Dieta niskowęglowodanowa – zasady, efekty, przykładowy jadłospis. Kto i kiedy powinien skorzystać z tej diety?

Dieta niskowęglowodanowa – zasady, efekty, przykładowy jadłospis. Kto i kiedy powinien skorzystać z tej diety? - zdjęcie
Dieta niskowęglowodanowa stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wynika to z tego, że ograniczenie węglowodanów skutecznie wspomaga odchudzanie, a efekty takiej diety są dużo lepsze i szybsze w porównaniu z klasyczną dietą redukcyjną. Warto zatem wiedzieć, na czym taka dieta dokładnie polega, na jakie efekty można liczyć, a także kto powinien się na nią zdecydować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega dieta niskowęglowodanowa,
  • jakie są najpopularniejsze diety niskowęglowodanowe,
  • jakie zasady odżywiania obowiązują na diecie niskowęglowodanowej,
  • dla kogo jest dieta niskowęglowodanowa,
  • czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa,
  • jak skomponować menu niskowęglowodanowe.

Zobacz także artykuł: Dieta OXY - na czym polega i jakie są jej efekty. Etapy, opinie i jadłospis na diecie OXY.

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega? Kiedy widać pierwsze efekty?

Dieta niskowęglowodanowa (często określana jako dieta low carb) polega na ograniczeniu węglowodanów w codziennym jadłospisie. Zastępowane są one większą ilością białka oraz tłuszczów. Co jednak trzeba zaznaczyć, dieta nie polega na całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z menu, ale na ich ograniczeniu. Są one bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Minimalna dawka dzienna węglowodanów wynosić powinna co najmniej 130 g. Niższa podaż węglowodanów może negatywnie wpływać na pracę całego organizmu. Jakie zatem powinny być proporcje mikroskładników w diecie niskowęglowodanowej? Najlepiej, aby prezentowały się one w następujący sposób: węglowodany – 25%, białko – 30% i tłuszcze – 45%. Takie proporcje z jednej strony pozwolą na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, a z drugiej – zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak wspomniano, to właśnie skuteczność najbardziej wpływa na to, że tak dużą popularnością cieszy się dziś dieta niskowęglowodanowa. Efekty jej stosowania widać już bowiem po dość krótkim czasie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zredukować nadmierną masę ciała stosunkowo szybko. Poza tym dieta pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, a także poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi. Ważne jest jednak, aby nie była stosowana zbyt długo. Wówczas może bowiem negatywnie odbić się na stanie zdrowia. Dlatego traktowana powinna być raczej jako dieta krótkoterminowa.

Dieta Atkinsa, Dukana, OXY i dieta keto  którą z najpopularniejszych diet niskowęglowodanowych wybrać?

Wyróżnić można kilka rodzajów diety niskowęglowodanowej. Zasady każdej z nich są nieco inne. Wśród najpopularniejszych wymienić można dietę Atkinsa, dietę Dukana, dietę OXY oraz dietę keto. Na czym polega dieta Atkinsa? Jej autorem jest Robert Atkins, wedle którego podstawową przyczyną otyłości jest spożywanie zbyt dużej ilości cukrów, zarówno prostych, jak i złożonych, czyli węglowodanów. Postulował, aby dieta składała się głównie z tłuszczy i białka. W Polsce na bazie założeń Atkinsa powstała choćby dieta KwaśniewskiegoPodstawę diety Atkinsa stanowią mięso, ryby i oleje roślinne. Proces odchudzania podzielony jest tu na trzy dwutygodniowe etapy. W pierwszym ilość węglowodanów ograniczana jest do 20 g na dobę. Zrezygnować należy z pieczywa i innych produktów zbożowych, a także z owoców i warzyw zawierających skrobię oraz z mleka i jogurtów. W drugim etapie spożywać można maksymalnie 50 g węglowodanów na dobę. Z kolei w trzecim etapie podstawą odżywiania pozostają tłuszcze i białka. Możliwe jest zwiększenie spożywania ilości cukrów, jednak pod warunkiem, że węglowodanów nie będzie się mieszać z mięsem i jajami. W ciągu dnia spożywać należy trzy podstawowe posiłki oraz dwa lekkie.

Nieco innym rodzajem diety niskowęglowodanowej jest dieta Dukana, która często określana jest także jako dieta wysokobiałkowa. Opiera się ona głównie na spożywaniu dużej ilości białka. Ogranicza spożycie nie tylko węglowodanów, ale także tłuszczy. Dieta Dukana podzielona jest na cztery etapy. Pierwszy etap (faza uderzeniowa) trwa ok. 7 dni, w trakcie których spożywa się nabiał i produkty mięsne o niskiej zawartości tłuszczu. Etap drugi trwać może nawet kilkanaście miesięcy. Uzależnione jest to od tego, ile kilogramów chce się zrzucić. W tej fazie stosuje się taki sam jadłospis jak w pierwszym etapie, jednak zostaje on uzupełniony o niektóre warzywa. Wykluczone są produkty z pełnego przemiału. Po osiągnięciu oczekiwanej wagi przejść można do etapu trzeciego, który trwa 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Jadłospis rozszerzony zostaje o produkty z błonnikiem, takie jak owoce, warzywa, pieczywo i otręby, a także o pieczone mięsa i żółty ser. Ostatni etap to przejście do normalnego odżywiania. Ważne jest jednak trzymanie się nawyku przeprowadzania fazy uderzeniowej (wspomnianego pierwszego etapu diety) raz w tygodniu przez jak najdłuższy czas.

Dieta OXY to kolejny rodzaj diety niskowęglowodanowej. To dieta proteinowa składająca się z trzech etapów procesu odchudzania. Celem pierwszego etapu jest szybka redukcja masy ciała. Codzienne menu składać powinno się dużej ilości białka zwierzęcego. Celem drugiego etapu jest utrwalenie uzyskanych efektów odchudzania. Spożywać powinno się przede wszystkim produkty bogate w białko pochodzenia roślinnego. Ważne jest jednak, aby zachować proporcję białka roślinnego oraz zwierzęcego w stosunku 50:50. Z kolei celem etapu trzeciego jest ochrona przed wystąpieniem efektu jo-jo. Do jadłospisu wprowadzane są węglowodany i tłuszcze w określonych proporcjach.

Omawiając różne diety niskowęglowodanowe, kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o diecie ketogenicznej. Zakłada ona ograniczenie węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu spożywania tłuszczów. Istotne jest tu trzymanie się odpowiednich proporcji. Dieta keto zakłada spożywanie codziennych posiłków, w których aż 80–90% stanowią tłuszcze. Pozostała część, czyli 10–20% to węglowodany i białko.

Którą z tych diet niskowęglowodanowych wybrać? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wszyscy bowiem, co oczywiste, mamy nieco inne organizmy. Każda dieta dopasowana powinna być do indywidualnych możliwości i oczekiwań.

Dieta niskowęglowodanowa – zasady odżywiania i zalecane produkty

Skomponowanie codziennego jadłospisu wcale nie jest takie skomplikowane, będąc na diecie niskowęglowodanowej. Co jeść zatem, aby osiągnąć zamierzone efekty? Wśród produktów mlecznych wskazać można przede wszystkim jogurt, twaróg i sery. Jeśli chodzi o jaja – spożywane mogą być bez ograniczeń. Z kolei w przypadku owoców, postawić trzeba głównie na te, które cechują się niską zawartością cukru. Mowa tu o śliwkach, jagodach, malinach, cytrusach, truskawkach i wiśniach. Niewskazane są owoce zawierające duże ilości cukru jak banany, ananasy, mango, jabłka i gruszki. Natomiast w przypadku warzyw, spożywać należy te o niskiej ilości węglowodanów. Sięgać można po szpinak, brokuły, cukinię, sałatę, szparagi, paprykę, ogórki, kalafior, kapustę, bakłażan, pomidory, oliwki i brukselkę. Zrezygnować natomiast należy z marchwi, buraka, kukurydzy i ziemniaków, czyli z warzyw zawierających duże ilości węglowodanów. Mięso i ryby dozwolone są bez ograniczeń, poza produktami zawierającymi cukier i mąkę. Podobnie jest w przypadku orzechów, pestek i nasion (poza nasionami strączkowymi). Na koniec warto przypomnieć, że na diecie niskowęglowodanowej wyklucza się spożywanie wszelkich produktów zbożowych.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest dla każdego? Kto i kiedy powinien rozważyć taki styl odżywiania?

Dieta niskowęglowodanowa to na pewno dobre rozwiązanie w przypadku osób uprawiających różnego rodzaju sporty wytrzymałościowe. Organizm takich osób jest bowiem w stanie "nauczyć się" efektywnie pozyskiwać energię z tłuszczów. Taki rodzaj diety polecany jest także osobom borykającym się z chorobami metabolicznymi oraz z padaczką lekooporną. Co więcej, dieta niskowęglowodanowa może także pomagać w leczeniu niektórych nowotworów. Przyjmowanie tłuszczy wpływa bowiem na zmniejszenie stanów zapalnych i stabilizację przemiany materii. Poza tym z takiej diety skorzystać mogą osoby zadające sobie odwieczne pytanie, jak szybko schudnąć? Pamiętać jednak trzeba, że nie może być ona stosowana zbyt długo. Może bowiem wówczas przyczynić się do problemów zdrowotnych. Wszystko zatem należy robić z odpowiednią rozwagą.

Zdrowe tłuszcze i białka: dlaczego są tak ważne w diecie niskowęglowodanowej i jak je odpowiednio dobierać?

Jak wspomniano, główna zasada diety niskowęglowodanowej polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów w codziennej diecie. W przypadku osób niestosujących żadnej diety, to właśnie węglowodany stanowią główne źródło energii. Jeśli zatem zaczyna się je ograniczać, konieczne jest znalezienie innego źródła energii. W tym przypadku są nimi właśnie tłuszcze i białko. Istotne jest zatem, aby codzienny jadłospis był właściwie zbilansowany. Zakłada się, że w diecie niskowęglowodanowej proporcje te wynosić powinny: węglowodany – 25%, białko – 30% i tłuszcze – 45%. Dzięki ograniczeniu węglowodanów możliwe będzie zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, a z drugiej strony – dzięki zwiększeniu tłuszczów i białka organizm zacznie otrzymywać odpowiednią ilość energii, a tym samym funkcjonować będzie w sposób prawidłowy.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa i bezpieczna?

Dieta niskowęglowodanowa jest zasadniczo zdrowa i bezpieczna. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać w jej przypadku o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim nie powinna trwać zbyt długo. Optymalny czas to 7–21 dni. Jej bezzasadne przedłużanie może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Co więcej, dzienna ilość kalorii na diecie niskowęglowodanowej nie powinna przekraczać 1000– 1300 kcal. Zaznaczyć także trzeba, że omawianej diety nie powinny stosować osoby cierpiące na przewlekłe choroby. W ich przypadku bowiem może to tylko pogłębić objawy choroby. Dieta nie jest także zalecana w przypadku młodych ludzi w okresie wzrostu, ponieważ w tym czasie węglowodany są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu.

Jak skomponować menu niskowęglowodanowe i co warto włączyć do diety? Dieta niskowęglowodanowa – przykładowy jadłospis

O tym, jakie produkty spożywać, a jakich unikać w trakcie diety niskowęglowodanowej już wspomnieliśmy. Warto teraz zaproponować przykładowe menu. Jeśli chodzi o śniadanie, dobrym wyborem może być chrupiąca sałatka z fetą, bądź jajecznica z warzywami lub twarożek z jabłkiem i cynamonem. Na drugie śniadanie zjeść można jogurt z owocami, bądź serek wiejski z owocami lub zupę cukiniową z pieczarkami. Na obiad zaserwować można pieczonego łososia z warzywami, bądź duszoną pierś z kurczaka w warzywach lub dorsza z cukinią. Z kolei na kolację proponujemy faszerowaną paprykę z wołowiną, bądź sałatkę z tuńczykiem lub z mozzarellą z suszonymi pomidorami. Stosując się do powyższych zasad diety niskowęglowodanowej, redukcja masy ciała nastąpić może naprawdę szybko.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Przeziębienie i grypa

Ranking skutecznych leków przeciwbólowych, które musisz mieć pod ręką, gdy "coś Cię bierze”
Ból to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie czy grypa. W takich sytuacjach wybór odpowiedniego środka przeciwbólowego może zadecydować o sz...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem