
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których tego typu problemy są oznaką poważnego schorzenia. Dlatego też warto przyjrzeć się im i upewnić, że nie świadczą np. o chorobach stawów czy miażdżycy. Objawy mogą dotyczyć różnych odcinków kończyn. Drętwienie rąk, drętwienie stopy czy drętwienie nóg, jeśli są stałym problemem, powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wizyty u lekarza.
Z tego artykułu dowiesz się o tym:
- Czym jest dyskopatia, jakie są jej rodzaje, objawy i sposoby leczenia,
- Jakie ćwiczenia pomogą na cierpnięcie rąk i stawów łokciowych,
- Jak wygląda zespół cieśni nadgarstka, jego objawy i leczenie,
- Jakie są możliwe przyczyny zimnych dłoni i stóp,
- Czym jest wybicie palca i jak je leczyć,
- Dlaczego drętwienie kończyn może oznaczać miażdżycę,
- Co może być powodem drętwienia nóg,
- Do czego prowadzić może rwa udowa, jakie są jej objawy, przyczyny i leczenie.
Zobacz również artykuł: Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć miażdżyce?
Rodzaje chorób stawów - dyskopatie odcinków kończyn górnych i dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja
Jednymi z chorób, o których mogą świadczyć objawy takie jak np. drętwienie nóg i rąk, są dyskopatie. Nasze kończyny są unerwione wychodzącymi z kręgosłupa nerwami, połączonymi z jego kręgami. Dlatego też jeśli pojawią się pewne zwyrodnienia kręgów kręgosłupa, jak uszkodzenie krążka międzykręgowego (jego wypuklina, dehydratacja, zwężenie, czy ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego) odczuć można je jako drętwienie kończyn. Przyczyny dyskopatii mogą być różne, jednak zazwyczaj są to urazy spowodowane nadwyrężeniem kręgosłupa, np. częste siedzenie w zgarbionej pozycji, otyłość, czy też niewłaściwe przesuwanie lub podnoszenie ciężarów.
Jeśli zwyrodnienia pojawiły się w górnych częściach kręgosłupa, to znaczy w obrębie kręgów szyjnych, zaobserwujemy drętwienie rąk. Natomiast zwyrodnieniowe zmiany w odcinkach dolnych, jak kręgi lędźwiowe oraz krzyżowe odpowiadają za drętwienie nóg i stóp. W niektórych przypadkach występują także szumy uszne i nagłe zaburzenia równowagi. Sposób leczenia dyskopatii zależy od jej zaawansowania. W lekkich przypadkach pomóc mogą już leki, rehabilitacja i ćwiczenia, natomiast przypadki ciężkie wymagać będą operacji kręgosłupa. Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa mogą być wykonywane w domu lub pod okiem specjalisty.
Drętwienie prawej ręki - przyczyny i objawy
Przyczyn drętwienia rąk może być wiele. W przypadku konkretnie ręki prawej wykluczyć można zawał serca, czy dławica piersiowa, mogące być powodem drętwienia lewej ręki. Ze względu na większą powszechność praworęczności, częstym powodem drętwienia prawej ręki jest zespół cieśni nadgarstka lub też zespół rowka nerwu łokciowego.
Kolejnym, dużo mniej poważnym powodem może być po prostu częste spanie na prawym boku. Prowadzi ono do ucisku na nerwy ręki oraz jej naczynia krwionośne, co skutkuje poczuciem mrowienia. Powraca ona do normalnego stanu zazwyczaj w ciągu kilku minut, przy czym w momencie gdy staramy się poruszać palcami i ręką pojawić może się nieprzyjemne uczucie kłucia. Co ciekawe, przyczyną mogą być również niedobory.
Co brać na drętwienie nóg?
Jeśli cierpimy na drętwienie rąk jakie witaminy należy brać? Przydadzą się suplementy z witaminami z grupy B, zwłaszcza witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego. Dobrze także włączyć w dietę produkty takie jak szpinak, produkty mleczne, jajka, czy fasolę. Natomiast co brać na drętwienie nóg? Również witaminy z grupy B, a pomocny może okazać się także magnez, który pomoże ze stanem naszych mięśni i zapobiegnie skurczom. Pamiętajmy, że drętwienie, czy mrowienie różnych części ciała może być spowodowane wieloma chorobami, np. półpaścem, należy więc analizować wszelkie pojawiające się objawy jako całość.
Ćwiczenia na cierpnięcie rąk i stawów łokciowych
Nawet jeśli drętwienie kończyn jest częstym objawem, aby się go pozbyć, wystarczy czasem odpowiednia aktywność fizyczna. Ćwiczenia na drętwienie rąk i nóg można wykonywać co rano po przebudzeniu. Pomoże to pozbyć się uczucia cierpnięcia i zacząć dzień bez bólu.
Domowe sposoby na drętwienie nóg i rąk są zazwyczaj łatwe. Przykładowym i najprostszym ćwiczeniem na cierpnięcie rąk, jest po prostu trzęsienie rękoma i dłońmi. Jest to szczególnie przydatne kiedy po przebudzeniu w nocy chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.
Wystarczy potrząsnąć energicznie rękami aby odczuć ulgę. Kolejnym ćwiczeniem jest składanie dłoni w pięść i rozkładanie jej. Zaciśnij na moment pięść, następnie rozłóż ją, skieruj palce w górę, aż będą wskazywać na sufit, tak jakbyś chciał zatrzymać kogoś, kto idzie w twoim kierunku. Powtórz 5-10 razy. Innym ćwiczeniem jest zaciskanie dłoni na małej gumowej piłce, czy nawet zwiniętej parze skarpetek. Utrzymaj zacisk przez 5 sekund. Powtórz 10 razy, także w ciągu dnia.
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie
Zespół cieśni nadgarstka inaczej nazywany uciskiem nerwu pośrodkowego, jest stanem, który powoduje drętwienie, mrowienie lub osłabienie dłoni. Dzieje się tak z powodu nacisku na nerw, który biegnie wzdłuż ramienia, przechodzi przez kanał nadgarstka zwany cieśnią nadgarstka i kończy się w dłoni. Kontroluje ruch i czucie kciuka oraz ruch wszystkich palców z wyjątkiem małego palca.
Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany powtarzającymi się ruchami, takimi jak pisanie, lub innymi ruchami nadgarstka, które wykonujemy bardzo często. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, które robimy w pozycji, w której ręce są niżej niż nadgarstki. Innymi przyczynami mogą być stany takie jak niedoczynność tarczycy, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, a nawet ciąża.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują pieczenie, mrowienie lub drętwienie dłoni i kciuka, lub palca wskazującego i środkowego, osłabienie dłoni i kłopoty z trzymaniem rzeczy, uczucie przypominające drżenie w palcach, czy mrowienie w ramieniu. Leczenie może obejmować zmianę stylu życia, jeśli to powtarzające się ruchy powodują objawy, lub częstsze przerwy w danych czynnościach. Pomocne będą też ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić noszenie szyny, aby zapobiec poruszaniu się nadgarstka i zmniejszyć nacisk na nerwy. Mogą również zostać przepisane leki przeciwzapalne lub zastrzyki sterydowe, aby ograniczyć obrzęk. Jeśli żadne z powyższych nie zadziała, konieczna może być operacja zwaną uwolnieniem cieśni nadgarstka, która zwiększa rozmiar kanału i łagodzi nacisk na nerw.
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa to częsty objaw wynikający z ucisku na nerwy wychodzące z dolnego odcinka kręgosłupa, zwłaszcza w przypadku dyskopatii, przepukliny krążka międzykręgowego lub zmian zwyrodnieniowych. Ucisk ten może powodować promieniujący ból, mrowienie, a nawet chwilową utratę czucia w kończynach dolnych, szczególnie po dłuższym siedzeniu lub przy gwałtownym ruchu. Objawy te wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, często obejmującego fizjoterapię, ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz zmianę codziennych nawyków ruchowych.
Złe samopoczucie i drętwienie kończyn
Złe samopoczucie, drętwienie kończyn oraz ogólne osłabienie mogą być objawami przemęczenia, zaburzeń krążenia, niedoborów witamin (szczególnie z grupy B) lub problemów neurologicznych. Takie symptomy mogą również towarzyszyć długotrwałemu stresowi, nieprawidłowej diecie czy siedzącemu trybowi życia. Jeśli dolegliwości się powtarzają lub nasilają, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki i wykluczenia poważniejszych schorzeń, takich jak neuropatie czy choroby układu nerwowego.
Wybity palec – objawy, leczenie, rehabilitacja wybitego palca
Stawy pozwalają naszym palcom zginać się i prostować. Kiedy dowolne dwie kości zostają wypchnięte ze stawu, na przykład w wyniku urazu sportowego lub upadku, palec ulega przemieszczeniu i zwichnięciu. Najczęściej stawem, w którym występuje zwichnięcie, jest staw międzypaliczkowy proksymalny, czyli środkowy staw palca.
Zwichnięty palec można zaobserwować, jeśli staw palca wygląda na krzywy lub zniekształcony, kość palca wydaje się przesunięta, na przykład wystająca na bok, występuje obrzęk, zasinienie i ból wokół stawu, oraz problemy z poruszaniem. Natychmiast po zwichnięciu należy unikać samodzielnego wbijania palca z powrotem w staw. Można w ten sposób zranić leżące poniżej struktury, czasami na stałe, włączając w to naczynia krwionośne, ścięgna, nerwy i więzadła. Zamiast tego należy schłodzić i unieruchomić wybity palec. Może okazać się, że konieczna będzie operacja.
Fizjoterapię lub terapię zajęciową można przepisać, gdy palec wyzdrowieje na tyle, aby usunąć szynę. Wyszkolony fizjoterapeuta poprowadzi pacjenta przez ćwiczenia, a być może także zaoferuje terapie ciepłem i masaże, aby zmniejszyć sztywność i zwiększyć ruchomość stawu. Zwykle można wrócić do normalnych zajęć, w tym sportu, w ciągu kilku tygodni po kontuzji, ale całkowite wygojenie palca może potrwać do sześciu miesięcy. W niektórych przypadkach ból i sztywność mogą być długotrwałe lub nawet trwałe.
Miażdżyca kończyn dolnych i tętnic jako przyczyna
Miażdżyca jest stanem, w którym tętnice są zwężone przez odkładanie się blaszek miażdżycowych i nie mogą transportować wystarczająco dużej ilości krwi do zewnętrznych części ciała, takich jak ręce i nogi. To forma choroby naczyń obwodowych. Skurcze, które zaczynają się, gdy się ruszamy i odchodzą po odpoczynku, są jednym z sygnałów ostrzegawczych miażdżycy. Zwykle można odczuć je przede wszystkim w nogach i właśnie wtedy mamy do czynienia z miażdżycą kończyn dolnych.
Mogą pojawić się ból lub skurcze mięśni, ponieważ do nóg pompowane jest mniej krwi. Ten rodzaj bólu nazywa się chromaniem przestankowym. Można go odczuć np. przy chodzeniu po schodach, natomiast ból ustaje przy odpoczynku. Miażdżyca może wpływać na różne grupy mięśni, w tym pośladków, bioder, stóp, łydek i ud.
Niektórzy ludzie mają też uczucie pieczenia lub drętwienia. W zaawansowanych formach, palce lub stopy mogą boleć nawet podczas odpoczynku. Pojawić mogą się także zmiany w kolorze nóg, słabość nóg, poczucia zimna w dolnych kończynach, słabszy puls w nogach, blady lub niebieskawy kolor skóry. Co robić jak drętwieje noga i obserwujemy kilka z innych opisanych objawów? Należy natychmiast wybrać się do lekarza, a przede wszystkim jeśli palimy, rzucić nałóg, który wielokrotnie zwiększa ryzyko miażdżycy. Ryzyko wzrasta też jeśli bierzemy tabletki antykoncepcyjne, często pijemy alkohol, niezdrowo jemy, czy jesteśmy po menopauzie.
Domowe sposoby na drętwienie nóg i palców
Drętwienie nóg i palców może być wynikiem długiego ucisku na nerwy, problemów z krążeniem lub niedoborów witamin. Jeśli objawy nie są związane z poważną chorobą i pojawiają się sporadycznie, pomocne mogą okazać się domowe sposoby na drętwienie palców u nóg, które wspomagają ukrwienie i łagodzą dyskomfort.
- Delikatne rozciąganie i masaż stóp oraz łydek
- Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom
- Zmiana pozycji ciała i unikanie długiego siedzenia ze skrzyżowanymi nogami
- Regularna aktywność fizyczna poprawiająca krążenie
- Dieta bogata w magnez, witaminy z grupy B i potas
- Unikanie obcisłego obuwia i skarpet uciskających stopy
Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa
Jednym ze sposobów łagodzenia dolegliwości takich jak promieniujący ból czy mrowienie kończyn dolnych są regularne i dobrze dobrane ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa. Celem takich ćwiczeń jest odciążenie nerwów, poprawa elastyczności kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni wspierających odcinek lędźwiowy.
- Ćwiczenie z uniesieniem miednicy (mostek) – wzmacnia pośladki i mięśnie core
- Przyciąganie kolan do klatki piersiowej – rozciąga dolny odcinek pleców
- Pozycja kota i krowy – mobilizuje kręgosłup i poprawia jego elastyczność
- Rozciąganie mięśnia gruszkowatego – zmniejsza ucisk na nerw kulszowy
- Ćwiczenia McKenziego – pomocne przy dyskopatii i bólach promieniujących do nóg
Źródła:
- Gajewski P. red., Interna Szczeklika 2022., Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2022
- Strychar J., Zaburzenia czucia kończyn górnych, Zdrowie Ursynowa
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.