Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne chudnięcie. Jak wybrać odpowiednią dietę, aby schudnąć?

Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne chudnięcie - zdjęcie

Świat idzie do przodu i ciągle wdrażane są nam nawyki żywieniowe, które mają przede wszystkim sprawić, że będziemy zdrowi, a przy okazji pełni sił i witalności. To samo dotyczy diet, głodówki już dawno odeszły w niepamięć, teraz stawiamy na pełnowartościowe posiłki, dające organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Wybór zdrowych diet jest naprawdę ogromny i warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, aby dopasować sposób odżywiania do własnych potrzeb.

Zobacz też artykuły z kategorii: Dieta i odchudzanie.

Czym kierować się przy wyborze diety odchudzającej?

Dieta redukcyjna musi być odpowiednio dopasowana do naszego stylu życia. Nie każdy ma czas na tworzenie rozmaitych dań, które bazują na trudno dostępnych produktach. Co więcej, nie wszyscy są w stanie jeść 5 posiłków dziennie o stałych porach, a część diet tego wymaga. Dieta biurowa to sposób odżywiania, któremu powinny się przyjrzeć szczególnie zabiegane osoby, dla których posiłki to sprawa niższego rzędu.  Dodatkowo musimy rozważyć, czy wraz z odchudzającą rozpoczynamy przygodę treningową - wówczas potrzebujemy zupełnie innego rozkładu makroskładników, niż osoba niećwicząca.

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są także nasze indywidualne upodobania. Nie możemy zmuszać się do posiłków, dieta odchudzająca powinna być oparta o produkty, które lubimy i jemy je na co dzień, ponieważ dieta to nie karaCo więcej, z diety powinny być wykluczone składniki, na które jesteśmy uczuleni. Wybrana przez nas dieta powinna uwzględniać również nasze choroby oraz nie kolidować z przyjmowanymi lekami. 

Przed wyborem diety na schudnięcie należy zrobić dokładny research, zapoznać się z zasadami wszystkich możliwych diet odchudzających i wybrać coś, co najbardziej przypadnie nam do gustu. Warto kierować się również opiniami innych osób, które miały okazję skorzystać z diety.

Czy warto wybrać się do dietetyka aby zaplanować odpowiednią dietę?

Skorzystanie z porad dietetyka wiąże się oczywiście z opłatami, jednak w wielu przypadkach może to być znakomita decyzja. Warto postawić na pomoc profesjonalisty, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z odchudzaniem, planowaniem diet, ale także, gdy poprzednie próby nie dały pożądanych efektów. Dietetyk to osoba wykwalifikowana w kontekście diet, potrafi ocenić jaki sposób odżywania sprawdzi się w przypadku konkretnej osoby. Dopasuje wszystko idealnie pod nasze potrzeby, uwzględniając również nasz stan zdrowia, a także odpowie na nurtujące nas pytania.

Co więcej, mamy również możliwość uzyskania diety darmowej, którą możemy wygenerować w Internecie. Dieta NFZ to program Narodowego Funduszu Zdrowia, który zakłada przygotowanie dla zainteresowanego jadłospisu na 14 dni, opartego na zasadach diety prozdrowotnej. Dieta DASH ma wspierać przede wszystkim układ krwionośny i uczyć zdrowych nawyków żywieniowych.

Najpopularniejsze diety odchudzające

Bardzo powszechnie stosowaną dietą jest dieta śródziemnomorska, która swoją drogą jest niezwykle zdrowa. Opiera się na stosowaniu nieprzetworzonych produktów, z uwzględnieniem jedzenia licznych warzyw i owoców, czerwonego mięsa, a także ryb i owoców morza. Dieta tego rodzaju wymaga również bardzo dużego skupienia na posiłku, jego celebracji, co przekłada się na większe poczucie sytości. Jest szczególnie polecana dla osób chorujących na cukrzycę.

Dieta 2000 kcal stała się bardzo popularna odkąd lekarze, dietetycy i trenerzy zaczęli skutecznie uświadamiać ludzi, że aby schudnąć i tak należy jeść. 2000 kalorii to dość optymalna liczba, sprawdzi się w wielu przypadkach, jednak w szczególności dla osób trenujących, może to być za mało. Dokładne wyliczenie kaloryki powinno opierać się na wyniku PPM (podstawowa przemiana materii) oraz CPM (całkowita przemiana materii). W diecie o określonej liczbie kalorii nie przykładamy tak dużej wagi do spożywania konkretnych produktów, mamy po prostu zmieścić się w danej kaloryczności i oczywiście starać się wybierać zdrowe składniki.

Diety prozdrowotne

Dieta odchudzająca, której zadaniem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym to dieta paleo. Jej główna dewiza to jedzenie produktów, które kiedyś człowiek był po prostu w stanie upolować. Są to produkty nieprzetworzone, zazwyczaj bogate w duże ilości białka, ponieważ kluczowym produktem jest mięso. Przy odpowiednim rozeznaniu i rozplanowaniu, dostarczymy swojemu organizmowi nie tylko białka, ale również węglowodanów z owoców, czy też tłuszczów z jaj, olejów nierafinowanych oraz owoców morza.

Dość nowym rozwiązaniem jest przypominająca dietę odchudzającą, choć wcale taka nie jest - dieta FODMAP. Ten sposób odżywiania to kontrowersyjny temat, ponieważ może przynieść wiele dobrego, ale również wyrządzić nam szkodę. Zakłada ona ograniczenie monosacharydów, tak aby zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane zespołem jelita drażliwego czy SIBO. Warto ją stosować pod nadzorem profesjonalisty, ponieważ może prowadzić do niedoborów.

Mniejszy obwód w pasie i talii?

Coraz większą popularność zyskuje dieta zupowa, zwłaszcza na Instagramie. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na spożywaniu przede wszystkim zup. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się niezdrowa i restrykcyjna, jednak w zupach można przemycić dosłownie wszystkie wartości odżywcze, sami tak naprawdę decydujemy, co dodamy do potrawy i jaką kaloryczność uzyskamy. Zupy mogą być bardzo urozmaicone, dlatego też nie eliminujemy żadnych makroskładników. Dieta zupowa świetnie sprawdzi się dla osób mających problemy z trawieniem i przełykaniem, a także cierpiących na dolegliwości ortodontyczne, ponieważ zupy są po prostu łatwiejsze to spożycia i strawienia.

Diety odchudzające - diety na płaski brzuch to zazwyczaj sposoby odżywiania bazujące na lekkostrawnych produktach. Dzięki spożyciu posiłków, które nie obciążają żołądka, pozbywamy się wzdęć, które sprawiają, że nasz brzuch wydaje się dużo większy. Dieta lekkostrawna ma właściwości prozdrowotne i tak naprawdę nie eliminuje konkretnej kategorii jedzenia, tylko ją ogranicza, przykładowo jemy mięsa chude, takie jak kurczak, czy indyk, a rezygnujemy z wieprzowiny i wołowiny.

Czy są jakieś diety odchudzające, których trzeba unikać?

Kategorycznie nie stosujemy diet eliminacyjnych, które usuwają konkretne produkty lub makroskładniki z jadłospisu. Dieta niskotłuszczowa, czy ketogeniczna, która ogranicza spożycie węglowodanów, może doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych. Taki sam skutek może wystąpić przy stosowaniu takich sposobów odżywiania jak dieta jogurtowa i dieta ryżowa. Dieta musi być urozmaicona, dostarczać wszystkich składników odżywczych, ponieważ tego właśnie potrzebuje nasz organizm. Oczywiście, że schudniemy, jedząc same jogurty przez kilka dni, ale efekt jo-jo mamy gwarantowany. Mówiąc o dietach restrykcyjnych, nie sposób nie wspomnieć o diecie zakładającej jedzenie wyłącznie warzyw i owoców - dieta dr Dąbrowskiej. Stosowanie się do jej zasad przez dłuższy czas, może przynieść katastrofalne skutki uboczne, w postaci wyniszczenia organizmu.

Jak to jest z kaloriami?

Wykluczamy również diety, które nakazują spożywanie małych ilości kalorii. Dieta 1200 kcal? Jest to tak mała kaloryczność, że dosłownie uniemożliwiamy naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. W ciągu dnia pracują nasze narządy, spalamy kalorie, nawet leżąc w łóżku, dlatego też potrzebujemy energii płynącej z posiłków. Idealnym przykładem diety, której nigdy nie powinniśmy podejmować jest dieta kopenhaska, wymagająca pozostania w ogromnym deficycie kalorycznym, ponieważ oscyluje w granicach 1000 kcal. Warto zwrócić uwagę na to, że dieta dla nastolatków musi obejmować około 2000 - 2500 kcal, ponieważ są oni bardzo aktywni oraz potrzebują sporo energii na pracę umysłową.

Może detoks sokowy?

Dieta koktajlowa była promowana jako sposób na oczyszczenie organizmu. Jednakże nasz organizm wcale nie potrzebuje pomocy w usuwaniu toksyn, a picie samych koktajli lub soków nie dostarczy nam ani odpowiedniej ilości kalorii, ani niezbędnych składników odżywczych. Wszelkich detoksów po prostu starajmy się unikać.

Diety na płaski brzuch? Dieta na schudnięcie z brzucha? Tak często określana jest dieta OXY, której pierwszy etap "fat burning" ma spalić cały nadmierny tłuszcz z naszego ciała. Na samym początku tej diety faktycznie gubimy sporo kilogramów, jednak nie jest to tkanka tłuszczowa, a glikogen zmagazynowany w mięśniach. Wiąże się ona ze sporym ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo.

Dieta odchudzająca o odpowiednie badania

Czasami nie jesteśmy świadomi tego, że jesteśmy uczuleni na konkretny produkt lub nawet, że chorujemy na przewlekłe schorzenie. Jeśli korzystamy z pomocy dietetyka, wówczas zazwyczaj to on zleca nam wykonanie konkretnych badań. Gdy odchudzamy się na własną rękę warto wykonać morfologię, lipidogram, testy alergiczne, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu kortyzolu, sprawdzenie hormonów oraz glikemię. Co więcej, badania najlepiej wykonywać również w trakcie diety odchudzającej, aby wykluczyć ewentualne niedobory.

Rady dla osób chcących zacząć dietę odchudzającą

Przede wszystkim, tabletki odchudzające i wszelkie inne suplementy diety na odchudzanie to nie jest odpowiednia droga. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak okropne i niezdrowe rzeczy znajdują się w składzie tych produktów, żadne tabletki nie zastąpią aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Często wpisujemy w Internecie taką frazę: płaski brzuch - co jeść?. Nie istnieje dieta odchudzająca brzuch ani dieta na płaski brzuch po 40, a nawet szybka dieta na brzuch. Organizm nie spala tłuszczu miejscowo! Jest to zasada, o której każdy musi pamiętać. Owszem, możemy zastosować diety, które eliminują opuchliznę lub wzdęcia, ale nie sprawimy, że usuniemy tkankę tłuszczową wyłącznie z brzucha. Jeśli będziemy odpowiednio się odżywiać, jeść o 200-300 kalorii mniej niż nasze zapotrzebowanie, wówczas zrzucimy kilogramy i schudniemy z każdego miejsca na naszym ciele. Co więcej, męski brzuch i damski nie różnią się znacznie, więc nie warto wyszukiwać diet dla konkretnej płci lub zwiększenia wybranych mięśni albo zmniejszenia obwodu w problematycznej partii ciała.

Klucz tkwi w psychice

Najbardziej przydatną radą jest: zachowaj spokój i bądź cierpliwy. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta, a pozbycie się nagromadzonego tłuszczu nie nastąpi po kilku dniach diety 500 kcal. Odchudzanie to proces, a jeśli go przetrwamy, będziemy mogli być z siebie dumni i cieszyć się spektakularnymi efektami.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem