Drgawki gorączkowe występują u 3-4% dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 5 rokiem życia. Choć wyglądają dość dramatycznie to w większości przypadków nie powodują trwałych zmian i dobrze rokują. Skąd się biorą? Jak przebiegają? I w jaki sposób postępować podczas ataku?
Jak przebiegają drgawki gorączkowe?
Jeśli mimo podania dziecku leków przeciwgorączkowych temperatura nie spada należy zachować czujność. Dziecięcy ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony więc w przypadku gorączki nie trudno o gwałtowną reakcję organizmu. Atak drgawek gorączkowych do złudzenia przypomina ten towarzyszący padaczce. Dziecko zaczyna drżeć, pręży się, sztywnieje i traci kontakt z otoczeniem (jest nieprzytomne i nie reaguje na dotyk ani głos). U niektórych maluszków dodatkowo pojawia się także ślinotok, zasinienie warg, oczy wywracają się ku górze, a oddech staje się nierównomierny. Zdarza się też tak, że atak przebiega bez drgawek, a dziecko sprawia wrażenie martwego. To niezwykle traumatyczne przeżycie, a większość rodziców nie wie jak zachować się w takiej sytuacji.
Jak postępować podczas ataku?
Gdy dziecko dostanie ataku należy położyć je na miękkim podłożu na boku, tak aby głowa była poniżej tułowia. Jeśli takie ułożenie nie jest możliwe koniecznie trzeba przekręcić główkę na bok, by maluch nie zakrztusił się śliną. Nieregularny oddech po kilku sekundach powinien wrócić do normy. Bardzo istotne jest by podczas ataku nie ściskać, unieruchamiać, karmić i poić dziecka. Jeżeli jest to pierwszy napad lub kolejny (trwający ponad 5 minut) konieczne jest wezwanie pogotowia.
Drgawki gorączkowe – co dalej?
Po napadzie dziecko jest osłabione i senne. Najlepiej jeśli pozostanie w pozycji bocznej, gdyż ułatwi mu ona oddychanie. Po zbadaniu małego pacjenta lekarz pogotowia podejmie decyzję o dalszym postępowaniu, być może zaleci obserwację w warunkach szpitalnych. Ważne, by po pierwszym ataku drgawek dziecko zostało zbadane przez neurologa. Jeśli maluch ma skłonności do ataków dziecku zostanie zapisany diazepam (relanium), który należy podać profilaktycznie podczas gorączki. Profilaktyka ma na celu ograniczenie liczby drgawek, gdyż u 10 procent dzieci po kolejnych atakach rozwija się epilepsja. Jeżeli badanie neurologiczne oraz zapis EEG nie wykaże nieprawidłowości, a napady drgawek związane są z wysoką gorączką i nie zdarzają się zbyt często nie ma powodów do obaw.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.