Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle może pojawiać się także z innych powodów. Wyjaśniamy, co to jest flegma, skąd się bierze i jak skutecznie ją wyleczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Flegma w gardle – co to jest? Objawy wydzieliny w gardle
Flegma to gęsta, lepka wydzielina w gardle, która spływa po jego tylnej ścianie. Flegma w gardle może mieć różne kolory – w zależności od tego, jakie są przyczyny jej powstawania. Najczęściej jednak przyjmuje barwę żółtą, białawą, a niekiedy zieloną. Wydzielina w gardle w wielu przypadkach nie jest objawem groźnego schorzenia, ale wywołuje spory dyskomfort. Zalegająca flegma w gardle może dodatkowo powodować:
- chrypkę, której często towarzyszy zmiana głosu, zmniejszone zdolności głosowe lub bezgłos,
- uczucie drapania lub łaskotania w gardle,
- trudności w przełykaniu,
- kaszel.
Nieprzyjemne dolegliwości z reguły się wyjątkowo dokuczliwe o poranku – jako że podczas snu przyjmujemy pozycję leżącą, próby odkrztuszania po przebudzeniu są najbardziej intensywne.
Skąd się bierze flegma w gardle? Przyczyny
Ciągła flegma w gardle i chrząkanie najczęściej jest wywołana zakażeniem – wirusowym lub bakteryjnym. Zalegająca wydzielina w gardle jest jednym z częstszych objawów przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych – jej pojawienie się jest efektem toczącego się stanu zapalnego. Flegma w gardle może być spowodowana także:
- przewlekłym zapaleniem zatok i nieżytem nosa,
- alergiami (zwłaszcza o charakterze wziewnym),
- refluksem żołądkowo-przełykowym.
Wydzielina w gardle może mieć też podłoże psychosomatyczne i występuje w przebiegu takich schorzeń, jak astma oskrzelowa, choroba wrzodowa i dysfonia psychogenna (zaburzenie głosu na tle stresowym). Flegma w gardle może również świadczyć o schorzeniach, jak rozstrzenie oskrzeli, ropień płuca albo niektóre typy gruźlicy płuc.
Szczególnie niepokojąca jest flegma z gardła z domieszką krwi, która może być przejawem zarówno nadkażenia bakteryjnego czy infekcji wirusowej, jak i symptomem poważniejszych chorób. Bez względu na ilość krwi w odkrztuszonej wydzielinie, każdy taki przypadek powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza. Obawy może wzbudzać też flegma w gardle obecna od kilku miesięcy. Zwiększone wydzielanie śluzu jest często spotykane u palaczy, u których nadprodukcja wydzieliny stanowi reakcję obronną organizmu przy kontakcie ze szkodliwymi związkami. Flegma w gardle może być także efektem ubocznym stosowania wziewnych leków sterydowych.
Jak pozbyć się flegmy z gardła? Apteczne metody leczenia
W leczeniu infekcji, którym towarzyszy flegma w gardle, pomocne mogą okazać dostępne w aptekach produkty. Chcąc pozbyć się wydzieliny, warto sięgnąć przede wszystkim po mieszanki soli, które są dostępne w formie preparatów do inhalacji, tabletek do ssania lub musujących czy rozpuszczalnych środków do płukania gardła. Z czego wynika ich skuteczność? Zawierają one mieszankę kationów i anionów różnych pierwiastków, które poprzez zjawisko osmozy przyczyniają się do rozrzedzenia gęstej wydzieliny i złagodzenia uczucia tak zwanej kluchy w gardle.
Na aptecznych półkach możemy znaleźć także preparaty ziołowe. Osobom borykającym się z problemem wydzieliny w gardle czy krtani polecany jest przede wszystkim syrop z bluszczu. Preparat będzie też polecany osobom, które zastanawiają się, jak oczyścić oskrzela z flegmy. Przy takich dolegliwościach świetnie sprawdzają się również produkty na bazie pierwiosnka, tymianku czy podbiału albo łączące właściwości podbiału i tymianku lub tymianku, mięty i szałwii. Na chrypkę pomogą też pastylki do ssania z porostem islandzkim, który działa nawilżająco na gardło.
W przypadku wydzieliny z zatok i nosa zalegającej w drogach oskrzelowych, gardle i krtani unikać powinniśmy środków, które hamują odruch odkrztuszania – stanowi on bowiem podstawowy mechanizm obronny organizmu, poprzez który drogi oddechowe się oczyszczają. Odpowiadając na pytanie, jak oczyścić drogi oddechowe z flegmy, należy więc wyraźnie zaznaczyć, że można stymulować ten odruch poprzez przyjmowanie preparatów wykrztuśnych lub mukolitycznych. Są to produkty o działaniu rozrzedzającym śluz, które zawierają popularne składniki leków na mokry kaszel:
- acetylocysteinę,
- karbocysteinę,
- bromheksynę,
- ambroksol.
Domowe sposoby rozrzedzenie flegmy w gardle
By skutecznie uporać się z wydzieliną w gardle, można zastosować również sprawdzone domowe sposoby. Przy zalegającej flegmie należy zadbać między innymi o właściwe nawodnienie organizmu – zwiększona podaż płynów ułatwia rozrzedzenie wydzieliny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nawilżenie powietrza w naszym codziennym otoczeniu – szczególnie niesprzyjające jest suche powietrze, o które nietrudne w sezonie grzewczym, a które może prowadzić do przesuszenia gardła.
W domowym leczeniu flegmy w gardle pomocne okażą się też doskonale znane z czasów dzieciństwa syrop z cebuli czy syrop z czosnku, miodu i cytryny. Oprócz nich śmiało możemy sięgać również po napar z imbiru, herbatę tymiankową o działaniu wykrztuśnym oraz napar z szałwii, który wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne.
Kiedy udać się do lekarza z zalegającym śluzem?
Wydzielina z zatok i nosa w gardle czy towarzysząca jej chrypka, które utrzymują się dłużej niż kilka dni, wymagają konsultacji lekarskiej i szerszej diagnostyki. Dlaczego? Przedłużający się stan zapalny może nie tylko przerodzić się w infekcję bakteryjną. Flegma w gardle może być także symptomem innych chorób czy dolegliwości – by je ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć, lekarz powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań.
Flegma w gardle i drogach oddechowych to częsty objaw infekcji wirusowych lub bakteryjnych. W większości przypadków można się jej skutecznie pozbyć, stosując dostępne w aptekach preparaty lub popularne domowe sposoby, jednak przedłużające się dolegliwości zawsze powinny stanowić wskazanie do konsultacji ze specjalistą.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.