Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty - zdjęcie
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważniejszego dla ciała organu, a co za tym idzie – zwiększa jego wydajność oraz może zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Parkinsona.

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega dieta MIND,
  • jakie produkty są zalecane, a jakich należy unikać w diecie dla mózgu,
  • w jakich chorobach dieta MIND okaże się pomocna,
  • jakie badania potwierdzają skuteczność tej diety,
  • jaki może być przykładowy jadłospis diety MIND.

Interesuje Cię, jak podkręcić mózg, by działał na pełnych obrotach? Zobacz także artykuł: "Jak podkręcić umysł, by skutecznie poprawić pamięć, koncentrację i kreatywność? Suplementy diety wspierające pracę mózgu"

Dieta MIND – na czym polega i jakie są jej główne zasady?

Dieta MIND stanowi połączenie diety śródziemnomorskiej oraz Dash – na co wskazuje sama nazwa, będąca skrótem od „Mediterranean – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”. Ten sposób odżywiania ma na celu poprawę funkcjonowania mózgu oraz układu nerwowego, co przekłada się na profilaktykę choroby Alzheimera, Parkinsona, demencji i innych schorzeń neurodegeneracyjnych. Okazuje się również pomocny w leczeniu otyłości, regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz redukowaniu poziomu cholesterolu.

Co warto wiedzieć o diecie MIND? Zasady jej stosowania są proste. Przede wszystkim zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów nasyconych, czerwonego mięsa i przetworzonej żywności. Ważne jest również codzienne jedzenie owoców i warzyw – zwłaszcza zielonych liściastych, takich jak jarmuż czy szpinak. Charakterystyczną cechą diety MIND jest uwzględnienie jednego kieliszka czerwonego wina dziennie – taka niewielka ilość pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia, a zwłaszcza dla funkcjonowania mózgu.

Produkty zalecane w diecie MIND – brain food, który nakarmi Twój mózg

Co jeść, aby zapobiec demencji i innym chorobom neurodegeneracyjnym? Kluczowe są produkty umożliwiające mikroodżywianie mózgu – tak zwany brain food. Jest to żywność bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko oraz niezbędne witaminy i inne składniki odżywcze. Co konkretnie warto spożywać, stosując dietę MIND? Produkty, jakie są zalecane do uwzględnienia w jadłospisie to:

  • ryby – przynajmniej raz w tygodniu,
  • zielone warzywa liściaste (brokuł, jarmuż, pietruszka, szpinak) – minimum sześć razy w tygodniu (pozostałe warzywa powinno się spożywać przynajmniej raz dziennie),
  • owoce, zwłaszcza jagodowe (borówki, maliny, jeżyny) – przynajmniej dwa razy w tygodniu,
  • produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasza, makaron) – trzy porcje dziennie,
  • nasiona roślin zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (migdały, pestki dyni, orzechy) – 4-5 porcji w tygodniu,
  • mięso drobiowe – dwa razy w tygodniu,
  • oliwa z oliwek,
  • czerwone wino – jedna lampka dziennie.

Produkty w diecie MIND, które należy wykluczyć z codziennego jadłospisu

Zalecenia diety MIND zakładają wykluczenie wysoko przetworzonej żywności, takiej jak fast foody, gotowe dania dostępne w marketach, słodycze, napoje słodzone oraz produkty smażone. Ponadto w tej diecie ogranicza się spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone mięso, żółty ser czy masło (zawierają one duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze są szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego, a pośrednio również dla układu nerwowego i mózgu).

Dieta MIND a zdrowie – w jakich chorobach sprawdzi się dieta wspierająca mózg?

Dieta MIND ma pozytywny wpływ na zdrowie, a przede wszystkim na funkcjonowanie układu nerwowego. Dieta dla mózgu sprawdzi się więc zarówno w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, jak i we wspieraniu ich leczenia.

Dieta MIND a choroba Alzheimera

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia w 2020 roku, dieta śródziemnomorska znacznie obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Dlatego wywodząca się od niej dieta MIND sprawdzi się zarówno w profilaktyce tego schorzenia, jak i jako sposób odżywiania osób chorych. Kluczowe dla diety w chorobie Alzheimera jest spożywanie produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwasy omega-3 o działaniu przeciwutleniającym.

Dieta MIND a demencja i zaburzenia funkcji poznawczych

Badania sugerują, że dieta MIND jest skuteczną dietą hamującą demencję i zmniejszającą pogorszenie funkcji poznawczych. Jest to związane z faktem, że ten sposób odżywiania zakłada spożywanie produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko pochodzenia roślinnego i witaminy, które chronią funkcje mózgu i opóźniają procesy starzenia. Warto również skorzystać z leków na wsparcie układu nerwowego, które stanowią cenne uzupełnienie diety MIND.

Dieta a MIND a choroba Parkinsona

Żywienie w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak parkinsonizm, powinno być bogate przede wszystkim w tłuszcze nienasycone zawarte chociażby w rybach, orzechach czy oliwie z oliwek. Z tego powodu dieta MIND wpływa na wolniejsze postępowanie choroby Parkinsona i jej łagodniejszy przebieg.

Dieta MIND po udarze

Osoby po udarze często doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych. Dieta MIND może skutecznie temu przeciwdziałać, wspierając pracę układu nerwowego poprzez dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Badania potwierdzające skuteczność diety MIND

Pozytywne efekty diety MIND znajdują swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Stwierdzono, że stosowanie tego sposobu odżywiania wzmacnia funkcje poznawcze, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję, chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Ta dieta poprawiająca pracę mózgu łagodzi również stres i wiąże się z mniejszym ryzykiem depresji. Warto także zauważyć, że nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Illinois sugerują, że dieta MIND znacznie poprawia koncentrację już u dzieci w wieku przednastoletnim. Jest to więc zdrowy, skutecznie wspierający pracę mózgu sposób odżywiania dla osób w każdym wieku.

Dieta MIND – jadłospis na jeden dzień

Poniżej znajdziesz przykładowy pomysł na jadłospis w diecie MIND, którym możesz się zainspirować w układaniu posiłków:

  • śniadanie – płatki owsiane z malinami lub jagodami i dodatkiem pestek dyni,
  • drugie śniadanie – dwa pełnoziarniste tosty z awokado,
  • obiad – pieczony dorsz z brązowym ryżem i gotowanym brokułem,
  • podwieczorek – garść orzechów włoskich,
  • kolacja – sałatka z jarmużem, soczewicą i pomidorkami koktajlowymi.

Warto uzupełniać codzienną dietę witaminami na regenerację mózgu czy innymi składnikami pozytywnie wpływającymi na układ nerwowy. Tego typu substancje są obecne chociażby w lekach na pamięć i koncentrację, dostępnych w postaci kapsułek, tabletek czy kropli.

Źródła:

  • https://dietetycy.org.pl/dieta-mind/
  • https://ncez.pzh.gov.pl/tag/dieta-mind/
  • https://dietly.pl/blog/dieta-mind-odzywianie-poprawiajace-prace-mozgu

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem