Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe dla osób starszych i chorujących

Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe - zdjęcie

Osoby starsze oraz chorujące muszą dostosować swój tryb życia w zależności od ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia. W większości przypadków jedzenie fast food’ów, słodyczy czy tłustego jedzenia jest niewskazane. Do jakich wskazówek żywieniowych należy się wówczas stosować? Jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas, w tym na przykład zestawu spożywanych leków. Mimo to można wskazać zestaw porad o uniwersalnym charakterze.

Jaka powinna być dieta w chorobie oraz dla seniorów? Jakie ograniczenia w diecie wywołują niektóre jednostki choroboweCo jeść podczas choroby i czym jest tzw. dieta lecznicza? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wyjaśnienia znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.

Odpowiednia dieta to nie jedyne ważne zagadnienie – istotny jest także całokształt. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy prowadzić zdrowy tryb życia, zobacz także inny z naszych artykułów: Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Dieta lekkostrawna dla seniora – bezpieczne żywienie osób starszych

Jeśli interesuje Cię dieta lekkostrawna – przepisy i szczegółowe zalecenia w tym zakresie możesz uzyskać w ramach konsultacji z profesjonalnym dietetykiem. Zasadniczo, opiera się ona na takich produktach, które nie są wysokoprzetworzone i nie zawierają dużych ilości węglowodanów. Oprócz tego, potraw nie należy smażyć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest duszenie na parze lub gotowanie.

Zbilansowana dieta osób starszych – jak powinna wyglądać i co zawierać?

Podczas przygotowywania diety zbilansowanej należy zadbać, by wybierać produkty z różnych grup żywieniowych, a posiłki były urozmaicone. Należy zadbać o to, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 2000 kalorii. Zaleca się spożywanie min. 2 l wody.

Jak zadbać o odżywianie w chorobie osób starszych?

Dietetyczne jadłospisy dla seniora można przygotowywać w oparciu o konsultacje ze specjalistą – to on przygotuje przykładowy jadłospis dla osób starszych, np. dietę DASH (jest to ważne, gdy występują choroby żywieniowe, w tym zespół jelita drażliwego – przepisy kulinarne uwzględniające stan zdrowia chorego są konieczne). Generalnie, powinna być to dieta niskobłonnikowa oraz przepisy z makroskładnikami

Dieta dla osób leżących – dieta dla obłożnie chorych

Podstawą jest dieta lekkostrawna i warzywa (ziemniaki) gotowane na parze. Zaleca się spożywanie mięsa nie częściej niż raz na tydzień. Konieczne jest zadbanie, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 1800-2000 kalorii

Czym jest dieta płynna i półpłynna?

Dieta płynna oraz dieta półpłynna (czasem określana także jako tzw. dieta miękka) jest stosowana w okresie kilku dni, a nawet tygodni po przeprowadzeniu poważnego zabiegu laryngologicznego, stomatologicznego lub związanego z układem pokarmowym (rektoskopia, kolonoskopia itd.). Nie ma w tym nic dziwnego – po wykonaniu tego typu zabiegów przełykanie i jedzenie tradycyjnych potraw może sprawiać trudności, a nawet powodować powikłania.

W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest tzw. dieta płynna. półpłynna. Jest to taki rodzaj diety, w przypadku którego tradycyjne potrawy (np. ziemniaki, pomidory czy inne warzywa) zostają zastąpione odpowiednikami w formie koktajlu oraz zagęszczonych płynów. Dodatkowo, u pacjentów leżących stosuje się wariant wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze – jest to tak zwana dieta płynna wzmocniona.

Jakie potrawy można spożywać w ramach rozwiązania, które jest określane zbiorczo jako dieta płynnaPrzykładyprzepisy i jadłospis możesz ustalić w ramach konsultacji ze specjalistą.

Dieta obfita w warzywa i owoce przy przyjmowaniu leków

Należy pamiętać, że chociaż owoce i warzywa są obfite w cenne witaminy i składniki odżywcze, to niektóre z nich – w tym między innymi grejpfruty, pomarańcze i limonki – mogą mieć zły wpływ na metabolizm leków.

Dodatki do żywności na poprawne funkcjonowanie organizmu

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizmu, warto – oprócz standardowej diety – pamiętać o unikaniu takich dodatków jak na przykład konserwanty chemiczne poprawiające smak produktów. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z miodu naturalnego czy słodkich owoców.

Odżywianie seniorów – dieta w wybranych schorzeniach

W Internecie można znaleźć liczne poradniki dotyczące odżywiania się seniorów. Warto jednak pamiętać, że powinny być one traktowane głównie jako wskazówki. Chcąc uzyskać bardziej merytoryczne zalecenia, należy skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem.

Dieta żołądkowa przy refluksie i wrzodach

W przypadku bólu i chorób żołądka należy stosować produkty, które hamują wydzielanie soku żołądkowego. Są to m.in.: masła, śmietany, mleko, przegotowana woda, chude mięso i wędliny oraz ryby.

Dieta przy schorzeniach wątroby

W przypadku chorób wątroby podstawą jest dieta lekkostrawna. Mięso drobiowe, wołowina, jajka i nabiał bezcukrowy – zestaw ten to podstawa. Aby nie podrażniać chorej wątroby i przyspieszyć jej regenerację, należy unikać produktów zawierających tłuszcze (np. majonez, śmietana). Bezwzględnie zakazuje się spożywania alkoholu oraz ostrych przypraw.

Dieta w chorobach trzustki

W celu dbania o prawidłowy stan zdrowia, ważne jest zapobieganie chorobom trzustki. Aby móc działać profilaktycznie, warto unikać zbyt dużych ilości alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, należy w takim przypadku unikać produktów ciężkostrawnych (wędliny, potrawy smażone). Oczywiście, nie zniweluje to ryzyka pojawienia się choroby, ale zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Dieta w osteoporozie

W przypadku osób z osteoporozą należy zadbać o to, by dieta była obfita w takie artykuły spożywcze:

  • ryby morskie (łososie, pstrągi),
  • warzywa, owoce,
  • mleko, sery twarogowe,
  • cielęcina, dziczyzna,
  • pieczywo razowe,
  • herbaty miętowe i ziołowe,
  • galaretki, przekąski sojowe, budynie.

Nie zaleca się z kolei przede wszystkim produktów silnie solonych, słodyczy (czekolady, kakao) oraz tłustych serów.

Dieta przy chorobie nerek

Choroby nerek (np. niewydolność) to poważne schorzenia. Oznacza to, że szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłową dietę. Jakie produkty powinien obejmować jadłospis w przypadku pacjentów borykających się z chorymi nerkami? Podstawą zdrowej diety są produkty lekkostrawne.

Śniadanie powinno składać się z kanapek z dżemem owocowym miodem itp. oraz herbaty owocowej lub kawy zbożowej. Idealny obiad dla osoby chorej na nerki to „tradycyjna” zupa (np. barszcz czy krupnik), kolacja zaś powinna być złożona z owoców, pasty warzywnej oraz herbaty.

Do niewskazanych artykułów spożywczych należą:

  • mocne herbaty oraz kawy,
  • produkty obfite w tłuszcze,
  • smażone jaja,
  • ocet, musztarda itd.

Dieta podopiecznych z chorobami krążenia

Aby zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia, należy przede wszystkim usunąć z diety produkty obfite w tłuszcze zwierzęce (są to m.in. mięsa oraz wędliny). Jest to podstawowy wymóg, ponieważ to właśnie cholesterol osadzający się w żyłach zwiększa ryzyko zawału.

W przypadku tej grupy pacjentów warto zadbać o spożywanie: orzechów, ziaren słonecznika, oliwy z oliwek, ryb, oraz produktów bogatych w magnez, potas i wapń.

Czym jest żywienie medyczne i produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Są to takie produkty, których skład różni się od produktów tradycyjnie spotykanych w sklepach (zazwyczaj są one bogatsze w cenne składniki odżywcze). Zaleca się ich stosowanie w przypadku osób z rozchwianym systemem metabolizmu oraz trawienia, a także dzieci do 3 r.ż.

Czy warto stosować odżywki medyczne i dla kogo?

Odżywki medyczne (suplementy odżywcze) warto stosować szczególnie w przypadku osób starszych cierpiących na:

  • choroby onkologiczne (ochrona przed utratą masy ciała),
  • cukrzycę (w celu regulacji indeksu glikemicznego),
  • niewydolność wątroby (szybsza regeneracja wątroby).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem