Dusznica bolesna – przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Dusznica bolesna  - zdjęcie
Dusznica bolesna, nazywana także dławicą piersiową, stanowi jeden z objawów choroby niedokrwiennej serca. Charakteryzuje się występowaniem uczucia pieczenia i ucisku w okolicy zamostkowej. Symptomy mogą pojawić się m.in. wskutek stresu, ekspozycji na zimne powietrze oraz wysiłku fizycznego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest dławica piersiowa i jak ją leczyć.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Dławica piersiowa często stanowi jeden z pierwszych objawów choroby niedokrwiennej serca. Dolegliwości pojawiają się w wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego, czego przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych.
  • Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się podeszły wiek, skłonności genetyczne, niezdrowy tryb życia, a także cukrzycę, otyłość oraz nadciśnienie.
  • Dusznica bolesna objawia się uczuciem ucisku, dławienia lub gniecenia, umiejscowionym za mostkiem.
  • Diagnostyka dusznicy opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem, elektrokardiograficznym teście wysiłkowym oraz koronarografią.

Dusznica bolesna – co to jest i jak wpływa na zdrowie?

Dławica piersiowa zaliczana jest do najważniejszych objawów choroby niedokrwiennej serca, zwanej także chorobą wieńcową. Związana jest bezpośrednio z niedotlenieniem mięśnia sercowego, którego przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych. W jej przebiegu dochodzi do powstania tzw. blaszek miażdżycowych w obrębie ścian tętnic, co prowadzi do zwężenia światła naczyń i utrudnia transport krwi. Niedobór tlenu sprawia, że serce zaczyna się „dusić”.

Głównym symptomem dusznicy jest uczucie ucisku i gniecenia w klatce piersiowej, do którego dochodzi po intensywnym wysiłku fizycznym lub pod wpływem silnego stresu emocjonalnego. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia oraz u kobiet po 50. roku życia. Dławica piersiowa może występować pod postacią stabilną oraz niestabilną.

Dławica piersiowa – przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju schorzenia

Choroba wieńcowa stanowi poważne zagrożenie epidemiologiczne, stając się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się naturalnie wraz ze starzeniem się organizmu. Najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn między 40. i 50. rokiem życia oraz u osób w wieku podeszłym niezależnie od płci. Jednocześnie warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywają tu także skłonności genetyczne i dziedziczne.

Za istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca uznaje się również niezdrowy styl życia. Brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz sięganie po używki, szczególnie palenie papierosów, mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, prowadząc tym samym do objawów dławicy. Niepokój pacjentów powinien wzbudzić przy tym podwyższony poziom cholesterolu całkowitego (powyżej 200 mg/dl) oraz cholesterolu LDL (powyżej 130 mg/dl). Procesy miażdżycowe przyspieszają także cukrzyca, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze.

Dławica piersiowa – objawy, które powinny wzbudzić niepokój

Jak już wspomniano, dusznica bolesna stanowi jedną z najważniejszych oznak rozwijającej się choroby wieńcowej, dlatego nie można lekceważyć jej symptomów.

Dławica piersiowa – objawy:

  • Po wysiłku fizycznym, wskutek stresu emocjonalnego oraz ekspozycji na zimne powietrze pojawia się uczucie ucisku, dławienia lub gniecenia.
  • Ból występuje w okolicy zamostkowej. Może promieniować w kierunku ramienia, szyi i żuchwy.
  • Dolegliwości ustępują w spoczynku.
  • Ból trwa zwykle kilka minut.

Na początkowych etapach choroby ból dusznicowy bywa mylony ze zgagą, przez co jest bagatelizowany przez pacjentów. Objawy często mają mało nasilony charakter. Przez wiele osób opisywane są jako delikatne pieczenie lub ucisk w tzw. dołku. Każdy przypadek bólu wieńcowego powinien być skonsultowany z lekarzem, szczególnie ten występujący po wysiłku fizycznym oraz budzący ze snu. Warto pamiętać o tym, że ból dławicowy nie powinien być ostry i kłujący.

Co zrobić podczas ataku dusznicy bolesnej?

W przypadku ataku dusznicy bolesnej należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Objawy powinny ustąpić samoistnie po kilku minutach. Pomocne mogą okazać się także tabletki z nitrogliceryną pod język. Po przyjęciu leków objawy powinny ustąpić w ciągu 1–3 minut.

Jeśli dolegliwości mają nasilony charakter oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Osłabienie oraz silny ból w klatce piersiowej wymagają natychmiastowego powiadomienia służb ratunkowych. Na pomoc należy czekać w wygodnej pozycji. Warto zadbać przy tym o dopływ świeżego powietrza.

Rodzaje dusznicy bolesnej

Niestabilna dławica piersiowa

Jedną z postaci dusznicy bolesnej jest niestabilna dławica piersiowa. Głównym objawem opisywanej postaci choroby jest ból wieńcowy, który nie reaguje na podawanie leków z nitrogliceryną. Co więcej, ból ma charakter wielokrotnie nawracający oraz może zwiększać swoje natężenie. Pojawia się spontanicznie, bez wysiłku fizycznego, często w nocy. Stanowi poważny czynnik zawału serca mięśniowego i powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem.

Główną przyczyną występowania niestabilnej dławicy piersiowej jest szybkie zwężanie się światła tętnic. Najczęściej wywołana jest pęknięciem blaszki miażdżycowej i powstaniem nowej skrzepliny, która może rozpuścić się samoistnie lub doprowadzić do zawału. Niestabilnej dławicy piersiowej towarzyszy nasilony ból oraz dodatkowe objawy, takie jak nudności, wymioty oraz duszności. Pacjenci skarżą się przy tym na wzmożoną potliwość oraz nagłe osłabienie. Ryzyko wystąpienia komplikacji zwiększa cukrzyca, choroba naczyń pozasercowych, cechy zastoinowej niewydolności serca oraz leczony ostry zespół wieńcowy.

Stabilna dławica piersiowa

Rodzaje dusznicy bolesnej obejmują także postać stabilną, która stanowi jednocześnie najczęściej diagnozowaną postać choroby wieńcowej. Stabilna dławica piersiowa charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem objawów bezpośrednio po aktywności fizycznej lub wskutek stresu. Same objawy mają umiarkowany charakter oraz ustępują samoistnie kilka minut po zaprzestaniu wysiłku lub gdy przyjmie się leki na serce z nitrogliceryną. Dolegliwości występują również w czasie ekspozycji na zimno, po obfitym posiłku oraz rano po wstaniu z łóżka.

Same bóle mogą występować z różną częstotliwością. Pacjenci odczuwają je nawet do kilku razy w tygodniu lub miesiącu. Zdarzają się jednak dłuższe okresy bez występowania objawów. Stabilna dusznica negatywnie wpływa na komfort i jakość codziennego życia. Wiąże się z koniecznością ograniczenia wysiłku fizycznego oraz zmniejszeniem wydolności fizycznej.

Diagnostyka dusznicy bolesnej

Leczenie dusznicy bolesnej powinna poprzedzić odpowiednia diagnostyka u lekarza kardiologa. W pierwszej kolejności przeprowadzony jest wywiad, podczas którego specjalista ustala charakter i częstotliwość występujących objawów. Dodatkowo zadaje pytania dotyczące współwystępowania innych chorób oraz codzienny styl życia. Następnie przeprowadzone zostaje EKG oraz echo serca. Prawidłowy zapis EKG serca nie wyklucza jednak choroby niedokrwiennej serca.

Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych pozostaje elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, która umożliwia rozpoznanie stabilnej dławicy piersiowej. Samo badanie polega na monitorowaniu pracy serca przy pomocy elektrod oraz pomiaru ciśnienia podczas marszu na bieżni lub w czasie jazdy na rowerze stacjonarnym. Próba wysiłkowa trwa około 20 minut.

Na dalszych etapach diagnostyki konieczna może okazać się jednocześnie koronarografia, pozwalająca ocenić stan tętnic oraz możliwość leczenia inwazyjnego. Do tętnic wprowadzany jest kontrast, który umożliwia ich uwidocznienie w czasie badania rentgenowskiego. Podczas koronarografii lekarz znajduje zmiany w tętnicach odpowiedzialne za niedokrwienie serca.

Leczenie dusznicy bolesnej

Wielu pacjentów zastanawia się, czy dławica piersiowa jest uleczalna. Niestety dolegliwość ma charakter przewlekły i nie pozwala na pełne wyleczenie. Kluczowym działaniem pozostaje podejmowanie działań, mających na celu zahamowanie postępu miażdżycy. Jak leczona jest dusznica bolesna? Leki bez recepty najczęściej znajdują zastosowanie u zdrowych pacjentów, którym zależy na profilaktyce. Leczenie zachowawcze obejmuje leki wspomagające krążenie zapisane przez lekarza oraz zmianę stylu życia. Szczególnie ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej oraz zmiana diety. Leczenie inwazyjne obejmuje m.in. angioplastykę wieńcową oraz pomostowanie tętnic wieńcowych (zwane by-passami).

Źródła:

  • Anna Maria Frycz-Kurek, Piotr Buchta, Janusz Szkodziński, Stabilna choroba wieńcowa — epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, „Choroby Serca i Naczyń”, vol. 5, nr 3/2008.
  • Ewa Horak, Dławica piersiowa stabilna, https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225665,dlawica-piersiowa-stabilna [dostęp 08.10.2024].
  • Bożena Kocik, Anna Spannbauer, Piotr Mika, Postępowanie rehabilitacyjne u chorych ze stabilną dusznicą bolesną po zabiegu przezskórnej angioplastyki tętnic wieńcowych, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne”, vol. 3/2018.
  • Amit Kumar, Christopher P. Cannon, Ostre zespoły wieńcowe: diagnostyka i leczenie (niestabilna dławica piersiowa i NSTEMI), https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/134/original/Strony_od_MpD_2010_08-6.pdf?1467970175 [dostęp 08.10.2024].
  • Przemysław Styczeń, Choroba niedokrwienna serca (część II), http://convatec.com.pl/download/choroba_niedokrwienna_serca_cz2.pdf [dostęp 08.10.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem