Olej z pestek malin zawiera kwasy Omega-6 i Omega-3, a także witaminy młodości E i A. Jego komponenty pomagają zwalczać widoczne oznaki starzenia oraz zapobiegają ich występowaniu. Istotną zaletą oleju z pestek malin jest to, że nie pozostawia na skórze tłustego filmu, szybko się wchłania i nie zapycha porów. Jakie działanie i właściwości ma olejek z nasion malin? Jak go stosować?
Właściwości oleju z pestek malin
Olej z pestek malin otrzymywany jest w procesie mechanicznego tłoczenia na zimno, zazwyczaj ma ciemnożółty kolor i owocowy zapach. W swoim składzie zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (Omega-6) oraz kwas alfa-linolenowy (Omega-3) – które stanowią podstawowy składnik płaszcza lipidowego skóry. Dlatego też, wykazuje działanie nawilżające i uelastyczniające skórę. Olej z pestek malin ma wiele właściwości:
• jest źródłem witamin A i E,
• pobudza produkcję kolagenu i elastyny,
• nawilża skórę i ją natłuszcza,
• chroni skórę przed utratą wody,
• wzmacnia barierę lipidową naskórka,
• ma działanie łagodzące, regenerujące i przeciwzapalne, dlatego doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem,
• jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki, które odpowiedzialne są za starzenie się skóry,
• reguluje pracę gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za wydzielanie sebum,
• zawiera kwas elagowy, który wykazuje działanie przeciwrodnikowe i chroniące materiał genetyczny DNA,
• ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne,
• ma działanie delikatnie rozjaśniające skórę,
• hamuje produkcję melaniny, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przebarwień skóry,
• łagodzi podrażnienia, oparzenia i redukuje rumień po ekspozycji na słońce,
• dzięki zawartym w nim filtrom UV, jest naturalnym blokerem słonecznym – zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
Olej z nasion malin jako naturalny filtr przeciwsłoneczny
Olej z pestek malin ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Badania potwierdzają, że posiada on zdolność do absorbowania promieni UV, głównie UVB. Olej z pestek malin działa podobnie jak filtry mineralne. Należy jednak wskazać, że nie ma on dokładnego faktora SPF, posiada filtry na poziomie SPF 30-50. Dlatego też, warto stosować go wraz z innymi kosmetykami przeciwsłonecznymi.
Zastosowanie oleju z pestek malin
Olej z pestek malin może być stosowany samodzielnie na skórę twarzy i ciała oraz na włosy, a także w rozcieńczeniu z innymi olejami. Dodatkowo, kilka kropel oleju z pestek malin można dodać do balsamu do ciała lub kremu do twarzy tuż przed zaaplikowaniem. Ze względu na delikatne, lecz skuteczne działanie może być stosowany na całe ciało, dekolt, szyję, twarz, a nawet wrażliwe okolice oczu. Co ważne, olej z pestek malin sprawdzi się do każdego rodzaju cery – suchej, tłustej i mieszanej, a nawet problematycznej – naczynkowej, trądzikowej czy skłonnej do alergii. Warto również podkreślić, że olej z pestek malin stanowi dodatek do olejków do masażu oraz jako środek łagodzący podrażnienia po opalaniu czy zabiegach medycyny estetycznej np. po peelingach.
Kiedy i jak stosować olej z pestek malin?
Olej z pestek malin należy stosować na oczyszczoną, ale wilgotną skórę delikatnie wklepując go do momentu, aż się całkowicie wchłonie. Można go używać zarówno na dzień, na noc, jak i jako baza pod makijaż. W ciągu dnia może być traktowany jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, który stanowi doskonałą alternatywę dla kremów z chemicznymi filtrami UV. Co więcej, kilka kropel olejku z pestek malin można zmieszać z kremem i balsamem wzmacniając tym samym właściwości antyoksydacyjne kosmetyków. Należy jednak to robić bezpośrednio przed nałożeniem na skórę,
Olej z pestek malin to naturalny kosmetyk o szerokim spektrum zastosowania. Może być stosowany do pielęgnacji każdej cery, ale szczególnie zaleca się go do skóry przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych. Celem zachowania jego właściwości, konieczne jest jednak jego odpowiednie przechowywanie. Należy chronić go przed naświetleniem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.