Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Przyjmowana w odpowiednich dawkach sprawia, że kości są mocne, zęby zdrowe, układ krążenia sprawny, a sylwetka szczupła. Wielkim plusem jest to, że nasz organizm potrafi ją sam wytworzyć. Minusem fakt, że łatwo zarówno o jej niedobór, jak i przedawkowanie, a obie sytuacje są niebezpieczne dla zdrowia.
By w organizmie wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D konieczna jest regularna ekspozycja na słońce. Wystarczy pół godzinny spacer dziennie, by produkowana przez organizm witamina zaspokoiła jego wszelkie potrzeby. Problem zaczyna się w okresie jesienno-zimowym, gdy słonecznych dni jest niewiele oraz w przypadku, gdy latem unikamy słońca lub stosujemy kremy do opalania z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który blokując promienie UV blokuje także wytwarzanie witaminy D. W przypadkach niedoborów konieczna jest suplementacja.
Objawy niedoboru witaminy D
- bóle kostno-mięśniowe
- utrata apetytu
- bezsenność
- zaburzenia widzenia
- niesmak i zgaga
- biegunki
Skutki niedoboru witaminy D
Niedostateczna ilość witaminy D u dzieci prowadzi do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy. Wraz z niedoborem słabnie siła i pojawiają się bolesne kurcze mięśni. Niedobór witaminy zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, chorób krążenia (w tym nadciśnienia tętniczego), chorób zapalnych, cukrzycy oraz nowotworów piersi, jelita grubego i prostaty.
Objawy nadmiaru witaminy D
- brak apetytu
- nadmierne pragnienie
- ogólne osłabienie
- nadmierne pocenie się
- biegunka, nudności i wymioty
- świąd skóry
- ból oczu i głowy
Przedawkowanie witaminy prowadzi do gromadzenia się wapnia w tkankach narządów wewnętrznych, tętnicach i nerkach. Dochodzi do zaburzeń pracy serca i układu nerwowego. Zwiększa się zachorowalność na kamicę pęcherza żółciowego i nerek. Może powodować uszkodzenia płodu, a także choroby kości u noworodka. Witamina D, choć tak potrzebna, może być groźna. Dlatego przed sięgnięciem po suplementację warto skonsultować się z lekarzem. Zdjęcie:thechurchblog.com
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.