bez alkoholu może prowadzić do obniżenia poziomu trójglicerydów oraz poprawiać stosunek cholesterolu HDL do całkowitego.

Czy piwo bezalkoholowe podnosi ciśnienie?

Testy medyczne potwierdzają, że piwo bezalkoholowe może obniżać skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, stając się tym samym bezpieczną alternatywą dla osób zagrożonych występowaniem chorób układu krążeniowo-naczyniowego.

Czy piwo bezalkoholowe tuczy?

Nadwaga i otyłość stają się coraz większym problemem epidemiologicznym w skali kraju. Czy piwo bezalkoholowe tuczy? Najbardziej kalorycznym składnikiem piwa jest alkohol. W przypadku napoju bezalkoholowego kaloryczność może być nawet o połowę niższa. Właśnie dlatego doskonale sprawdzi się u osób na diecie redukcyjnej. Pamiętaj jednak, że ilość kalorii może wzrosnąć w przypadku piwa smakowego z dodatkiem soku i cukru.

Czy piwo bezalkoholowe podnosi cukier?

Dieta lekkostrawna stosowana przy cukrzycy nie powinna zawierać piwa bezalkoholowego. Nie zapominaj o tym, że w napoju znajdziemy duże ilości węglowodanów, które mogą prowadzić do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Należy uważać szczególnie na piwa smakowe z dodatkiem soków owocowych, które mogą posiadać wyższy indeks glikemiczny niż klasyczne napoje bezalkoholowe.

Czy piwo bezalkoholowe nawadnia?

Piwo bezalkoholowe może okazać się świetną alternatywą dla osób potrzebujących nawodnienia. Napój zawiera duże ilości elektrolitów oraz węglowodanów, dzięki czemu pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną człowieka. Nie zawiera również działającego moczopędnie etanolu.

Piwo bezalkoholowe w ciąży – fakty i mity dotyczące bezpieczeństwa

Warto pamiętać o tym, że dieta w ciąży nie powinna zawierać nawet najmniejszej ilości alkoholu. Wiele osób uważa, że w napojach oznaczonych jako bezalkoholowe nie znajdziemy nawet grama etanolu. W rzeczywistości producenci mogą oznaczyć tak produkt zawierający do 0,5% alkoholu. Oznacza to, że piwo bezalkoholowe w ciąży nie powinno być spożywane. Może prowadzić do rozwinięcia się FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu.

Czy piwo bezalkoholowe może mieć negatywne skutki zdrowotne?

Interesuje Cię zdrowa żywność? Doskonałym pomysłem może okazać się zastąpienie tradycyjnych trunków piwem bezalkoholowym, który pozbawiony jest związków odpowiedzialnych za występowanie powikłań zdrowotnych. Należy podkreślić jednocześnie, że napój nie jest wskazany w przypadku kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na chorobę alkoholową.

Źródła:

  • Marta Kłoda, Piwo bezalkoholowe po treningu. Dobry czy zły pomysł?, https://dietetycy.org.pl/piwo-bezalkoholowe-po-treningu/ (dostęp 12.08.2024)
  • Aleksandra Kołota, Michał Oczkowski, Joanna Gromadzka-Ostrowska, Wpływ występujących w piwie związków polifenolowych na organizm – przegląd literatury, Alkoholizm i Narkomania, vol. 27/2014.
  • Agnieszka Salamon, Ocena wartości energetycznej piwa i napojów piwnych, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, nr 585/2016.
  • Małgorzata Stopikowska, Ateneum Przegląd Familiologiczny. Dziecko ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, Gdańsk, 2016.
  • Aleksandra Szymczak, Izabela Niśkiewicz, Iwona Krela-Kaźmierczak, Krzysztof Linke, Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego, Nowiny Lekarskie, vol. 78, 3-4/2009.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem