Dieta sokowa to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn. Jej główną zasadą jest zastąpienie tradycyjnych posiłków sokami owocowo-warzywnymi. Wyjaśniamy, na czym polega dieta sokowa i jakie są jej efekty.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega dieta sokowa,
- jak przygotować się do detoksu sokowego,
- komu polecana jest dieta sokowa,
- jakie efekty daje dieta sokowa,
- jakie są przeciwwskazania do detoksu sokowego,
- jakie są popularne przepisy na soki i koktajle owocowo-warzywne.
Przeczytaj też: Dieta dr Dąbrowskiej – skąd popularność tej diety i jakie są jej główne zasady? Dla kogo ta restrykcyjna dieta owocowo-warzywna?
Dieta sokowa – na czym polega?
Dieta sokowa zaczęła cieszyć się popularnością jako skuteczny sposób na detoks organizmu. W najczęściej spotykanej postaci jest to dieta płynna, polegająca na spożywaniu napojów z owoców i warzyw przy jednoczesnej rezygnacji z produktów o stałej konsystencji. Płynna forma posiłków pozwala na wsparcie procesu trawienia, odciążenie układu pokarmowego i przyspieszenie przenikania substancji odżywczych do organizmu. Uzupełnieniem diety sokowej mogą być inne klarowne płyny, takie jak woda czy herbata zielona, owocowa lub ziołowa.
Dieta sokowa nie może trwać zbyt długo – w zależności od własnych możliwości i oczekiwanych rezultatów zwykle stosuje się ją od 1 do 7 dni. Niektóre odmiany diety sokowej dopuszczają dodatkowo spożywanie określonych pokarmów stałych – w takiej sytuacji można prowadzić ją przez dłuższy okres. Niezależnie od wybranego wariantu, diety sokowe z reguły są bardzo niskokaloryczne i nie wymagają przyrządzania wymyślnych posiłków – jadłospis stosujących je osób składa się przede wszystkim z napojów owocowych, a niekiedy także koktajli.
Jak przygotować się do diety sokowej?
Rozpoczęcie diety sokowej warto poprzedzić kilkudniowym okresem przygotowawczym. Pozwoli on zmniejszyć szok dla organizmu, jaki może wywołać drastyczna zmiana nawyków żywieniowych. Zaleca się stopniowe ograniczenie spożywania dań gotowych, mięsa, nabiału, pieczywa, alkoholu czy napojów słodzonych. Zamiast nich powinniśmy sięgać po sałatki oraz surowe, gotowane lub marynowane owoce i warzywa. Przed detoksem sokowym nie należy również przeciążać organizmu – aktywność powinniśmy dostosować do aktualnego samopoczucia i możliwości. Z intensywnego wysiłku fizycznego należy też zrezygnować w trakcie diety. Pamiętajmy także o odpowiedniej ilości snu, który sprzyja regeneracji organizmu.
Detoks sokowy – dla kogo jest odpowiedni?
Dieta z soków ma za zadanie przede wszystkim wspierać detoksykację organizmu. Z tego powodu może ona zainteresować głównie osoby, które chcą oczyścić ciało z toksyn, gromadzących się między innymi na skutek picia dużych ilości kawy, alkoholu, palenia papierosów czy niewłaściwego odżywiania się. Dieta sokowa dla niektórych bywa również wstępem do zmiany stylu życia i poznania na nowo smaków pozbawionych sztucznych polepszaczy.
Co jednak bardzo ważne, detoks sokowy nie powinien być stosowany wyłącznie w celu redukcji wagi. Choć zwykle towarzyszy jej utrata kilku kilogramów, kontynuowanie diety sokowej dłużej niż przez kilka dni może prowadzić do spowolnienia procesów przemiany materii, czego konsekwencją może być zwiększenie tendencji do tycia. Lepiej traktować ją więc jako pierwszy krok na drodze do wprowadzenia lżejszego, niskokalorycznego jadłospisu, który pomoże skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów bez efektu jo-jo, a następnie utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie.
Dieta sokowa – efekty
Mądrze stosowana dieta na sokach może nieść ze sobą wiele korzyści. Do jej najważniejszych efektów zalicza się:
- wsparcie procesu oczyszczania organizmu z toksyn,
- odciążenie i regulacja pracy układu trawiennego,
- zwiększenie odporności organizmu,
- poprawa kondycji włosów i paznokci,
- zmniejszenie uczucia zmęczenia,
- poprawa koncentracji i pamięci,
- zwiększenie podaży kluczowych dla zachowania zdrowia witamin, w tym witaminy C, witaminy B6 czy witaminy K, a ponadto minerałów, błonnika pokarmowego, antyoksydantów i enzymów trawiennych.
Dieta sokowa – przeciwwskazania. Kto nie powinien jej stosować?
Dieta sokowa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie powinny jej stosować przede wszystkim osoby cierpiące na:
- choroby przewlekłe, na przykład nerek i wątroby,
- zaburzenia tolerancji węglowodanów,
- nadciśnienie tętnicze leczone farmakologicznie.
Ponadto nie jest ona zalecana osobom, które prowadzą intensywny tryb życia i wykonują ciężką pracę fizyczną. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia detoksu sokowego jest też ciąża oraz karmienie piersią.
Dieta sokowa – przepisy na soki i koktajle
Choć dieta sokowa weszła na stałe do oferty wielu firm cateringowych, soki czy urozmaicające jadłospis koktajle z powodzeniem można przygotowywać także samodzielnie. Do ich przyrządzania możemy wykorzystywać rozmaite owoce i warzywa, w tym sezonowe, stanowiące naturalne źródło witamin, minerałów i innych cennych dla zdrowia substancji.
Przepisy na soki | Przepisy na koktajle |
Sok z natką – ogórek, zielone jabłko, szpinak, cytryna, natka pietruszki | Koktajl z ogórkiem – szklanka kostek ogórka ze skórką, szklanka kostek zielonego melona, szklanka szpinaku, 1 zielone jabłko, 1 cytryna |
Sok z jarmużem – jarmuż, zielone jabłko, seler naciowy, ogórek | Koktajl z ananasem – 1 dojrzałe awokado, szklanka szpinaku, ½ szklanki kostek ananasa, ½ szklanki soku z grejpfruta |
Sok z arbuzem – truskawki, arbuz, ogórek, mięta | Koktajl z imbirem – 1 banan, 1 cytryna, 1 łyżeczka startego imbiru |
Sok z kurkumą – ananas, pomarańcza, korzeń kurkumy | Koktajl mango – 2 duże marchewki, 1 dojrzałe mango, 1 pomarańcza |
Sok z marchewką – burak, marchewka, seler naciowy, jabłko, cytryna | Koktajl z malinami – ¾ szklanki malin, ¼ szklanki czerwonych porzeczek, szklanka wody kokosowej |
Sok z imbirem – marchewka, pomarańcza, korzeń imbiru | Koktajl z czarnym bzem – ½ szklanki borówek amerykańskich, szklanka malin, sok z czarnego bzu |
Sok z wiśniami – wiśnie, arbuz, cytryna | Koktajl z burakiem – 1 burak, 1 jabłko, pół cytryny, sok z aronii |
Dieta sokowa stała się popularna głównie za sprawą jej oczyszczającego działania. Choć wspiera ona usuwanie toksyn z organizmu, należy pamiętać, że jest to dieta bardzo niskokaloryczna, a przy tym niezbilansowana – niewłaściwe jej stosowanie może więc przynieść więcej szkody niż pożytku.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.