Wirusowe zapalenie wątroby typu B (żółtaczka typu B) to podstępna choroba zakaźna, która latami potrafi nie dawać żadnych objawów, a u około 5-10% chorych przechodzi w stan przewlekły i może prowadzić do marskości wątroby. I choć w ostatnich latach, dzięki obowiązkowym szczepieniom, liczba zachorowań zdecydowanie zmalała to choroby nie należy lekceważyć. Szacuje się, że obecnie z chorobą zmaga się 350 mln ludzi na świecie.
Zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby
Żółtaczka typu B wywołana jest przez wirus HBV, który wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż HIV. By chorobotwórczy drobnoustrój trafił do organizmu wystarczy minimalna ilość zakażonej krwi - jedynie 0,00001 ml. Zapaleniem wątroby można zarazić się w salonie tatuażu, podczas wizyty u kosmetyczki i fryzjera oraz podczas zabiegów medycznych. Wirus HBV obecny jest też w spermie i wydzielinie z pochwy dlatego podczas stosunków seksualnych najlepiej używać prezerwatywy, która chroni przed zakażeniem WZW.
WZW B – grupy ryzyka
Na zarażenie wirusem HBV szczególnie narażone są osoby:
- mające bliski kontakt z osobą zakażoną
- poddawane inwazyjnym zabiegom medycznym
- pracownicy służby zdrowia
- zmieniające partnerów seksualnych
- homoseksualiści (błona śluzowa odbytnicy jest intensywnie ukrwiona i w przypadku mikro uszkodzeń wirus łatwo przedostaje się do krwi)
Powikłania zapalenia wątroby typu B
Najczęstszym i zarazem najniebezpieczniejszym powikłaniem WZW B jest zapalenie wątroby. Nieleczona choroba w bardzo krótkim czasie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia, niewydolności i marskości wątroby, a nawet śmierci. Dlatego profilaktyka zakażeń i szczepienie przeciwko WZW B są priorytetową sprawą.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.