Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść, a co wykluczyć? Zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść, a co wykluczyć? Zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam - zdjęcie
Cukrzyca ciążowa to dziś jedno z najczęstszych powikłań w trakcie trwania ciąży. Rozpoznaje się ją zwykle między 24., a 28. tygodniem ciąży, ponieważ najczęściej właśnie wtedy zleca się przyszłej mamie test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa). Co robić w przypadku, kiedy wyniki badań jednoznacznie wskazują na wystąpienie cukrzycy ciążowej? Jakie są zalecenia żywieniowe dla przyszłej mamy borykającej się z tym popularnym schorzeniem?

Kluczowe wnioski z artykułu

  • W trakcie przebiegu cukrzycy ciążowej niezwykle istotna jest stała opieka lekarza prowadzącego, diabetologa, a nawet dietetyka. Nie można bagatelizować regularnej kontroli poziomu glukozy, masy ciała oraz badań na obecność acetonu w moczu.
  • Dieta przyszłej mamy z cukrzycą ciążową powinna być zbilansowana i zdrowa, opierająca się na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Istotny jest nawet sposób przyrządzania potraw, ich wielkość oraz pora spożywania. Zaleca się tu zjadanie nawet powyżej 6 posiłków dziennie, przyjmując, że 3 z nich będą tymi głównymi.
  • Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą być tragiczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Bagatelizowanie powikłań niejednokrotnie prowadzi do poronienia i wad wrodzonych dziecka.

Jak powinna wyglądać dieta cukrzycowa w ciąży?

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży powinna przede wszystkim ograniczać produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Wyższe wartości indeksu glikemicznego oznaczają szybsze wchłanianie się węglowodanów w przewodzie pokarmowym i skok cukru we krwi. Ważne, aby dieta przyszłej mamy, która zmaga się z cukrzycą ciążową, była bardzo dobrze zbilansowana, tzn. bogata w witaminy, składniki mineralne, błonnik, zdrowe tłuszcze i wszystkie składniki, które w pozytywny sposób wpływają na pracę całego organizmu.

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść, a czego unikać?

Węglowodany powinny stanowić około 50% diety podczas cukrzycy ciążowej. Przy czym stawiamy tu przede wszystkim na węglowodany złożone, które nie przyczyniają się do nagłego wzrostu glikemii. Jadłospis powinien zawierać również około 30% białka oraz 20-30% tłuszczów. Kiedy zdiagnozowana zostaje cukrzyca ciążowa, dieta przyszłej mamy powinna opierać się na takich produktach, jak:

  • pieczywo razowe, pełnoziarniste oraz pełnoziarniste produkty zbożowe z pełnego przemiału, a także kasze gruboziarniste, płatki zbożowe,
  • chude mięso, np. indyk, cielęcina, a także ryby (źródło kwasów omega),
  • zdrowe tłuszcze, np. oliwa z oliwek, orzechy, masło, olej rzepakowy,
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym, np. cytrusy, jabłka, truskawki i maliny,
  • warzywa, np. ogórek świeży lub kiszony, kapusta pekińska, brokuły, kalafior, pomidor, rzodkiewka,
  • nabiał, np. jogurty, mleko (nie spożywamy tych produktów rano, gdyż szybko podnoszą glikemię),
  • woda mineralna i źródlana, niesłodzona herbata,
  • suplementy diety i witaminy dla kobiet w ciąży (według zaleceń lekarza).

Niektóre produkty mogą okazać się wręcz zakazane, jeśli przyszłą mamę obowiązuje dieta cukrzycowa w ciąży. Należy unikać w codziennym jadłospisie:

  • słodkich kolorowych napojów, soków, wody smakowej, mleka smakowego,
  • białego pieczywa oraz takiego, które zawiera karmel, słód jęczmienny, miód,
  • ciasta kruchego, francuskiego, słodkich wypieków, chipsów, paluszków,
  • kasz, które nie są gruboziarniste, ryżu, makaronu (szczególnie rozgotowanego),
  • owoców o dużej zawartości cukru, np. winogron, bananów, śliwek i przejrzałych owoców,
  • tłustego mięsa, np. wieprzowiny, gęsiny, podrobów,
  • konfitur, dżemu, kompotu.

Sposób obróbki termicznej bez wątpienia wpływa na zawartość tłuszczu w przygotowanym posiłku. Rezygnujemy z dań smażonych, a wybieramy te duszone, pieczone czy gotowane. Należy pamiętać też, że produkty ugotowane będą miały wyższy indeks glikemiczny od tych surowych. Dobrze decydować się na warzywa w formie surówki. Najważniejszym aspektem utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi kobiety ciężarnej są oczywiście także odpowiednio dobrane leki na cukrzycę.

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży ze zdiagnozowaną cukrzycą

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży przy cukrzycy ciążowej zwykle oscyluje w granicach 1500-2400 kcal. W trakcie stosowania konkretnej diety bardzo istotne jest, aby przyszła mama badała obecność acetonu w moczu. Jego obecność świadczy o niedostatecznym odżywieniu, czyli tzw. "głodzie" organizmu matki. W zależności od nasilenia objawów cukrzycy ciążowej i poziomu glukozy we krwi, konieczna bywa czasem nawet nieco bardziej rygorystyczna dieta, podczas której konieczne będzie ważenie składników pożywienia.

Dieta cukrzycowa w ciąży a chudnięcie

Niektóre zmiany w organizmie mogą zaniepokoić przyszłą mamę, którą obowiązuje dieta cukrzycowa w ciąży. Chudnięcie to niewątpliwie jeden z nich. Kiedy ciężarna zmienia swój sposób odżywiania ze względu na cukrzycę ciążową, może również zrzucić kilka kilogramów. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki zaostrzonej diecie, odstawieniu cukrów prostych, potraw ciężkich i smażonych. Przyrost lub spadek masy ciała ciężarnej kobiety powinien być monitorowany przez lekarza prowadzącego ciążę.

Liczba i pory posiłków u przyszłych mam z cukrzycą ciążową

Przyszłe mamy powinny przyjmować posiłki o stałych porach. Najlepiej rozłożyć je na 5-6 porcji spożywanych w 2-3 godzinnych odstępach czasowych. Dobrze jeśli trzy główne posiłki przeplatane są mniejszymi, pełniącymi funkcję przekąski/podwieczorka. Należy także pamiętać, że zarówno zbyt wysoki, jak i niski cukier w ciąży stanowi zagrożenie dla matki i dziecka. Dieta cukrzycowa w ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym, diabetologiem czy dietetykiem. Specjaliści podpowiedzą, czego nie jeść w ciąży i jak rozłożyć kaloryczność posiłków w ciągu dnia.

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy w ciąży?

Owoce to świetne źródło witamin, ale także cukru (fruktozy), dlatego wzbudzają wiele wątpliwości wśród ciężarnych, borykających się z cukrzycą ciążową. Jakie owoce można jeść przy cukrzycy? W tym przypadku należy ograniczyć ich spożywanie i wybierać owoce, które zawierają mniej cukru, np. awokado, grejpfrut, agrest, jabłka, borówki, jagody i wiele innych. Zdradliwe bywają także soki oznaczone jako te "bez cukru". Należy zawsze czytać uważnie skład tego typu produktów.

Cukrzyca ciążowa – przykładowy jadłospis

Zarówno jadłospis, jak i jego kaloryczność oraz częstotliwość spożywanych posiłków należy opracować, regularnie monitorując stan zdrowia. O co warto zadbać przy cukrzycy? Badania krwi są obowiązkowe – regularne i dokładne pomiary pomagają w kontrolowaniu prawidłowej glikemii. Jeśli mimo kolejnych badań stężenia glukozy, wyniki nadal są powyżej wartości docelowych, zaleca się na okres ciąży wdrożenie insulinoterapii. Kiedy postawioną diagnozą jest cukrzyca ciążowa, dieta staje się kluczowa dla doprowadzenia zarówno przyszłej mamy, jak i jej maleństwa do szczęśliwego rozwiązania. Jedną z najbardziej wymagających samokontroli diet jest właśnie dieta cukrzycowa w ciąży – jadłospis poniżej to propozycja potraw, które ciężarna może spożyć w trakcie wybranego dnia tygodnia.

  • Śniadanie: 2 gotowane na półmiękko jaja kurze oraz 2 kanapki z chleba żytniego razowego, z masłem, pomidorem i sałatą.
  • II śniadanie: kanapki z chleba żytniego razowego z szynką drobiową, serkiem twarogowym i rzodkiewką oraz jabłko.
  • Obiad: zupa-krem z brokułów oraz gulasz wołowy z kaszą gryczaną.
  • Podwieczorek: smoothie z truskawek i jogurtu naturalnego.
  • Kolacja: śledź marynowany, łyżka sałatki jarzynowej i kromka chleba razowego.
  • II kolacja: sałatka z grillowanym indykiem, sałatą rzymską, pomidorem, ogórkiem zielonym, papryką i dressingiem z oliwy z oliwek, cytryną i przyprawami.

Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej

Niewykryta lub źle leczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do poronienia lub wad wrodzonych dziecka. W obronie przed nadmiarem glukozy pochodzącej z organizmu matki dziecko wytwarza nadmiar insuliny, przez którą dochodzi do rozrostu komórek. Przyszła mama borykająca się z cukrzycą ciążową powinna wiedzieć, jak się odżywiać, a także jak obniżyć cukier na czczo w ciąży. W celu wykrycia cukrzycy ciążowej między 24. a 28. tygodniem ciąży (czasem wcześniej) zleca się wykonanie badania tzw. krzywej cukrowej. Przekroczenie górnej normy (tzw .granica referencyjna) dla glukozy w ciąży wiąże się z rozpoznaniem cukrzycy.

Krzywa cukrzycowa - normy: 

Czas badania Stężenie glukozy (mg/dl) Stężenie glukozy (mmol/l)
Na czczo 92 mg/dl 5,1 mmol/l
W 60 minucie badania 180 mg/dl 10 mmol/l
W 120 minucie badania 153 mg/dl 8,5 mmol/l

Źródła:

  • materiały Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, "Dieta dla pacjentki z cukrzycą ciążową", strona repozytorium su.krakow.pl; https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/79-dp-05c-dieta-dla-pacjentki-z-cukrzyca-ciazowa-z-przykladowym-jadlospisem-dla-diety-1800-kcal/file, data dostępu 13.08.2024
  • materiały Centrum Medycznego Meavita, Kraków, Rusznikarska 14, "Przykładowy jadłospis w cukrzycy ciążowej dla zabieganych – dieta tradycyjna 1800 kcal", strona meavita.pl; https://meavita.pl/przykladowy-jadlospis-w-cukrzycy-ciazowej-dla-zabieganych-dieta-tradycyjna-1800-kcal/, data dostępu 13.08.2024
  • materiały Diagnosis, "Cukrzyca ciążowa a dieta – czyli jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie w cukrzycy ciążowej", strona diagnosis.pl; https://diagnosis.pl/cukrzyca-ciazowa-a-dieta, data dostępu 13.08.2024
  • mgr Monika Krzemińska - Dietetyk Kliniczny, mgr Magdalena Zdrojewska - Dietetyk Kliniczny Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckie, "Zalecenia żywieniowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę ciążową", https://www.szpitalkarowa.pl/wp-content/uploads/2023/02/Zalecenia-zywieniowe-dla-kobiet-ciezarnych-chorych-na-cukrzyce-ciazowa.pdf, data dostępu 13.08.2024
  • Nicole Sochacki-Wójcicka "Cukrzyca ciążowa – diagnoza, przyczyny, objawy i dieta", strona mamaginekolog.pl; https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/choroby-w-ciazy/cukrzyca-ciazowa/, data dostępu 13.08.2024
  • materialy Narodowego Funduszu Zdrowia "Cukrzyca ciążowa – najważniejsze zalecenia", portal diety.nfz.pacjent.gov.pl; https://diety.nfz.gov.pl/porady/ciaza-i-dziecko/cukrzyca-ciazowa-najwazniejsze-zalecenia, data dostępu 13.08.2024

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...
Przeziębienie i grypa Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem