Jeszcze do niedawna uważano, że erekcja to typowo męska rzecz. Możliwość osiągnięcia i utrzymania erekcji oraz silny wzwód i nabrzmiały penis są bowiem niezbędne do odbywania satysfakcjonujących stosunków płciowych. Tymczasem okazuje się, że erekcja występuje również u kobiet. Pojawia się zatem pytanie, jak się objawia kobieca erekcja? Jak ją rozpoznać?
Czy u kobiet występuje erekcja?
Terminu erekcja zazwyczaj używa się do określenia wzwodu penisa u mężczyzny. Niemniej jednak określenie to – choć rzadziej – odnosi się również do kobiet. Należy zatem wskazać, że u kobiet, podobnie jak u mężczyzn występuje erekcja. Pojawia się zatem pytanie, jak dochodzi do erekcji? Do owej erekcji w ciele kobiety dochodzi, kiedy występują bodźce – zmysłowe, dotykowe lub związane z fantazjami. Bodźcem podniecającym w tym znaczeniu może być wyobraźnia lub mechaniczne pobudzenie (np. w postaci pieszczot lub masturbacji miejsc erogennych). Kobieca erekcja jest zatem reakcją organizmu na doznania seksualne.
Objawy kobiecej erekcji
Erekcja u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, wiąże się z pojawieniem się charakterystycznych objawów. W tym znaczeniu można mówić o delikatnym uniesieniu i stwardnieniu piersi oraz sutków. Dodatkowo dochodzi do lepszego ukrwienia łechtaczki, która staje się bardziej wrażliwa na bodźce i stymulację. Dodatkowo, symptomem erekcji, z którą bezpośrednio wiąże się podniecenie, jest również wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu.
Erekcja łechtaczki
Łechtaczka to jeden z narządów, który jest elementem żeńskiego, zewnętrznego układu płciowego. Narząd ten to żeński odpowiednik męskiego penisa. Mimo że członek i łechtaczka wyraźnie się między sobą różnią, to budowa tych narządów płciowych jest zaskakująco podobna. W budowie kobiecej łechtaczki bowiem – podobnie jak męskiego członka – wyróżnić można żołądź, napletek oraz ciała jamiste. Z tego powodu możliwa jest też erekcja łechtaczki. Wydawać by się mogło, że łechtaczka ma niewielkie rozmiary, nieprzekraczające kilku milimetrów. Tymczasem narząd osiąga długość nawet kilkunastu centymetrów, z czego większość zlokalizowana jest wewnątrz ciała. W części wewnętrznej łechtaczka zaczyna się dwiema odnogami, które przymocowane są do kości łonowych. Dzięki temu, że są silnie rozgałęzione, oplatają pochwę. Należy wskazać, że wewnątrz owych odnóg umieszczone są ciała jamiste. Łechtaczka zawiera liczne zakończenia nerwowe – czuciowe, które są bardzo wrażliwe na bodźce. Co ważne, ogromna rola przypisywana jest mechanoreceptorom łechtaczki, które są pobudzane bezpośrednio przez dotyk oraz poprzez przemieszczenie i przekrwienie warg sromowych. Stymulacja łechtaczki wywołuje silne podniecenie, co skutkuje zmianami fizjologicznymi, które dotyczą nie tylko tego narządu, ale również innych narządów płciowych. Erekcja łechtaczki polega na jej przekrwieniu oraz nawet dwukrotnym powiększeniu. Należy wskazać, że mechanizm ten możliwy jest dzięki zlokalizowanym wewnątrz niej ciałom jamistym.
Erekcja sutków u kobiet
Kobiece piersi są niezwykle wrażliwe na bodźce. Dlatego też w sytuacjach intymnych, podczas stymulacji pojawić się może erekcja sutków. Na czym polega? Piersi, podobnie jak męski członek, powiększają się i delikatnie twardnieją. Tak samo reagują brodawki w sytuacji podniecenia. Warto wskazać, że za erekcję brodawki sutkowej odpowiada zwieracz gruczołu sutkowego. Do erekcji brodawki dochodzi pod wpływem czynników mechanicznych (np. podczas karmienia piersią), termicznych (np. podczas ekspozycji na zimno) oraz psychicznych – podczas podniecenia seksualnego, za co odpowiada oksytocyna. Co ciekawe, po kobiecych piersiach można poznać, czy partnerka przeżyła orgazm, czy też nie. W sytuacji, kiedy kobieta doświadczyła orgazmu, napięcie zostało rozładowane, piersi stają się miękkie i delikatne. Jeżeli natomiast stosunek seksualny nie zakończył się orgazmem, piersi jeszcze przez dłuższy czas pozostają nabrzmiałe. Niemniej jednak należy wskazać, że nie jest to regułą u każdej kobiety.
Kobieca erekcja związana jest z podnieceniem i aktywnością seksualną. Niemniej jednak kobiety, podobnie jak mężczyźni mogą zmagać się z problemem impotencji. Co ważne, leczenie impotencji u kobiet jest możliwe, konieczna jest jednak wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednią terapię.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.