Zielona herbata pochodzi z tego samego drzewa herbacianego, co czerwona czy czarna. Różni się jedynie proces jej przygotowania. Zielona nie jest poddawana fermentacji, dzięki czemu zachowuje świeżość i ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Japończycy uważają, że regularne picie zielonej herbaty przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata. Czy można chcieć więcej?
Właściwości zielonej herbaty
Zielona herbata jest bogata w aminokwasy, antyoksydanty oraz witaminy K, PP i te z grupy B. Jest też źródłem licznych składników mineralnych: magnezu, wapnia, żelaza, krzemu, jodu, fluoru, miedzi i manganu. Systematyczne spożywanie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy tętnic oraz powstawania zakrzepów. Napój zawiera teinę, dodaje energii, wspomaga trawienie, działa moczopędnie (pomaga pozbyć się toksyn z organizmu) i przyspiesza biologiczny proces spalania kalorii. Przeciwutleniające i oczyszczające właściwości zielonej herbaty sprawiają, że jest ona obowiązkową pozycją w diecie osób dbających o swoje zdrowie, urodę i smukłą sylwetkę.
Jak parzyć zieloną herbatę?
Stojąc przed sklepową półką warto pamiętać, że najbardziej wartościowa jest herbata liściasta, gdyż ta zamknięta w papierowych torebkach ma dużo mniej pozytywnych właściwości. Zieloną herbatę należy zalewać gorącą, ale nie wrzącą wodą, a czas parzenia dostosować do indywidualnych potrzeb. Krótko parzony napar na właściwości pobudzające. Długie parzenie sprawia, że zielona herbata uspokaja i wycisza. Ponownie parzona jest równie bogata, a nawet bogatsza w składniki mineralne (zwłaszcza mangan i fluor) niż ta z pierwszego naparu. Warto jednak pamiętać, że wilgotnych liści nie można przechowywać dłużej niż 12 godzin, gdyż po upływie tego czasu na mokrych fusach zaczyna rozwijać się pleśń. Osoby nie przepadające za smakiem herbaty mogą sięgnąć po dostępne bez recepty suplementy diety z zieloną herbatą, które są polecane głównie osobom dbającym o smukłą sylwetkę. Chcąc pozbyć się kilku zbędnych kilogramów warto sięgnąć po preparaty wzbogacone o CLA – sprężony kwas linolowy, który skutecznie wspiera redukcję tkanki tłuszczowej. Zwolennicy zielonej herbaty twierdzą, że pomaga ona utrzymać odpowiednią wagę. Przeciwnicy, negują odchudzające właściwości tego napoju. Faktem jest, że herbata nie jest cudownym lekiem na otyłość, ale wspomaga przemianę materii, oczyszcza organizm i poprawia samopoczucie. Placebo? Być może, ale w wielu przypadkach skuteczne. Zdjęcie:bloorwesthealthcentre.ca
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.