Kluczowe wnioski z artykułu:
- Egzema to przewlekła choroba dermatologiczna, która najczęściej po raz pierwszy ujawnia się już w dzieciństwie.
- Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej w wyniku ekspozycji na alergen uczulający oraz czynniki drażniące.
- Dermatoza ma postać zaczerwienionych, silnie swędzących grudek i niewielkich ranek, które mają jednocześnie tendencję do przesuszania się.
- Leczenie polega przede wszystkim na zmianie nawyków pielęgnacyjnych, unikaniu ekspozycji na czynniki drażniące oraz doraźnym stosowaniu środków farmakologicznych w momentach zaostrzenia się objawów.
Egzema na dłoniach i twarzy – czym się charakteryzuje?
Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry (AZS), najczęściej występuje na dłoniach oraz w okolicy twarzy. Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, co oznacza, że głównym celem leczenia pozostaje łagodzenie dokuczliwości objawów. Bardzo często zupełne wyleczenie dermatozy okazuje się niemożliwe. W większości przypadków egzema na dłoniach i twarzy pojawia się już w dzieciństwie i utrzymuje się w wieku nastoletnim oraz dorosłym. Warto pamiętać o tym, że jest to jedna z najpowszechniejszych chorób alergicznych wieku dziecięcego.
Jak wygląda egzema na dłoniach? Do najważniejszych objawów AZS należą:
- czerwone grudki,
- małe ranki,
- pęcherzyki,
- mocno wysuszona i zgrubiała skóra.
Pacjenci skarżą się jednocześnie na silny świąd, który jest szczególnie dokuczliwy rano i wieczorem. Drapanie się sprzyja wysuszaniu i pękaniu skóry , co dodatkowo potęguje nasilenie symptomów. Dermatoza najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, w górnych częściach klatki piersiowej oraz na powierzchni dłoni i stóp.
Egzema na dłoniach – przyczyny powstawania
Skąd bierze się egzema na dłoniach? Przyczyny nie są do końca znane. Przyjmuje się jednak, że na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, osobnicza skłonność do nadwrażliwości cery oraz zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Wyprysk kontaktowy na dłoniach najczęściej diagnozowany jest u osób, których rodzice cierpieli na choroby alergiczne. U większości chorych występują przy tym alergie wziewne oraz pokarmowe. Warto pamiętać o tym, że pacjenci cierpiący na AZS są szczególnie narażeni na wystąpienie astmy oraz alergicznego nieżytu nosa.
Egzema na twarzy i dłoniach najczęściej ma charakter alergiczny. Oznacza to, że objawy mogą nasilić się w chwili kontaktu z alergenem uczulającym. Co więcej, ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe. Zaostrzenie się symptomów mogą powodować niektóre kosmetyki, substancje chemiczne, niska temperatura oraz infekcje.
Jak powstaje wyprysk kontaktowy na dłoniach?
Egzema kontaktowa na dłoniach powiązana jest bezpośrednio z reakcją IgE-zależną na alergeny uczulające. Wzmożona aktywność limfocytów odpowiada za produkcję zbyt dużej ilości cytokin stanu zapalnego. Warto pamiętać jednocześnie o tym, że wielu chorych cierpi dodatkowo na wrodzony defekt bariery naskórkowej, co wiąże się ze znacznym zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania skóry. W konsekwencji pacjenci borykają się ze wzmożoną utratą wody oraz silniejszym odczuwaniem świądu. Chorzy na AZS wykazują niską odporność na działanie czynników drażniących, alergenów oraz patogenów chorobotwórczych, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.
Jak wyleczyć egzemę na dłoniach i twarzy? Dostępne terapie i leki
Cierpisz na egzemę na dłoniach? Jak leczyć przewlekłą chorobę dermatologiczną? W pierwszej kolejności należy uwzględnić stopień nasilenia objawów oraz dolegliwości towarzyszące AZS. Wielu pacjentów cierpi dodatkowo na infekcje oraz alergie, które będą wpływać na rodzaj terapii. W przypadku osób, u których atopowe zapalenie skóry powiązane jest z alergią, konieczne będzie ograniczenie ekspozycji na alergen oraz zastosowanie diety eliminacyjnej w przypadku alergenów pokarmowych.
W momentach nasilenia się objawów można sięgnąć także po miejscowe glikokortykosteroidy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Kremy do skóry atopowej razem z odpowiednią pielęgnacją mogą przynieść bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Jak pielęgnować swędzącą i popękaną skórę dłoni i twarzy?
Nie wiesz, jak wyleczyć egzemę na dłoniach? Pamiętaj o regularnym stosowaniu emolientów, które sprawdzą się zarówno w roli profilaktyki, jak i w momentach zaostrzenia się objawów. Kosmetyki do skóry wrażliwej zawierają substancje okluzyjne, dzięki czemu zmniejszają utratę wody. Wyróżniają się przy tym bogatą zawartością substancji nawilżających oraz lipidów uszczelniających naturalną barierę skóry. Warto sięgać również po kosmetyki naturalne z mocznikiem, olejami roślinnymi oraz ceramidami.
Po emolienty należy sięgać 2-3 razy na dobę, w ilości wynoszącej ok. 500 g na tydzień. Najlepiej wybierać produkty bez konserwantów oraz substancji zapachowych, które często zawierają alergeny uczulające. U niektórych pacjentów mogą powodować tym samym nasilenie się świądu. Unikaj także czystego oleju kokosowego, który może wysuszać cerę.
Zioła na egzemę – naturalne preparaty ziołowe w walce z egzemą
Jak zwalczyć egzemę na dłoniach? Leczenie domowe może wspomóc farmakoterapię. W pierwszej kolejności pacjent powinien zadbać o prawidłową pielęgnację. Pomocniczo można sięgać przy tym po składniki bogate we flawonoidy. Znajdziemy je w ziołach, warzywach, owocach oraz liściach herbaty. Zewnętrznie można stosować jednocześnie kosmetyki na bazie nagietka oraz wąkrotki azjatyckiej, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regeneracyjne.
Dieta przy egzemie – produkty, które wspomogą walkę z chorobą
O czym jeszcze pamiętać podczas zwalczania egzemy na twarzy? Leczenie wyprysków kontaktowych wywołanych przez alergeny powinno obejmować dietę eliminacyjną. Należy unikać spożywania produktów, które powodują nasilenie objawów. Warto pamiętać jednak o tym, że wykluczenie pokarmów powinno przebiegać ostrożnie i pod kontrolą lekarza. Źle zbilansowana dieta może sprzyjać niedoborom, skutkując nasileniem objawów.
Źródła:
- Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, badania, leczenie, https://www.medme.pl/choroby/atopowe-zapalenie-skory,26.html (dostęp 10.08.2024).
- Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatr, vol. 21, nr 4/2017
- Roman J. Nowicki, et. al., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, Lekarz POZ, nr 5/2019.
- Monika Świerczyńska-Krępa, Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory (dostęp 10.08.2024).
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.