Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby? - zdjęcie

Dna moczanowa – określana także mianem artretyzmu, skazy moczanowej czy podagry – to przewlekła choroba zapalna, na którą cierpi ok.1% populacji. Objawia się stanem zapalnym stawów oraz nerek, wynikającym z nadmiernego gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie. W leczeniu tej przypadłości niezmierne ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety oraz unikanie pewnych artykułów spożywczych.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą zapalną, wynikającą z gromadzenia się kwasu moczowego we krwi.
  • Do rozwoju schorzenia doprowadza nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm albo zmniejszone wydalanie kwasu przez nerki.
  • Wystąpieniu skazy moczanowej sprzyjają takie czynniki jak: otyłość, dieta bogata w puryny czy predyspozycje genetyczne.
  • Prawidłowa dieta pomaga w kontrolowaniu poziomu kwasu moczowego i przeciwdziałaniu ataków dny moczanowej.
  • W diecie niskopurynowej zalecane są przede wszystkim warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz mleczne.
  • W menu należy ograniczyć spożywanie mięsa, owoców morza, alkoholu i napojów słodzonych.
  • Codzienny ruch, odpowiednie nawodnienie i suplementacja pomagają w kontrolowaniu kwasu moczowego.

Czym jest dna moczanowa i jakie są jej przyczyny?

Dna moczanowa to przewlekła choroba zapalna stawów, z którą zmaga się coraz więcej osób. Schorzenie jest wynikiem nadmiernie kumulującego się kwasu moczowego we krwi. Jego wysoki poziom skutkuje odkładaniem się kryształów moczanu sodu w stawach oraz tkankach okołostawowych.

Za czynnik ryzyka rozwoju skazy moczanowej uznaje się podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Odpowiadać za niego może nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm albo zmniejszone wydalanie kwasu przez nerki. Najczęściej z podagrą zmagają się mężczyźni po 40. roku życia i kobiety po menopauzie. Wśród czynników ryzyka rozwoju tego schorzenia można też wymienić:

  • spożywanie dużej ilości produktów spożywczych bogatych w puryny,
  • nadmierną masę ciała,
  • predyspozycje genetyczne.

Zazwyczaj przyczyną artretyzmu jest kombinacja powyższych czynników.

Diagnoza podagry polega na analizie objawów klinicznych, badaniu płynu stawowego oraz pomiarze kwasu moczowego. Chcąc ocenić stopień uszkodzenia stawów, specjalista zleca też takie badania jak tomografia komputerowa czy rentgen. Proces leczenia podagry obejmuje łagodzenie objawów podczas ataków oraz długoterminowe przeciwdziałanie nawrotom uciążliwych symptomów. Lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy glikortykosteroidów w celu łagodzeniu zapalenia oraz dolegliwości bólowych. W ograniczeniu nawrotów pomagają też preparaty obniżające poziom kwasu moczowego.

Niezmiernie ważna jest też odpowiednia dieta, nawodnienie, zachowanie prawidłowej masy ciała i rezygnacja z alkoholu. Dieta przy dnie moczanowej powinna skupiać się na spożywaniu pokarmów zawierających jak najmniejsze ilości puryn, co pomoże w kontrolowaniu objawów oraz zmniejszeniu poziomu kwasu moczowego.

Objawy dny moczanowej – kiedy dieta ma kluczowe znaczenie?

Przed atakiem podagry osoby chore mogą zaobserwować pewne nietypowe objawy dny moczanowej, takie jak podwyższona temperatura, dreszcze czy spadek samopoczucia. Często są one mylone z grypą lub inną infekcją. Określa się je mianem objawów zwiastujących. Podczas ataku najczęściej pojawiają się takie symptomy jak:

  • obrzęk, zaczerwienienie i uczucie gorąca w obszarze dotkniętego stawu,
  • silny ból obejmujący staw skokowy, staw palucha czy staw kolanowy,
  • gorączka i złe samopoczucie,
  • ograniczenie ruchomości stawu.

Ataki artretyzmu powtarzają się, trwając od kilku dni do nawet kilku tygodni. Brak wdrożonego leczenia prowadzi do tworzenia się guzków w stawach, tkance podskórnej, nerkach, jak i pozostałych narządach. Te natomiast mogą skutkować uszkodzeniem stawów oraz przewlekłą niewydolnością nerek.

Warto przy tym pamiętać, że poziom kwasu moczowego w organizmie można kontrolować właśnie poprzez odpowiednią dietę. Odpowiednie nawyki żywieniowe wpływają na złagodzenie objawów schorzenia. Niezwykle ważne jest ograniczenie spożycia artykułów bogatych w puryny.

Dlaczego dieta jest tak ważna przy dnie moczanowej?

Zachowanie prawidłowej diety jest ważnym elementem procesu leczenia dny moczanowej. Dzięki właściwemu jadłospisowi można skutecznie obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Trzeba więc wiedzieć, co jeść przy dnie moczanowej, a jakich produktów unikać. Nie bez znaczenia jest też sam sposób przygotowywania posiłków. Najlepiej przyrządzać potrawy gotowane. W przypadku tego schorzenia zalecana jest dieta niskopurynowa, ponieważ to właśnie z puryn tworzy się kwas moczowy, który doprowadza do podagry. Co ważne, dieta przy dnie moczanowej nie powinna być niskokaloryczna, zwłaszcza podczas ataków skazy moczanowej, gdyż dodatkowo wzmaga ona wytwarzanie kwasu moczowego.

Produkty zakazane przy dnie moczanowej – czego unikać?

Podagra dieta – jakich produktów unikać? Przede wszystkim pokarmów obfitujących w puryny. W codziennym menu nie powinny pojawiać się takie artykuły spożywcze jak:

  • mięso (w szczególności czerwone),
  • podroby,
  • buliony i galaretki,
  • owoce morza i niektóre ryby (dorsze, łosoś wędzony, śledź, makrela wędzona, karp, sardynki, pstrąg),
  • chude mięso,
  • piwo,
  • soki, napoje słodzone i miód,
  • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (sery topione i żółte, masło, smalec),
  • słodycze i fast foody,
  • szpinak,
  • nasiona roślin strączkowych.

Jakich owoców nie można jeść przy dnie moczanowej? Nie powinno się spożywać owoców zawierających dużą ilość fruktozy. Odradzany jest m.in. rabarbar. Dna moczanowa co jeść, czego unikać – tabela pomoże w wyborze odpowiednich składników do przygotowywania ubogich w puryny potraw.

Produkty zalecane w diecie przy dnie moczanowej – co warto włączyć do menu?

Podwyższony kwas moczowy – co jeść? W codziennym jadłospisie mogą pojawiać się takie produkty jak:

  • owoce i warzywa (kiwi, papryka, dzika róża, czarna porzeczka, pomarańcza, papryka, jarmuż, brukselka),
  • produkty zbożowe i mleczne (pieczywo razowe lub pszenne, ryże, kasza, makarony, jaja, mleko odtłuszczone),
  • chude ryby (sandacz, dorsz),
  • tłuszcze pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy).

A jakie zupy przy dnie moczanowej okażą się najlepsze? Dobrą propozycją są zupy na wywarach warzywnych. Warto też sięgać po napary i wywary z roślin, które wspierają zachowanie optymalnego poziomu kwasu moczowego, takie jak np. podagrycznik.

Znaczenie nawodnienia i wybór napojów przy dnie moczanowej

Kwas moczowy wydalany jest z moczem, stąd tak istotne jest spożywanie dużej ilości płynów, które pomoże w obniżeniu jego poziomu. Osoby cierpiące na artretyzm powinny wypijać ok. 3 litrów płynów na dobę. Jeśli chodzi o ich rodzaj, zalecane jest wypijanie ok. 2 litrów niegazowanej wody, a resztę płynów mogą stanowić: herbaty owocowe, kompoty (np. z wiśni) czy herbaty z pokrzywą. Co zbija kwas moczowy? Aby obniżyć poziom kwasu moczowego, warto pić wodę z cytryną czy napoje na bazie octu jabłkowego. Nie należy natomiast sięgać po napoje alkoholowe, słodzone i gazowane.

Rola puryn w dnie moczanowej – jak kontrolować ich spożycie?

Aby kontrolować dnę moczanową, należy zmniejszyć spożycie pokarmów bogatych w puryny. Ponadto leczenie tego schorzenia często wiąże się z koniecznością rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Wykorzystuje się w nim środki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem albo ograniczające jego produkcję. Lekarze przepisują niesteroidowe leki przeciwzapalne bez recepty lub na receptę, których zadaniem jest zredukowanie dolegliwości bólowych. Pacjenci zmagający się z podagrą przyjmują między innymi Milurit. Milurit a chudnięcie  czy lek wpływa na masę ciała? W rzadkich przypadkach preparat ten może powodować zaburzenia metabolizmu pod postacią cukrzycy czy hiperlipidemii, co oddziałuje na masę ciała.

W procesie leczenia dny moczanowej zalecana jest też suplementacja, która wspiera kontrolowanie kwasu moczowego we krwi. Jak obniżyć kwas moczowy? Warto przyjmować kwasy omega-3, witaminę B12 czy witaminę C. Można też stosować wyciągi z wiśni i różnych ziół. Na rynku dostępnych jest też wiele preparatów wspierających zdrowie układu moczowego.

Dieta niskopurynowa – przykładowy jadłospis na cały dzień

Dieta niskopurynowa musi bazować na urozmaiconych i świeżych produktach o jak najwyższej jakości. Chorym zaleca się spożywanie 4–5 posiłków na dobę. Dla osób chcących obniżyć poziom kwasu moczowego dieta powinna być pozbawiona wysokopurynowych artykułów.

Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie: jajecznica z pomidorem, szczypiorkiem i cebulą, pieczywo razowe, kawa zbożowa z chudym mlekiem.
  • II śniadanie: musli z jogurtem.
  • Obiad: zupa jarzynowa, spaghetti z sosem pomidorowo-warzywnym, chude mięso z indyka, kompot z wiśni.
  • Kolacja: kanapki z twarożkiem, rzodkiewką i ogórkiem, herbata z cytryną.

Styl życia a dna moczanowa – jak dieta wspiera leczenie i profilaktykę?

Prawidłowa dieta skutecznie wspiera pacjentów w kontrolowaniu kwasu moczowego. Ponadto pomaga w zapobieganiu atakom podagry. Nie bez znaczenia jest także styl życia, rezygnacja z używek i zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu. Ćwiczenia o umiarkowanej aktywności sprzyjają obniżeniu kwasu moczowego. Odradzany jest jednak zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Co ważne, nadwaga sprzyja wzrostowi poziomu kwasu moczowego we krwi, stąd należy zadbać o prawidłową masę ciała.

Podsumowując, przy dnie moczanowej należy ograniczyć spożycie mięsa, zrezygnować z alkoholu czy słodzonych napojów. Trzeba też zadbać o codzienną dawkę ruchu i nawodnienie organizmu, a w razie potrzeby wdrożyć farmakoterapię.

Źródła:

  • Paulina Gąsiewska, Dna moczanowa: jak sobie z nią radzić za pomocą diety?, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dna-moczanowa-jak-sobie-z-nia-radzic-za-pomoca-diety/
  • Magdalena Konowrocka, Dieta w hiperurykemii i dnie moczanowej, https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/dieta-w-hiperurykemii-i-dnie-moczanowej/
  • Bożena Puda, Martyna Wachtarczyk, Żywienie w dnie moczanowej – dieta bezpurynowa, https://www.szpitalslaski.pl/strona-468-zywienie_w_dnie_moczanowej_dieta.html
  • Katarzyna Wolnicka, Produkty zalecane osobom z dną moczanową, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/113762,produkty-zalecane-osobom-z-dna-moczanowa

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Kosmetyki i uroda

Olej rycynowy – jakie ma właściwości lecznicze i na co go stosować?
W ostatnich czasach obserwujemy tendencję powrotu do leków naturalnych, stosowanych od wieków przez naszych przodków. Obecnie swój renesans przechodzi olej rycynowy. Rycyna należy do jednych z najstarszych środków używanych w medycynie ludow...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem