Sok, który powstaje w procesie kiszenia ogórków, wykazuje wiele prozdrowotnych i leczniczych właściwości, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Kwaśny napój jest źródłem kwasu mlekowego, sprzyjającego utrzymywaniu prawidłowej flory bakteryjnej i wzmacniającej układ immunologiczny. Dodatkowo zawiera wiele witamin i minerałów. Regularne picie wody z ogórków małosolnych ma również wiele innych zalet. Czy woda z kiszonych ogórków jest zatem zdrowa? Na co pomaga?
Właściwości soku z kiszonych ogórków
Sok z kiszonych ogórków wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Jest bogatym źródłem kwasu mlekowego, który powstaje w procesie fermentacji, a znajdujące się w nim bakterie probiotyczne poprawiają gospodarkę wodno-zasadową organizmu oraz podnoszą jego odporność. Zapobiega odwodnieniu, gdyż zawarty w nim sód zatrzymuje wodę w organizmie. Ponadto, przywraca równowagę elektrolityczną, ponieważ dostarcza potasu i sodu, które tracone są po intensywnym wysiłku fizycznym, a dodatkowo zwiększa wydajność organizmu. Kwaśny napój jest również źródłem probiotyków, mających korzystne działanie na układ pokarmowy. Sok z ogórków małosolnych jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz A, C, E i K, a także wapnia, potasu, żelaza, cynku, magnezu i fosforu. Wspomaga przetwarzanie białek węglowodanów i tłuszczów. Woda po kiszonych ogórkach zawiera bakterie probiotyczne, z tego względu polecana jest osobom z nietolerancją laktozy.
Działanie wody z kiszonych ogórków
Ze względu na zawartość witamin z grupy B, woda po kiszonych ogórkach poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Reguluje również ciśnienie krwi oraz łagodzi migrenowe bóle głowy, a nawet kaszel. Wykazuje także działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i moczopędne. Co więcej, sok z kiszonych ogórków poprawia stężenie lipidów we krwi, a także skutecznie przeciwdziała chorobom wrzodowym i chroni organizm przed grzybicami. Regularne stosowanie kwaśnego napoju wspomaga przetwarzanie białek, węglowodanów i tłuszczów. Warto również wskazać, że w trakcie procesu fermentacji wytwarzane są izotiocyjaniny, które wykazują pozytywne działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, regularne stosowanie kwaśnego napoju umożliwia pozbycie się bolesnych skurczów mięśni, gdyż pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia i równowagi elektrolitycznej. Dlatego też kwaśny napój pomoże w walce z syndromem niespokojnych nóg. Zalecany jest do picia osobom z nietolerancją laktozy i z chorobami wrzodowymi oraz ze zdiagnozowaną kandydozą (drożdżycą), a także polecany jest do profilaktycznego spożywania, które chroni przed grzybicami.
Sok z ogórków kiszonych na odchudzanie
Kwas mlekowy, powstający w procesie kiszenia, zawarty w soku z kiszonych ogórków ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną w jelitach, wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, które przyspieszają przemianę materii, zwiększając jednocześnie przyswajalność pokarmu. Dodatkowo, jest on bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na przyspieszenie metabolizmu i umożliwia pozbycie się problemów z zaparciami. Ponadto, sok z kiszonych ogórków zakwasza organizm, dzięki czemu eliminuje problem podjadania między posiłkami. Regularne spożywanie kwaśnego napoju z ogórków likwiduje obrzęki i zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu jego właściwości są wykorzystywane przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Co ważne, warzywa poddane procesom fermentacji są mniej kaloryczne aniżeli świeże. Należy wskazać, że sok z kiszonych ogórków najlepiej pić na czczo i przed każdym posiłkiem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.