Kluczowe wnioski z artykułu:
- Piwo bezalkoholowe stanowi ważne źródło elektrolitów i węglowodanów, przez co pozwala na uzupełnienie związków, także po wzmożonym wysiłku fizycznym.
- W piwie bezalkoholowym znajdziemy wiele korzystnych dla zdrowia witamin, minerałów i polifenoli. Warto pamiętać jednak o tym, że jest ich mniej niż w tradycyjnym trunku.
- Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się mniejszą kalorycznością niż napoje z dodatkiem alkoholu.
- W polskim prawie piwami bezalkoholowymi nazywa się napoje zwierające mniej niż 0,5% alkoholu, przez co nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży oraz osoby z problemem alkoholowym.
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
Jaki jest związek między piwem bezalkoholowym a zdrowiem? Tradycyjnie napój wytwarzany jest z 4 podstawowych składników: wody, drożdży, jęczmienia i chmielu. Następnie poddawany jest procesom fermentacji, w wyniku których powstaje usuwany następnie etanol. W polskim prawie przyjęto, że piwo bezalkoholowe nie może mieć więcej niż 0,5% alkoholu. Warto pamiętać również o tym, że zawiera mniej korzystnych dla zdrowia składników aktywnych w porównaniu z tradycyjnym trunkiem.
Wiele osób zastanawia się, jaki wpływ na organizm ma piwo bezalkoholowe. Czy zdrowe jest regularne picie napoju? W rzeczywistości znajdziemy w nim wiele korzystnych dla składników, takich jak:
- potas,
- magnez,
- witaminę B,
- sód,
- krzem,
- fosfor,
- wapń.
W piwie znajduje się także ponad 50 rodzajów polifenoli. Flawonoidy, katechiny oraz kwasy fenolowe warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Piwo bezalkoholowe – wpływ na organizm
Czym wyróżnia się piwo bezalkoholowe? Właściwości piwa zależeć będą od dokładanego składu chemicznego, który jest wyjątkowo zróżnicowany. Jednym z najważniejszych składników pozostaje chmiel i jęczmień, które są bogatym źródłem polifenoli. W piwie znajdziemy m.in. enzymy antyoksydacyjne oraz kwasy fenolowe i glikozydy flawonowe, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Skutecznie zmniejszają aktywność wolnych rodników, chroniąc organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego, który może uszkodzić struktury komórkowe oraz zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie.
Związki fenolowe wykazują przy tym silne działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne, stając się ważnym elementem profilaktyki chorób. Co jeszcze zawiera piwo bezalkoholowe? Właściwości zdrowotne wynikają także z bogatej zawartości minerałów i witamin, przyczyniając się do ogólnej poprawy kondycji organizmu. Pamiętaj jednocześnie o tym, że piwo bezalkoholowe reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Co więcej, wysoka ilość chmielu pozytywnie wpływa na długość i jakość snu, sprzyjając regeneracji.
Piwo bezalkoholowe a zdrowie – pytania najczęściej zadawane przez pacjentów
Wiele osób zastanawia się, czy można regularnie sięgać po piwo bezalkoholowe? Fakty potwierdzają, że w przeciwieństwie do tradycyjnego trunku, napoje bez dodatku alkoholu nie powinny powodować kłopotliwych dolegliwości.
Czy piwo bezalkoholowe szkodzi wątrobie?
Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia alkoholowej choroby wątroby, a w konsekwencji do marskości wątroby. Piwo bezalkoholowe pozostaje wolne od najbardziej szkodliwego składnika, dzięki czemu pozwala na regenerację wątroby oraz nie powoduje dalszych powikłań zdrowotnych.
Czy piwo bezalkoholowe szkodzi trzustce?
Zagrożeniem w przypadku osób sięgających po tradycyjne piwo pozostaje zapalenie trzustki. Warto pamiętać o tym, że ból brzucha po piwie związany jest bezpośrednio z alkoholem, a nie z pozostałymi składnikami piwa, z których składają się napoje bezalkoholowe.
Czy piwo bezalkoholowe podnosi cholesterol?
Badania naukowe sugerują, że spożywanie napoju bez alkoholu może prowadzić do obniżenia poziomu trójglicerydów oraz poprawiać stosunek cholesterolu HDL do całkowitego.
Czy piwo bezalkoholowe podnosi ciśnienie?
Testy medyczne potwierdzają, że piwo bezalkoholowe może obniżać skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, stając się tym samym bezpieczną alternatywą dla osób zagrożonych występowaniem chorób układu krążeniowo-naczyniowego.
Czy piwo bezalkoholowe tuczy?
Nadwaga i otyłość stają się coraz większym problemem epidemiologicznym w skali kraju. Czy piwo bezalkoholowe tuczy? Najbardziej kalorycznym składnikiem piwa jest alkohol. W przypadku napoju bezalkoholowego kaloryczność może być nawet o połowę niższa. Właśnie dlatego doskonale sprawdzi się u osób na diecie redukcyjnej. Pamiętaj jednak, że ilość kalorii może wzrosnąć w przypadku piwa smakowego z dodatkiem soku i cukru.
Czy piwo bezalkoholowe podnosi cukier?
Dieta lekkostrawna stosowana przy cukrzycy nie powinna zawierać piwa bezalkoholowego. Nie zapominaj o tym, że w napoju znajdziemy duże ilości węglowodanów, które mogą prowadzić do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Należy uważać szczególnie na piwa smakowe z dodatkiem soków owocowych, które mogą posiadać wyższy indeks glikemiczny niż klasyczne napoje bezalkoholowe.
Czy piwo bezalkoholowe nawadnia?
Piwo bezalkoholowe może okazać się świetną alternatywą dla osób potrzebujących nawodnienia. Napój zawiera duże ilości elektrolitów oraz węglowodanów, dzięki czemu pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną człowieka. Nie zawiera również działającego moczopędnie etanolu.
Piwo bezalkoholowe w ciąży – fakty i mity dotyczące bezpieczeństwa
Warto pamiętać o tym, że dieta w ciąży nie powinna zawierać nawet najmniejszej ilości alkoholu. Wiele osób uważa, że w napojach oznaczonych jako bezalkoholowe nie znajdziemy nawet grama etanolu. W rzeczywistości producenci mogą oznaczyć tak produkt zawierający do 0,5% alkoholu. Oznacza to, że piwo bezalkoholowe w ciąży nie powinno być spożywane. Może prowadzić do rozwinięcia się FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu.
Czy piwo bezalkoholowe może mieć negatywne skutki zdrowotne?
Interesuje Cię zdrowa żywność? Doskonałym pomysłem może okazać się zastąpienie tradycyjnych trunków piwem bezalkoholowym, który pozbawiony jest związków odpowiedzialnych za występowanie powikłań zdrowotnych. Należy podkreślić jednocześnie, że napój nie jest wskazany w przypadku kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na chorobę alkoholową.
Źródła:
- Marta Kłoda, Piwo bezalkoholowe po treningu. Dobry czy zły pomysł?, https://dietetycy.org.pl/piwo-bezalkoholowe-po-treningu/ (dostęp 12.08.2024)
- Aleksandra Kołota, Michał Oczkowski, Joanna Gromadzka-Ostrowska, Wpływ występujących w piwie związków polifenolowych na organizm – przegląd literatury, Alkoholizm i Narkomania, vol. 27/2014.
- Agnieszka Salamon, Ocena wartości energetycznej piwa i napojów piwnych, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, nr 585/2016.
- Małgorzata Stopikowska, Ateneum Przegląd Familiologiczny. Dziecko ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, Gdańsk, 2016.
- Aleksandra Szymczak, Izabela Niśkiewicz, Iwona Krela-Kaźmierczak, Krzysztof Linke, Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego, Nowiny Lekarskie, vol. 78, 3-4/2009.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.